هورمون استریول غیرکونژوگه Unconjugated Estriol (UE3)

استریول آزاد، استروژن اصلی دوران حاملگی است ولی در بعضی مواقع ارزش آن در آزمایشات غربالگری نوزادان از نظر سندرم داون مورد سوال واقع شده است برای اندازه گیری این هورمون جهت تفسیر نتیجه آزمایش به اطلاعاتی از قبیل سال تولد مادر، اولین روز آخرین دوره قاعدگی (LMP)، سن حاملگی براساس سونوگرافی، معاینه فیزیکی، زمان مورد انتظار زایمان، وزن، نژاد و وضعیت مادر از نظر بیماری دیابت مورد نیاز می باشد.

مقدار سریال استریول جهت سلامت جنین به کار می رود که در حال حاضر نقش آن مورد سوال است. استریول ممکن است در هیپرتانسیون القا شده در اثر حاملگی، حاملگی های با جنین کوچک، محدود شدن رشد جنین، حاملگی مول هیداتیفرم، اختلالات کروموزومی، جنین مرده ، فقدان فسفاتاز جفتی، هیپوپلازی یا آپلازی آدرنال جنینی و آنانسفالی کاهش یابد. اندازه گیری این هورمون به صورت منفرد تقریبا برای تفسیرنتایج آن غیرممکن است بلکه روند اندازه گیری سریال از اهمیت بیشتری برخوردار است. زندگی در ارتفاعات بالا، مصرف پنی سیلین و کورتیکوستروئیدها، استروژنها، کم خونی و بیماری شدید کبد از عوامل مهم کاهش استریول می باشند. در حالی که در حاملگی های چندقلویی و مصرف اکسی توسین مقدار آن افزایش می یابد. درحضور بیماری کلیوی مقدار استریول قابل اعتماد نمی باشد.

ارزیابی ترکیبی UE3 سرم، HCG سرم مادر، FPα سرم مادر و سن مادر در پیش بینی خطر اختلالات کروموزومی جنین در طی سه ماه دوم حاملگی (تست غربالگری سه گانه برای سندروم داون یا تریپل مارکر) استفاده شده است. UE3 در حدود ۲۵% موارد تریزومی ۲۱، و ۵۵% موارد تریزومی ۱۸ پایین است. تست غربالگری سه گانه تقریبا در ۶۰% موارد حاملگی های سندروم داون را با میزان مثبت کاذب ۵% شناسایی می نماید.

غلظت های استریول ادرار با حاملگی افزایش می یابد بطوری که در هفته ۱۶ حاملگی ۲mg/24h بوده ولی در هنگام زایمان به ۱۰-۴۰mg/24h می رسد. محدوده مرجع همانند HCG و FPα  به سن حاملگی و وزن مادر نیز بستگی دارد.

از آنجائیکه استریول سرم دارای ریتم شبانه روزی است، نمونه گیری های متعدد بهتر است در یک ساعت ثابت از شبانه روز انجام گیرد تا تفسیر نتایج آن دقت بیشتری داشته باشد.

نمونه مورد نیاز برای این آزمایش می تواند سرم، پلاسما یا ادرار ۲۴ ساعته باشد. نمونه در
۴ درجه سانتیگراد به مدت ۲۴ ساعت پایدار است برای نگهداری های طولانی تر بهتر است نمونه در ۲۰- درجه سانتیگراد فریز شود. غربالگری سرم مادر در ۳ ماهه دوم حاملگی برای سندرم ادوارد (تریوزومی ۱۸) و سندرم داون (تریوزومی ۲۱) شامل نمونه گیری در هفته های ۲۱-۱۵ حاملگی
می باشد که البته بهترین زمان بین هفته های ۱۶ و ۱۸ است.

روش های مورد استفاده در آزمایشگاه های تشخیص طبی ELISA و گاهی RIA
می باشد که RIA روش مرجع بوده و از HPLC هم در بعضی آزمایشگاه ها استفاده می گردد.

 

مقادیر نرمال هورمون استریول:

۳ ماه اول حاملگی:                      کمتراز ng/ml38

۳ ماه دوم حاملگی:                     ng/ml140-38

۳ ماه سوم حاملگی:                              ng/ml460-31

2 دیدگاه دربارهٔ «هورمون استریول غیرکونژوگه Unconjugated Estriol (UE3)»

    1. بالا بودنش در مردان و زنان به عنوان مارکر ارزیابی ریسک خطر پوکی استخوان و پیگیری هورمون تراپی در زنان مورد استفاده ‏قرار می گیرد
      و همچنین سطوح بالای آن در انواع مختلف ‏Congenital adrenal hyperplasia‏ دیده می شود.‏

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *