نگهداری و تکثیر ماهی تترای کاردینال

نام : تترای کاردینال ( اصلی ) – Cardinal Tetra

نام علمی : Paracheirodon axelrodi

حداکثر اندازه : 2 اینچ ( 5 سانتی متر )

خصوصیات فیزیکوشیمیایی : PH=4.0 – 6.0 – دما = 80.5-73.5 درجه فارنهایت ( 27-23 درجه سانتی گراد )

تترای کاردینال مرتبط با تترای نئون است که ماهی بسیار جمعی و گروهی به شمار می رود . تترای کاردینال حساس به آب نامرغوب و کم کیفیت بوده و به طور کلی نگهداری آن برای تازه کارها توصیه نمی شود .

عادت ها :

تترای کاردینال وحشی در بالای رودخانه اورینوکو ( Orinoco ) و نگارو (Negro  ) ، در کلمبیا ، برزیل و ونزوئلا در جنوب آمریکا زندگی می کند . آنها بیش تر زمان خود را در لایه ی میانی آب سپری می کنند .

توضیحات :

اغلب تترای کاردینال با تترای نئون اشتباه گرفته می شود و بعضی مردم ترجیح می دهند تترای کاردینال را تترای نئون قرمز بنامند ، هر چند که آنها دو گونه ی متفاوتند و تشخیص آنها از هم سخت نیست . تنها باید بدانید برای خرید کدام یک رفته اید .

هر دو تترای نئون و کاردینال قوس خطی آبی رنگی دارند که بدن آنها را دو قسمت می کند ، زیر این خط یک راه راه قرمز پهلویی می بینید که اگر به تترای نئون توجه کنید راه راه های بدن آن نیمه ی راه خیلی نا منظم تمام شده است در صورتی که در تترای کاردینال راه راه ها خیلی بیش تر ادامه دارد .

تترای کاردینال

نام تترای کاردینال واقعاً از این رنگ قرمز که در سراسر بدن تترای کاردینال توسعه یافته است ناشی می شود ، چون شباهت زیادی به لباسی دارد که تمام بدنش را پوشانده است .

شرایط تانک :

زمان آماده سازی تانک برای تترای کاردینال اغلب قرار دادن تعداد زیادی گیاه در آکواریوم ایده ی خوبیست البته ناحیه ی آزادی برای شنای آنها توصیه شده است .

آنها باید در گروه های حداقل 5 تایی نگهداری شوند که گروه آنها هرچه بیش تر باشد بهتر است و اگر جای کافی در آکواریوم دارید ، می توانید 10 تترای کاردینال و یا تتراهای بیش تری را با هم نگهدارید .

 نگهداری از تعداد کمی تترای کاردینال در آکواریوم سبب استرس و خجالتی شدن آنها می شود . آنها پرخاشگر نبوده و معمولاً در آکواریوم های جمعی با گونه های ماهی صلح جو  و هم اندازه ی خود نگهداری می شوند . در صورتی که سایر ماهیان شما بالا و پایین آکواریوم را اشغال کرده اند نگهداری تترای کاردینال بهترین انتخاب است که می تواند میانه ی آکواریوم شما را پوشش دهد .

حداقل اندازه آکواریوم برای آنها 24 اینچ ( 60 سانتی متر ) است .

چون تتراهای کاردینال بیش تر از تتراهای نئون به کیفیت آب حساسند بهتر است آنها را در تانک بزرگتری نگهداری کنید چرا که ثابت نگه داشتن و افزایش کیفیت آب در آکواریوم بزرگتر آسان تر از آکواریوم کوچکتر است . ( مخصوصاً برای تازه کارها )

در صورتی که شما یک آکواریومیست حرفه ای هستید و نحوه ی کنترل شرایط آب را می دانید ، می توانید آنها را در تانک کمتر از 5 گالن ( 20 لیتر ) هم نگهداری کنید .

نگهداری :

تترای کاردینال به نیترات خیلی حساس بوده و باید میزان نیترات و آمونیاک آب پایین باشد . عوض کردن مکرر مقداری از آب می تواند غذاهای خورده نشده که سبب افزایش آمونیاک می شود را از تانک خارج کرده و سبب پایین ماندن میزان آمونیاک آب شود .

نگهداری تترای کاردینال معمولاً برای تازه کارها توصیه نمی شود .

در مورد شیمی آب شما باید شرایط آب را شبیه به آب ریو اورینوکو و ریو نگارو تنظیم کنید . این رودخانه های جنوب آمریکا به خاطر نرم و اسیدی بودن آبشان معروفند و PH آکواریوم شما هم باید بین 4 تا 6 درجه نگهداری شود . البته ممکن است رفته رفته بتوانید آنها را با شرایط سخت تر و حتی آب قلیایی وفق دهید ، اما زندگی در آکواریوم آنها را به بیماری حساس تر می کند .

دمای آب باید 80.0 – 73.5 درجه ی فارنهایت ( 27-23 درجه سانتی گراد ) باشد که شما می توانید به ندرت آنها را با دمای بالاتر وفق دهید ، البته باید دما کم کم افزایش یابد تا ماهی شما ضعیف نشود .

غذادهی :

تترای کاردینال وحشی در طبیعت خرچنگ های کوچک و کرم می خورد .

آنها در آکواریوم بیش تر غذاهای در دسترس را می خورند و شما می توانید به طور مثال آنها را با پولکی های با کیفیت و کرم های کوچک تغذیه کنید و باید توجه داشته باشید که تنوع در غذای آنها خطر سوء تغذیه را کاهش می دهد .

تکثیر :

تتراهای کاردینال با موفقیت در اسارت تکثیر شده اند ، ولی تکثیر آنها خیلی سخت است و بیش تر تتراهایی که در مغازه ها فروخته می شوند از رودخانه های ریونگارو و اورینوکو صید می شوند که این خود سبب در خطر قرار گرفتن نسل آنها می شود .

باید توجه داشته باشید که تترای کاردینال با تترای نئون متفاوت بوده و تترای نئون خیلی فراوان است و نه تنها در طبیعت بلکه در اسارت هم تکثیر می شود .

محدوده ی زندگی تتراهای کاردینال در طبیعت بیش تر از یک سال نیست و به همین سبب خیلی زود به بلوغ رسیده و قادر به تولید مثل هستند . البته آنها در آکواریوم چندین سال عمر می کنند .

در صورتی که مایل به تکثیر تترای کاردینال می باشید باید شرایط مناسب آب را برای آنها به وجود آورده و تغذیه ی آنها را بیش تر با غذاهای زنده انجام دهید . در آکواریوم تکثیر هم 5 گیاه برگدار قرار دهید .

تترای کاردینال در آب آزاد از تخم ها مراقبت نکرده و آنها را در لایه های پایینی رها می کند و در آکواریوم ترجیح می دهد روی گیاهان تخم ریزی کند که می تواند بیش تر از 500 تخم در یکبار تخم ریزی رها کند .

تخم ها پس از 24 تا 30 ساعت هچ می شوند و 3 تا 4 روز طول می کشد تا کیسه ی چربی شکم بچه ها تمام شده و آنها آزادانه شنا کنند .

برای بچه تتراها باید غذاهای بسیار ریز تهیه کنید ، چون دهان کوچک‌ آنها نمی تواند غذاهای درشت را ببلعد .

بچه های تترای کاردینال به کیفیت آب خیلی حساسند و اگر کیفیت آب آکواریوم شما در حد کافی نباشد ممکن است خیلی از آنها بمیرند .

تهدید دیگر برای بچه ها ماهی های بالغ است که چون تترای کاردینال از بچه هایش مراقبت نمی کند ، ممکن است بچه هایش را ببلعد و به همین سبب در صورتی که مایل به تکثیر آنها بودید بهترین گزینه انتخاب تانک جداگانه برای بچه های تترا می باشد و یا جدا کردن والدین از تانک پس از تمام شدن تخم ریزی و بارور شدن تخم ها .

برگرفته ازaquarium5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.