باید ها و نباید های هورمون‌ درمانی در سالمندان

مردان با گذشت سال‌ های زندگی دست‌ کم با دو حقیقت ناخوشایند روبرو می‌ شوند؛ افزایش قطر شکم و کاهش میزان هورمون جنسی مردانه یا تستوسترون. اغلب ما از خطرات بزرگ شدن شکم آگاه هستیم اما:

آیا کاهش تستوسترون با افزایش سن هم عوارضی دارد؟

پژوهشی که به تازگی در اجلاس سالانه متخصصان غدد درون‌ ریز آمریکا منتشر شد، نشان داد مردانی که میزان تستوسترون در آنها پایین است نسبت به هم‌ ردیفانشان با میزان‌ های طبیعی تستوسترون 33 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ هستند.

آیا این یافته‌ ها به معنای آن است که باید برای این مردان درمان جایگزین با تستوسترون تجویز کرد؟
گرچه مصرف مکمل‌ های تستوسترون از دهه 1990 در آمریکا رشدی انفجاری داشته، خانم گیل لافلین، استادیار پزشکی پیشگیری و خانواده در دانشگاه کالیفرنیای سن‌ دیه‌ گو و سرپرست این تحقیق در این مورد چندان مطمئن نیست.او به پرسش‌های رایج در این زمینه پاسخ می‌دهد.

میزان پایین تستوسترون و مشکلات بهداشتی مربوط به آن

مردان سالمندی که دچار کمبود تستوسترون هستند، میل جنسی کمتر، انرژی کمتر، توانایی کمتر برای تمرکز و میزان پایین‌ تر تراکم استخوانی دارند. آنها همچنین دچار تجمع چربی در اطراف قسمت میانی بدن می‌ شوند و در معرض خطر بالاتر مقاومت به انسولین، نشانگان متابولیک و دیابت هستند.
در بررسی ما در نظر گرفتن سایر عوامل خطر زا برای مردان با میزان پایین‌ تر تستوسترون نسبت به افراد با تستوسترون طبیعی 33 درصد نشان داد مردان با تستوسترون پایین‌ تر، بیشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند.

البته توجه داشته باشید میانگین سنی افراد مورد بررسی ما 71 سال بود؛ یعنی این مردها در گروه سالمندان قرار داشتند و شما از این یافته‌ ها شگفت‌ زده شدید؟
شگفت‌ زده؟ نه، خب ما انتظار خاصی نداشتیم. میزان پایین تستوسترون با ایجاد شماری از بیماری‌ ها در مردانی همراه است که زمینه قبلی ایجاد آن را نداشته‌ اند، مانند دیابت. مردانی که دچار بیماری عروق تغذیه‌ کننده قلب یا عروق کرونری هستند نیز میزان تستوسترون پایین‌ تری دارند بنابراین ما می‌ دانیم میزان تستوسترون با این بیماری ارتباط دارد. البته هنوز مطمئن نیستیم که کاهش احتمال بقا در مردان با تستوسترون پایین به همین علت باشد.

آیا در جهت مقابل افراد با میزان بالای تستوسترون احتمال بقای بیشتری دارند؟

نکته بسیار مهمی است. ما شاهدی نیافتیم که داشتن میزان بالاتر تستوسترون اثری حفاظتی داشته باشد. به‌عبارت‌دیگر، در مردان با میزان تستوسترون بالاتر نسبت به میانگین جمعیت خطر مرگ تفاوتی با میزان میانگین نداشت.

به نظر می‌رسد پزشکان به‌ طور فزاینده‌ای برای مردانی که میزان تستوسترون آنها پایین است، مکمل‌ های تستوسترون تجویز می‌ کنند.
آیا پژوهش‌ ها از دادن تستوسترون اضافی حمایت می‌کنند؟
ما پیشنهاد نمی‌ کنیم مردان در سنین بالا مصرف تستوسترون را آغاز کنند، حتی آنهایی که تستوسترون کمی دارند. به‌طور قطعی نمی‌ دانیم آیا مصرف تستوسترون مکمل مفید و بی‌ خطر است یا نه. ما در حال جمع‌ آوری اطلاعات هستیم. در حال حاضر آزمون بالینی کنترل‌ شده و تصادفی‌ شده با تعداد افراد آزمایش کافی و با قدرت آماری مناسب برای نتایج معنا دار در این زمینه انجام نشده است.

آیا برای چنین مردانی توصیه‌ عملی دارید؟
کم کردن چربی‌ های اضافی در اطراف شکم و کمر ممکن است به افزایش تستوسترون بینجامد. چاقی مرکزی با میزان پایین تستوسترون ارتباط دارد و نشان داده شده مردان دچار چاقی مرکزی وقتی روی رژیم‌ های کاهنده وزن قرار می‌ گیرند، میزان تستوسترون آنها افزایش می‌ یابد. ما در حال حاضر علت آن را نمی‌ دانیم. جالب این است که چاقی مرکزی در مردان با کاهش میزان تستوسترون همراه است، در حالی‌ که چاقی مرکزی در زنان با افزایش میزان تستوسترون همراهی دارد.

کاری که همه ما می‌ خواهیم انجام دهیم، ورزش بیشتر، تغذیه مناسب‌ تر و کم کردن چربی‌ های قسمت میانی بدن. با انجام این کارها بسیاری از سیستم‌ ها در بدن آنها بهبود پیدا می‌ کند که میزان تستوسترون تنها یکی از آنهاست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.