نگهداری و تکثیر میگو های تزئینی آب شیرین

آب و پارامتر های آن :
تنها و مهترین عامل برای یک مخزن میگو موفق کیفیت آب و ثبات آن است . آکواریوم های گیاهی که سیکل آنها طی شده باشد برای میگو ها ایده آل است .
میگو ها میتوانند در آبی با درجه حرارت ۱۶ – ۲۸ درجه سانتی گراد ، PH : 6 – 8 و درجات مختلفی از سختی آب زندگی و رشد کنند . همچنین میگو ها آبهای بکر را ترجیح میدهند که توصیه میشود هر هفته ۱۰ الی ۳۰ درصد آب تعویض شود . باید توجه داشته باشید که آب تازه و آب تانک شما هم دما باشد .
برای پرورش برخی نژادها مانند میگو زنبور عسل و همتاهای آن نیاز به شرایط ویژه ای دارند آنها تمایل بیشتری به
آبهای سبک دارند . بهتر است بای این گونه از آب Ro استفاده نمایید . پارامتر هایی که عموما پذیرفته میشود عبارتند از :
دما : ۲۲ -۲۵ درجه سانتی گراد
PH : 5.5 -6.8
KH : 0 – 2
GH : 3 -6
و کل مواد جامد محلول (TPS) در محدوده ۱۰۰ – ۲۰۰ ppm
بسیاری از پرورش دهندگان از بستری با خاصیت بافری استفاده مینمایند تا PH را در محدوده مورد نظر ثابت نگهدارند .
اضافه کردن چوب بر روی آب و یا برگ بادام هندی نیز در کاهش PH میتوانند کمک کنند .

ثبات :
بزرگترین چالش در یک مخزن نانو ثبات آب است . حداقل اندازه مخزن مورد نیاز ۵ گالن میباشد .
برای ثابت نگه داشتن دما توصیه میشود از بخاری استفاده شود . دمای بالا تر از میانگین محدوده قابل تحمل به طور کلی باعث رشد سریع و شرایط بهتر برای تکثیر خواهد شد اما درجه های دمایی بالاتر موجب کاهش چشم گیر طول عمر میگو ها خواهد شد . بهترین دما برای نوزادان ۲۴ درجه سانتی گراد است .
نکتهی آخر برای قسمت ثبات آب : توصیه میشود به جای آب تبخیر شده از آب مقطر یا آب RO برای حفظ یک سطح سختی استفاده شود .

گیاهان :
گیاهان به شدت در یک مخزن میگو ی نانو ، به حفظ کیفیت آب کمک خواهند کرد . گیاهان آمونیاک و نیترات را از آب گرفته و مکانهای مناسبی برای مخفی شدن نوزادان و ماده های باردار هستند .
تزریق co2 توصیه نمیشود مگر اینکه شخص تجربه ی کافی در نگهداری از میگو را داشته باشد . بدون تزریق co2 انتخاب گیاهان محدود خواهد شد . میتوان از خزه ها ، سرخس جاوا ( java fern ) و کریپتون ها استفاده کرد . سعی کنید گیاهان طوری کاشته شوند که به تمام قسمت های آکواریوم دید داشته باشد تا بتوانید میگو های مرده را ببینید . میگو های مرده باید به سرعت از آکواریوم خارج شوند زیرا باعث آلودکی و از دست رفتن کیفیت آب خواهند شد . بدترین حالت این است که میگوی مرده عفونت باکتریایی مسری داشته باشد و توسط دیگر میگو ها خورده شود که در این صورت تلفاف بالا خواهد رفت .

فیلتراسیون :
فیلتر های تصفیه آب مناسب برای مخزن میگو شامل فیلترهای سطلی ، فیلترهایی که روی شیشه های آکواریوم آویزان میشود ، فیلتر زیر شنی و فیلتر های اسفنجی . اگر از دو فیلتر اول استفاده میکنید اطمینان حاصل کنید که میگوها به داخل فیلتر مکیده نشوند ( برای این کار توصیه کرده که در قسمت ورودی آب به فیلتر ، یک فیلتر اسفنجی نصب شود ) . فیلتر های اسفنجی نیز گزینه های مناسبی هستند زیرا علاوه بر فیلتراسیون سطح اکسیژن محلول در آب را بالا می برد .

نور پردازی :
نور پردازی باید تا حد امکان ضعیف باشد این امر به دلیل به حداقل رسانیدن رشد جلبک های مویی است . نور پردازی شدید و طولانی مدت باعث بروز مزاحمت هایی از جمله جلبک هایی مویی میشود .

رژیم غذایی :
یک رژیم غذایی متنوع برای سلامتی میگو ها مطلوب است . محصولات شرکتی وجود دارند که علاوه بر کمک به بهبود رنگ دارای پروتئین بالایی میباشند که باعث رشد پرورش بهتر خواهند شد . قرص های زیر آبی و سبزیجات پخته ( مثل اسفناج به اندازه ی یک نخود ) غذاهای اساسی تانک میگو میباشد . هر روز یک بار و به مقدار کم ( بسته به تعداد میگو ) غذا دهی کنید . استفاده از غذاهای پروتئینی حداقل یک بار در هفته الزامیست . زیاد به میگو هایتان غذا ندهید و غذاهای باقی مانده را از مخزن خارج کنید تا کیفیت آب را تحت تاثیر قرار ندهد .

 

 

ماهی های سازگار :
چه نوع ماهی را میتوان به مخزن میگو معرفی کرد؟
جواب ناراحت کننده این است که معمولا برای مخازن نانو ماهی توصیه نمیشود به اسثنای کت های اتو دلیل آن است که هر میگو که اندازه دهان ماهی ها باشد در خطر است و ممکن است خورده شود این در حالی است که نوزادان (تازه متولد شده )میگو به اندازه سر سوزن کوچک هستند . همچنین ماهیان عامل استرس برای مولدین به خصوص ماده های باردار هستند . میگو ها در مخزن اختصاصی فعالتر عمل خواهند کرد .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *