هود (Hood)

هود (Hood):
هود نامی عام برای تمام دستگاه هایی است که کار تهویه را در آزمایشگاه های تشخیصی بر عهده دارند. نوع و روش کارکـرد دستـگاه های تهویه بر اساس نوع آزمایشـگاه ( آزمایشـگاه های مـواد رادیواکتیـو، شیمیـایی، بیـولوژیک و ……) متفاوت است.

الف- هود شیمیایی یا هود فیوم(Fume Hood)  :
هودهای فیوم یا بخار مواد شیمیائی از پخش شدن و مواجهه کارکنان با بخارات سمی، قابل اشتعال، قابل انفجار جلوگیری می کند.
هودهای بخار هوای آلوده را در یک محفظه بسته نگه می دارند و این هوا را یا به بیرون تخلیه کرده و یا آن را تصفیه و دوباره به آزمایشگاه بر می گردانند. هودهای بخار در ارتباط با سیستم عمومی گرمایی، تهویه و سیستم تصفیه هوا   (HVACS)کار می کنند. این سیستم باید در هر ساعت بطور کامل ۱۲- ۴مرتبه هوای آزمایشگاه را عوض کند.
هودهای فیوم برای کار با مواد کارسینوژن، مواد رادیواکتیو و مواد شیمیائی سمی کاربرد دارد.

ب- هود های لامینار  :(Laminar)
هود بیولوژیک وسیله ای است که در یک فضای بسته برای محافظت کاربر از آیروسل های حاصل از مواد بیماری زا وعفونی به کار گرفته می شود و هوایی را که دارای عوامل عفونی است  به وسیله حرارت، اشعه UV و یا با استفاده از فیلترهای HEPA استریل می نماید. فیلترهای (High Efficiency Particulate Air) HEPA اجازه عبور به ذرات بزرگتر از ۰٫۳m را نمی دهد.
تهویه جریان لایه ای در آزمایشگاه های کشت سلولی و مواد بیماری زای انسانی (برای مثال باکتری ها، ویروس ها، میکروب ها و انگل ها) و برای کشت بافت و تومور و به کار گیری مواد شدیدﺃ سمی مورد استفاده در شیمی درمانی، کاربرد دارد.
در آزمایشگاه میکروب شناسی هودهای بیولوژیک (Biological Safety Cabinet) کاربرد دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *