فلوکستین (نحوه مصرف،خطرات و عوارض،فواید)

فلوکستین ۱۰,کپسول فلوکستین ۲۰ میلی گرمی,نحوه قطع مصرف فلوکستین,مصرف فلوکستین در شب,تداخل دارویی فلوکستین,فلوکستین خارجی,نحوه مصرف فلوکستین,فلوکستین و لاغری
فلوکستین یک داروی ضد افسردگی از گروه مهارکننده‌های بازجذب سروتونین است که استفاده از آن برای درمان افسردگی، اختلال وسواسی اجباری، اختلال هراس و پراشتهایی عصبی پذیرفته شده‌است.

فلوکستین در سال ۱۹۸۶ در شرکت الی لیلی ساخته شد و اداره مواد غذائی و داروئی ایالات متحده آمریکا در ۱۹۸۷ سودمندی آن را برای درمان افسردگی تأیید کرد. همچنین فلوکستین موارد تجویز متعددی همجون در انزال زود رس مردان و دیگر کاهش وزن دارد که البته به مقادیر مصرف آن و تحمل فرد بستگی دارد.برخلاف باور رایج فلوکستین اولین داروی اس‌اس‌آرآی نیست و پیش از آن زیملدین و ایندالپین و فلووکسامین ساخته شده بودند که دو تای اولی به دلیل عوارض نامطلوب‌شان به سرعت از بازار خارج شدند.

علی‌رغم ورود داروهای جدیدتر این گروه فلوکستین همچنان یک داروی پرطرفدار است و در سال ۲۰۰۷ در بیش از ۲۲ میلیون نسخه برای آن در ایالات متحده تجویز شده است. مدت حق انحصاری تولید فلوکستین در سال ۲۰۰۱ پایان یافته و هم اکنون شرکت‌های مختلف داروسازی به تولید آن می‌پردازند.

شاید شما با این داروی عصر جدید آشنایی مختصری داشته باشید و چه بسا که بسیاری از شما با همان اطلاع اندک دست به تجویز آن برای خود و یا دوستانتان بنمایید،جالب تر این که بسیاری از توصیه کنندگان مصرف این دارو به خاطر تاثیر این دارو در کاهش وزن، آن را توصیه می نمایند و این چندان عاقلانه نیست .

هدف  از ارائه این مقاله بررسی بیشتر این دارو می باشد.اینکه تجویز سرخودی این دارو بدون توصیه پزشک چه قدر می تواند زیان بخش باشد بحث حائز اهمیتی است. شاید این دارو مانند بسیاری از داروهای دیگر عوارض جانبی خطرناکی در پی نداشته باشد و یا تاثیر آن خفیف باشد ولی نادیده گرفتن آن هم دور از اندیشه سالم است.. پس با هم مختصری راجع به عملکرد دارو، موارد منع مصرف، عوارض جانبی آن و … می پردازیم.

فلوکستین یک داروی ضد افسردگی است .در حالت های افسردگی، اضطراب، ترس و .. که تعادل مواد شیمیایی مغز به هم می خورد این دارو به طور موثری می تواند عمل کند. همچنین در اختلالات وسواس، اختلال بولیمیا(نوعی اختلال تغذیه ای در زنان جوان)، اختلال روحی قبل از قاعدگی و…به کار می رود.قابل ذکر است که این دارو علاوه بر موارد مصرف و تجویز ذکر شده کاربردهای دیگری نیز دارد.

به طورکلی اغلب داروها در تداخل با دیگر داروهای مصرفی می تواند عوارض خطرناکی به همراه داشته باشد. در مورد داروی فلوکستین نیز  توصیه می شود که از مصرف همزمان آن با سایر داروهایی زیر خودداری نمایید.

مصرف همزمان این داروها با فلوکستین منجر به بروز عکس العمل های کشنده ای می شود.  به همین خاطر توصیه می شود که مثلا ۱۴ روز بعد  monoamine oxidase inhibitor از قطع مصرف داروهای می توانید فلوکستین مصرف کنید.

یا برعکس ، ۵ هفته بعد از قطع  هستید.MAOI مصرف فلوکستین مجاز به مصرف تیرودیزین یاهمچنین در صورت تجویز این دارو توسط پزشک، اگر دچار هر نوع آلرژی به دارو هستید یا مبتلا به سیروز کبدی، بیماری کلیوی، دیابت، صرع، افسردگی خفیف و یا سابقه سوء مصرف دارو هستید به پزشک اطلاع دهید.

همچنین اگر در اثر مصرف دارو در همان مراحل اولیه ، علائم افسردگی در شما شدیدتر شد و یا تفکر خودکشی به سراغ شما آمد ، پزشک را در جریان قرار دهید. سازمان غذا و دارو در امریکا معتقد است که مصرف داروهای ضد افسردگی همچون فلوکستین در دوران بارداری منجر به بروز مشکلات ریوی در نوزادان می شود. از طرفی قطع مصرف این دارو ممکن است منجر به بازگشت حالت افسردگی در این دوران شود. به همین دلیل توصیه می شود که اگر قصد باردار شدن دارید یا در حین مصرف دارو حامله شدید ، به پزشک اطلاع دهید.

از نکات قابل توجه دیگر این است که داروی فلوکستین از طریق شیر مادر قابل انتقال به کودک است لذا توصیه می شود که در زمان شیردهی از این دارو استفاده نکنید.
همچنین ا ز تجویز این دارو بدون توصیه پزشک  برای افراد زیر ۱۸ سال اجتناب کنید.

روش مصرف داروی فلوکستین

در صورت تجویز پزشک از این دارو استفاده کنید. از مصرف طولانی مدت این دارو ، بدون توصیه پزشک اجتناب کنید، مقدار مصرف این دارو نیز باید دقیقا طبق دستور پزشک باشد.

از جویدن ، شکستن و یا باز کردن کپسول دارو خودداری کنید. این دارو باید در دستگاه گوارش به آرامی هضم و جذب شود.

درصورت مصرف فرم مایع دارو از وسایل اندازه گیری ویژه دارو استفاده کنید نه با قاشق چایخوری معمولی.

حدود ۴ هفته بعد از مصرف دارو ممکن است تاثیر درمانی آن بروز کند.بنابر این از قطع مصرف دارو بدون توصیه پزشک اجتناب کنید، زیرا تاثیر بدی به همراه خواهد داشت.
اگر مصرف دارو برای درمان اختلالات روحی قبل از قاعدگی تجویز شده اغلب اولین دوز دارو با شروع قاعدگی یا ۱۴ روز قبل تر مصرف می شود. در این مورد نیز باید طبق نظر پزشک عمل کنید.

دارو را در محلی دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید.

اگر مصرف یک وعده دارو را فراموش کردید، بلافاصله بخورید.اما چنانچه در هنگام مصرف دوز بعدی ، وعده فراموش شده را به خاطر آوردید از مصرف آن اجتناب کنید . یعنی دوز فراموش شده را کنار بگذارید و از وعده بعدی شروع کنید.

اگر دچار اور دوز (مصرف بیش از اندازه دارو) شدید سریعا به اورژانس خبر دهید. از جمله علائم اور دوز عبارتند از تهوع، استفراغ، تب، خواب آلودگی، تپش قلب، گیجی، غش و کما.

از مصرف همزمان دارو با الکل اجتناب کنید، زیرا باعث افزایش عوارض جانبی دارو می شود.
در صورت مصرف دارو قدرت واکنش شما نسبت به محیط کمی کندتر می شود بنابر این باید مراقب رانندگی باشید و یا به طور کلی از انجام اموری که نیاز به هوشیاری و تمرکز دارد اجتناب کنید.

تداخلات مهم فلوکستین
افزایش سطح سرمی فلوئوکستین در مصرف همزمان باکلاریترومایسین و مـهارکننده‌های پروتئاز HIV (‌دلاویریدین‌)‌؛
افزایش فعالیت ضدانعقادی وارفارین در مصرف همزمان با فلوئوکستین‌؛
تقویت اثرات الکل در مصرف همزمان با فلوئوکستین‌؛
تشدید سمیت داروی ضدافسردگی سه حلقه‌ای در مصرف همزمان آنها با فلوئوکستین‌؛
فلوئوکستین نباید به شکل همزمان یا تا ١۴ روز بـعد از قطع داروهای‌مهارکننده  MAO ‌تجـویز شود. بهتر است ۵ هفته فاصله بعد ازقطع فلوئوکستین تا شروع داروهای MAOI رعایت شود.
افزایش سطح سرمی دیازپام و سـایر داروهـای بـنزودیازپینی و هـالوپریدول و عده‌ای از داروهای مشابه در مصرف همزمان با فلوئوکستین‌.
در صورت مصرف‌ کاربامازپین تا ١۴ روز پس از قطع فلوئوکستین ممکن است سندرم سروتونین رخ دهد.
ایجاد سـندرم سـروتونین در مـصرف همزمان سوماتریپتان و سلژیلین (‌بهتر است داروی سلژیلین تا ٢ هفته پس از قطع فلوئوکستین اسـتفاده نکردد.)‌؛
اثر داروهای ضدصـع در مصرف همزمان با فلوئوکستین و سایر داروهای مشابه خنثی می‌شود.
مصرف سیپروهپتادین می‌تواند اثرات ضدافسردکی این دارو را خنثی‌کند.
احتمال برادی‌کاردی و بلوک قلبی در مصرف همزمان دارو با متوپرولول و پروپرانـولول و احـتمال تـوهمات بـینایی در مـصرف همزمان با دارو با دکسترومتورفان‌.
ایجاد آژیتاسیون‌، بی‌قراری و دیسترس‌ گوارشی در مصرف همزمان دارو با تری‌پتوفان و ایجاد حملات فشارخون ‌کشنده در مصرف همزمان دارو با سلژیلین‌.

منع مصرف‌:‌نارسایی شدید کلیوی وکبدی‌، در بیماران صرعی‌که تشنجات آنها به خوبی‌کنترل نشده است‌. در بیمارانی‌که طی مصرف دارو دچار راش می‌شوند.
-‌احتیاط‌: بیماران صرعی‌، دیابتی‌ها، بیماران دارای خطر خودکشی بالا، مانیا، در بیماران پسر (‌با احتیاط و با دوزیم به فواصل زیاد مصرف شود.) هیپوناترمی‌، بی‌اشتـهایی‌، هنوز مصرف این دارو در بچه‌ها مطمئن در نظرگرفته نشده است‌.

عوارض جانبی فلوکستین

شایع‌ترین: سردرد، عصبانیت‌، اضطراب‌، بی‌خوابی‌، تهوع‌، اسهال‌، خشکی دهان‌، استفراغ دیس‌پپسی‌، یبوست
مهم‌ترین: افزایش تفکر خودکشی‌، واسکولیت منتشر با درگیری ‌کبد،‌کلیه و ریه‌که همراه با راش جلدی هستند، هیپوناترمی به خصوص در سالمندان‌، تشنج

سایر عوارض‌
لرزش‌، واکنش‌های اکستراپیرامیدال‌، تحریک‌پذیری‌، رفتارهای تهاجمی‌، اختلال جنسی‌، راش جلدی (‌شبیه‌کهیر)‌، تپش قلب‌،‌گرگرفتگی‌، خارش‌، تعریق شدید، تاری دید، آرترالژی‌، میالژی‌، سندرم شبیه انفلوانزا، نامرتب شدن عادت ماهـانه‌، ریزش مو.

مصرف در بارداری و شیر دهی
در شیر ترشح می‌شود. مصرف آن با سنجیدن منافع نسبت به مضرات آن باید صورت گیرد.

مسمومیت و درمان فلوکستین
علای شامل : کاهش هوشیاری، بیقراری، عصبانیت‌،‌گرگرفتگی، ناپایداری روحی‌، مدفوع شل و آبکی و تهوع و استفراغ -‌پادزهر اختصاصی ندارد. تخلیه معده (‌استفراغ یا لاواژ) و مختل‌کردن جذب دارو (‌از راه تجویز شارکول فعال وکاتاراتیک‌) و درمان‌های علامتی – حمایتی ضروری است‌.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *