هپاتيت C

هپاتيت به معني التهاب كبد است . انواع مختلفي از هپاتيت وجود دارد . بعضي از آنها قابل سرايت هستند و برخي مسري نيستند . ابتلا به هپاتيت C مي تواند منجر به بيماري مزمن كيدي و در صورت پيشرفت باعث سيروز (افسردگي كبد) و در گروه بسيار كوچكي باعث سرطان كبد گردد.

 

hepc

 
علايم بيماري هپاتيت

بيشتر مبتلايان به هپاتيت C هيچ علامتي ندارند.

برخي از بيماران علايم عمومي عفونت ويروسي را نشان مي دهند . از قبيل خستگي ، دل درد ، درد عضلاني و تهوع و بي اشتهايي ، ولي در موارد پيشرفته علايم نارسايي كبد بروز مي كند كه شامل تورم شكم و اندام ها ، يرقان ، خونريزي هاي گوارشي و … است .

منگي و خواب آلودگي در مراحل بسيار پيشرفته ديده مي شود .

بيماران ممكن است خارش داشته باشند.

ويروس هپاتيت C

عامل بيماري هپاتيت C يك ويروس است و در ابتدا مي تواند مثل يك سرماخوردگي معمولي بروز نمايد . ولي بيماري مزمن هپاتيت C بر عكس سرماخوردگي معمولي به دليل از كار افتادن كبد و مشكل بودن درمان مي تواند حيات بيمار را تهديد كند .

هپاتيت C چگونه انتشار مي يابد ؟

در كشور ما بالغ بر دويست هزار نفر آلوده به ويروس هپاتيت C هستند . اين ويروس عمدتا از طريق تماس با خون شخص آلوده منتقل مي شود . هم چنين روش هاي زير مي تواند باعث انتقال ويروس گردد.

استفاده سوزن سرنگ هاي آلوده به ويژه در افراد معتاد به مواد مخدر تزريقي ، سوراخ شدن بدن با هر وسيله تيز يا سوزن آلوده (مثل خالكوبي غير بهداشتي)

زخمي شدن پوست بدن شما در يك بخش آلوده بيمارستاني

استفاده از لوازم شخصي مانند مسواك ، تيغ ، ناخن گير ، به صورت مشترك

مقاربت بدون كاندوم با يك فرد آلوده (احتمال انتقال از اين راه بسيار كم است )

دريافت فرآورده هاي خون و پلاسماي آلوده – قبل از سال 1375 در ايران اكثرا در بيماران هموفيلي و تالاسمي ديده مي شود .

لازم به ذكر است كه پس از سال 1375 كليه فراورده هاي خوني جهت آلودگي به اين ويروس بررسي مي شوند ، و لذا خطري ندارند.
در بسياري از موارد هرگز راه انتقال ويروس مشخص نمي شود.

هپاتيت C به كندي پيشرفت مي كند :

اين ويروس بيماري هپاتيت C مزمن راسبب مي گردد. اين بيماري به تديرج به كبد آسيب مي رساند . يك كبد سالم مواد شيميايي مورد نياز بدن را مي سازد و مواد سمي را از خون خارج مي كند . وقتي شما هپاتيت C داريد كبد شما ملتهب مي شود و بافت طبيعي آن تخريب شده و به جاي آن بافت فيبري و فرسوده مي ماند . طي 10 تا 30 سال بعد مشكلات كبدي مزمن از قبيل سيروز و سرطان هم ممكن است ايجاد شوند.
به طور منظم پيگير بيماريتان باشيد

چون هپاتيت C مي تواند بدون تظاهرات باليني به كبد آسيب برساند در صورت ابتلا به اين بيماري هر چه زودتر باپزشك خود موضوع را در ميان بگذاريد . طبيب و تيم مراقبت هاي بهداشتي شما را تحت نظر قرار مي دهند آنها نتايج تحقيقات جديد در مورد هپاتيت C و انواع درمان هپاتيت C را با شما در ميان مي گذارند و آگاهي هاي لازم را جهت پيشگيري انتقال ويروس به ديگران را به شما خواهند داد.

آزمايش كبد

با انجام آزمايش هاي مخصوص مي توان هپاتيت C را تشخيص داد . به محض كشف هپاتيت C ارزيابي وضعيت كبد الزامي است . اين كار از طريق آزمايش هاي خون ، سونوگرافي و نمونه برداري از كبد انجام مي شود. نمونه برداري از كبد كار آساني است . به اين صورت كه از طريق بي حسي موضعي با يك سوزن نمونه گيري انجام مي شود و حداكثر ممكن است بيمار يك روز در بيمارستان بستري گردد.

درمان هپاتيت C

درمان هپاتيت C گرچه مشكل است اما در بسياري از موارد موفقيت آميز است

پرهيز از تحت فشار قرار دادن كبد : از هر چه كه كبد را آزار مي دهد پرهيز كنيد. اينها شامل مصرف الكل و داروهاي غير ضروري و گاه داروهاي گياهي است حتي داروهايي كه بدون نسخه مي توانند در دسترس قرار گيرند مثل استامينوفن در صورتي كه بي رويه مصرف شوند مي تواند براي كبد بسيار خطرناك باشد.

غذاي متعادل بخوريد : استفاده از غذاي كم چرب با فيبر زياد ، ميوه و سبزيجات تازه و فراوان كمك به حفظ سلامتي است .

تحت درمان قرار گيريد : درمان هپاتيت C شامل تزريق هفتگي يك آمپول پگ اينترفرون و مصرف روزانه 4 الي 6 قرص ريباويرين است . دوره درمان بر حسب نوع ويروس از 6 ماه الي 12 ماه يا حتي 18 ماه مي باشد . عوارض اين دارو بيشتر اوقات قابل اغماض است ولي در مواردي مي تواند بسيار جدي باشند.

براي رهايي ازبعضي عوارض جانبي اينترفرون آلفا  از دستورات زير پيروي كنيد

الف) ضد دردها از قبيل استامينوفن يا بروفن مي توانند براي جلوگيري يا آرام بخشي نسبي تب و درد به كار روند.

ب) تزريق اينترفرون به هنگام خواب به شما اجازه خواهد داد تا در زمان بروز علايم شبيه آنفولانزا خواب باشيد.

ج) انرژيتان را حفظ كنيد : بكوشيد تا بيشتر استراحت كنيد.

د) به اندازه كافي مايعات بنوشيد : قبل از درمان و طي درمان مايعات كافي بنوشيد.

هـ ) غذاهاي متعادل بخوريد از وجود مقدار كالري لازم هر وعده غذايي اطمينان كافي داشته باشيد.

ز‌) اگر چه شما تحت درمان با اينتروفرون آلفا هستيد ، مي توانيد كار كنيد و حتي مسافرت كنيد . فقط هميشه دارو را به همراه داشته باشيد . طرز تلقي شما نسبت به بيماري و چگونگي پذيرش آن عواملي است كه وضعيت شما را تعيين خواهد نمود هر چه ديد مثبت تري داشته باشيد وضعيت عمومي شما بهتر خواهد بود . فقط به خاطر بسپاريد كه صبوري و جديت در درمان به شما كمك خواهد كرد تا حداكثر بهره را از اينترفرون آلفا ببريد .
فقط شما مي توانيد جلوي انتشار را بگيريد

تا به حال به دليل خصوصيات اين ويروس ، دانشمندان موفق به ساخت واكسن موثري نشده اند . متاسفانه مبتلايان را نمي توان به راحتي درمان كرد از اين رو لازم است شما با رعايت نكات بهداشتي مانع از ابتلاي خود و ديگران شويد .

موارد زير در پيشگيري از انتقال ويروس نقش به سزايي دارند :
·       زخم و بريدگي هاي پوست را خودتان پانسمان كنيد . در صورت نياز به كمك براي پانسمان زخم از دستكش استريل استفاده شود .
·       در صورتي كه به اين بيماري مبتلا هستيد ، خون ، پلاسما ، اعضاي بدن يا بافت اهدا نكنيد.
·       سوزن را به اشتراك نگذاريد .

·       از ريش تراش ،مسواك ، ناخن گير و لوازم آرايشي يا لوازم شخصي ديگران به طور مشترك استفاده نكنيد.

·       به ياد داشته باشيد هپاتيت c واكسن ندارد لذا پيشگيري از آلودگي ديگران ، عمل كردن به توصيه هاي بهداشتي بر عهده شما است .

ريباورين

ريباورين يك داروي خوراكي ضد ويروسي است كه مصرف همزمان آن با اينترفرون دردرمان هپاتيت c موثر است اين دارو در حال حاضر نبايد به تنهايي مصرف شود . مهم ترين عارضه آن كم خوني مي باشد . كه ممكن است تا ده درصد موارد منجر به قطع دارو گردد . بنابراين هنگام مصرف ريباورين در فواصل منظم بايد توسط پزشك معاينه شويد و آزمايش هاي لازم را انجام دهيد . اين دارو موجب ناراحتي هاي شديد مادرزادي در جنين زنان حامله مي شود . حتي اگر توسط شوهر مصرف شود . از اين رو حامله شدن در طي مصرف اين دارو و تا شش ماه پس از قطع دارو ممنوع است.

منبع:labani-md.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.