هورمون استرادیول Estradiol

استرادیول Estradiol
استرادیول قوی ترین استروژن آندوژن است. در زنان غیرحامله عمده استرادیول از تخمدان ها و مقادیر کمی هم از غدد آدرنال منشاء می گیرد. جفت یک منبع دیگر برای استرادیول در دوران حاملگی است. در جنش مذکر ۲۵% از استرادیول در بیضه ها و ۷۵% در بافت های محیطی و بواسطه واکنش آروماتیزاسیون از تستوسترون و سایر آندروژن ها تولید می شود.
استروژن ها هورمون های جنسی هستند که برای توسعه و شکل گیری ارگانهای جنسی زنانه و صفات ثانویه جنسی زنانه دخیلند. استرادیوال استروئید ۱۸ کربنه با حلقه آروماتیک است. در زنان اکثر استروژن ها توسط فولیکول های تخمدان و جسم زرد ترشح می شوند. تخمدان از یک راه استروئید و ژنیک پیروی می کند بیش از ۹۸% استرادیول به دلیل حلالیت کم به پروتئین هایی مثل SHBG می چسبند. در زنان میزان استرادیول در یک دوره پریودیک تغییر می کند و بیشترین مقدار آن قبل از تخمک گذاری است. تخمدان سالم هر سه گروه استروئیدها (استروژن ها، پروژستین ها و آندروژن ها) را تولید می کند برخلاف بیضه ها، تخمدان یک سیستم آروماتاز فعال دارد که به سرعت آندروژن هایی مثل تستوسترون را به استروژن ها تبدیل می کند، اکثر استروژن مترشحه از تخمدان
۱۷-بتا استرادیول (E2) است به همین علت برای ارزیابی عمل تخمدان ها مفید است همچنین در پایه ریزی حاملگی، هموستاز کلسیم و برروی تراکم استخوان تاثیر مفیدی دارد.
استروژن ها مسوول خصوصیات ثانویه جنسی در زنان هستند. اگر چه بیش از ۳۰ استروژن شناسایی شده اند ولی فقط اندازه گیری سه استروژن یعنی استرادیول E2 ، استرون E1 و استریولE3 در فعالیت های بالینی مورد استفاده قرار می گیرند. تخمدان ها، بیضه ها و غدد آدرنال توانایی ساخت استروژن ها را از آندروژن های آندروستن دیون و تستوسترون دارند. تخمدان ها تقریبا همه استرادیوال را ترشح می کنند در حالی که قسمت اعظم استرون از تبدیل محیطی آندروستن دیون و متابولیسم استرادیول تشکیل می شود. در زنان سالم پس از یائسگی، تخمدان ها تحلیل رفته و عملا تمامی ساخت استروژن توسط غده آدرنال صورت می گیرد هر چند استرادیول فراوان ترین استروژن در زنان قبل از یائسگی است، در زنان بعد از یائسگی استرون دارای بیشترین غلظت می باشد. در مردان حدود یک سوم همه استرادیول توسط بیضه ها و مابقی از تبدیل تستوسترون و استرون در بافت های محیطی ایجاد می شود. بنابراین بیضه ها بطور غیرمستقیم مسوول ساخت بیشترین مقدار استروژن هستند.
کبد مهمترین نقش را در متابولیزه کردن استروژن ها به عهده دارد به این صورت که استرادیول و استرون را کونژوگه کرده و بصورت سولفات ها و گلوکورونات ها دفع می کند. در سرم استرادیول به میزان زیادی به شکل کونژوگه بوده و ۶۰% به آلبومین، ۳۸% به گلوبولین متصل شونده به هورمونهای جنسی (SHBG) متصل بوده و ۳-۲% نیز به شکل آزاد می باشد.
این هورمون در بررسی اختلالات قاعدگی، تاخیر در بلوغ، آمنوره اولیه و ثانویه و یائسگی حائز اهمیت می باشد کمبود طولانی مدت استروژن غلظت مواد معدنی استخوان را کاهش داده، سبب پوکی استخوان در زمان یائسگی می شود. استروژن ها تاثیر ثابت شده ای بر روی پروتئین های پلاسما دارند. سطح SHBG و گلبولین های باند با کورتیکوستروئیدها را افزایش می دهند سطوح پروتئین های باند شونده با مس و آهن در پاسخ به استروژن افزایش می یابند. همانطور که میزان HDL و لیپوژنز کبد را افزایش می دهند باعث زیاد شدن تری گلیسرید شده و نقش مهار کننده در بیماری های عروق کرونر قلب دارند.
همانطور که گفته شد اندازه گیری این هورمون در اختلالات عملکرد تخمدان حائز اهمیت است مقادیر E2 در نارسایی تخمدان به هر علت که باشد کاهش می یابد. هنگامی که نارسایی تخمدان ثانویه به کم کاری هیپوفیز است LH, FSH هم کاهش می یابند ولی درنارسایی اولیه تخمدان LH, FSH افزایش می یابند تومورهای نادری از منشاء تخمدان، بیضه، آدرنال یا محل های غیراندوکرین ممکن است سبب افزایش استرادیول شوند.
علیرغم تلاش هایی که برای استاندارد کردن روش ها اعمال شده است ولی باز هم تفاوت های قابل توجهی بین آزمایشگاه ها دیده می شود. در زنان یائسه استروژن (E1) ، استروژن غالب در گردش خون است. در سیروز کبدی استرادیوال (E2) افزایش می یابد در زنانی که هیپوگنادیسم دارند ممکن است سطوح استرادیوال (E2) طبیعی باشد.
داروهای ضد حاملگی خوراکی (OCP) باعث کاهش استرادیوال شده، درنوکورتیکواستروئیدها، آمپی سیلین و داروهای حاوی استرون سبب بالارفتن سطوح E2 سرم می شوند.
مثل اکثر هورمون ها در این مورد نیز روش مرجع برای اندازه گیری،RIA مستقیم می باشد ولی از سایر روش ها از جمله ELISA و کمی لومینسانس نیز به طور فراوان استفاده می شود.
نمونه مورد نیاز برای اندازه گیری استرادیول، سرم یا پلاسمای همراه با EDTA یا پلاسمای هپارینه می باشد که باید ظرف ۲۴ ساعت جدا شده و در یخچال نگهداری شود برای مدت های طولانی تر نمونه باید منجمد شود و در ۲۰- درجه سانتیگراد نگهداری گردد. تا ۴۸ ساعت قبل از نمونه گیری بیمار باید از مصرف استروئیدها،ACTH، گونادوتروپین ها و استرادیول بپرهیزد. در جنس مونث مرحله سیکل قاعدگی برای تفسیر نتیجه آزمایش باید ثبت شود. نمونه های شدیدا همولیز و لیپمیک باید کنار گذاشته شود. بیمار بهتر است ناشتا باشد.
مقادیر نرمال استرادیول:
اطفال ۶ ماه تا ۱۰ سال: کمتر از pg/ml15
بزرگسالان:
مردان: pg/ml50-10
زنان مرحلهء فولیکولار: pg/ml350-20
میانهء سیکل: pg/ml750-150
مرحلهء لوتئال: pg/ml450-30
بعد از یائسگی: pg/ml 30-0

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *