هيمنوليپسيس دي مينوتا Hymenolepis diminuta

دای
سستود هاي روده كوچك خرگوش و موش با انتشار جهاني در انسان بيش از 200 مورد و معمولا در كودكان زير 3 سال،گزارش شده است.كرم بالغ با ابعاد 60-30 سانتي متر در 5-3 ميلي متر،از هيمنولپسيس نانا بزرگتر بوده و 1000-800 بند دارد.اسكولكس طيلي شكل يك خرطوم راسي بدون قلاب و چهار بادكش كوچك دارد.بندهاي رسيده با ابعاد 8/ در 5/2 ميلي متر،شبيه به هيمنولپسيس نانا به نظر مي ايد.
بند بارور حاوي يك رحم كيسه اي شكل پر از توده هاي تخ مي باشد.تخم به ابعاد 58 در 86 ميكرون با تخم هيمنولپسيس نانا در عدم وجود رشته هاي نازك قطبي در غشاي داخلي متفاوت است.
ميزبان هاي اصلي واسط عبارتند از:لارو كك هاي خرگوش و موش و سوسك هاي بالغ ارد،اگرچه ديگر انواع كك ها،هزار پاها،سوسك هاي حمام،سوسك ها و پروانه ها نيز ممكن است به عنوان ميزبان عمل كنند.
در اين حشرات،جنين ايجاد شده از باز شدن تخم،يه سركوسيستيس تبديل شده كه وقتي به وسيله يك ميزبان طبيعي اصلي خورده مي شودبعد از حدود 20-18 روز تبديل به يك كرم بالغ مي گردد.
انسان به طور اتفاقي به وسيله غذا يا دست هاي الوده با حشرات عفوني،مبتلا مي گردد.عفونتهاي انساني خفيف بوده و طول عمر سستود ها در انسان كوتاه است و عفونتهاي ازمايشگاهي در شخص بالغ فقط 7-5 هفته طول مي كشد.تشخيص با يافتن تخم ها در مدفوع داده مي شود .
درمان هم شبيه به هيمنولپسيس نانا است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *