هپاتیت و راه‌های انتقال آن

۳‌ نوع هپاتیت ویروسی(هپاتیت‌های‌A-B-C) در ایران شایع می‌باشند.

هپاتیت‌(Hepatitis) یعنی التهاب در پارانشیم کبد که به‌دلایل مختلفی ایجاد‌می‌شود که بعضی‌‌ از آنها قابل‌سرایت بوده و برخی مسری نیستند. از عواملی که ایجاد هپاتیت می‌کنند می‌توان به افراط در مصرف الکل، اثر برخی‌از داروها، آلودگی به باکتری و همچنین ویروس‌ها اشاره‌نمود. ۸نوع ویروس هپاتیت تاکنون تشخیص‌داده شده (نوعA-B-C-D-E-F-G) و اخیراً نوعH نیز تشخیص‌داده شده و انتظار‌می‌رود ۱۰تا۱۵درصد از مبتلایان به هپاتیت ویروسی، به نوعH گرفتار باشند. روش‌های انتقال هپاتیتB وC به‌طورمعمول از این ر‌اه‌ها می‌باشند:

۱ـ از‌طریق تماس با خون‌های آلوده جهت تزریق

۲ـ ارتباط با فرد آلوده به صورت ارتباط جنسی

۳ـ استفاده از سوزن‌های آلوده که به‌عنوان سرنگ مشترک در معتادین استفاده‌می‌گردد یا واردشدن سوزن آلوده به‌دست‌(Needle Stick)

۴ـ استفاده‌از خالکوبی غیربهداشتی

۵ـ استفاده‌از لوازم شخصی مشترک

۶ـ دریافت فراورده‌های خونی و پلاسمایی آلوده که در ایران در بیماران تالاسمی و هموفیلی اتفاق می‌افتاد

۷ـ زخمی‌شدن پوست بدن افراد یا پرسنل در یک بخش‌آلوده بیمارستانی.
هپاتیتA از عدم شست‌وشوی دست‌ها بعداز گرفتن طهارت به‌وجود می‌آید. زمانی‌که از توالت خارج می‌شوید دست‌ها را باید با صابون شستشو نمایید. در غیر‌این‌صورت شخص ویروسA را با خود به غذا و محیط زندگی حمل‌می‌کند و علاوه‌بر‌خود، دیگران را نیز آلوده می‌کند و همچنین در اثر خوردن ماهی، گوشت و صدف نپخته نیز این بیماری انتقال می‌یابد. البته پس‌از بروز بیماری با استراحت و تقویت سیستم ایمنی بدن، التهاب کبد پس‌از مدتی به‌سوی بهبودی پیش‌می‌رود.

هپاتیت نوعB:

ابتلا به این بیماری عوارض زیادی را در‌بردارد و همین موضوع‌بر اهمیت آن می‌افزاید.

راه‌های انتقال این ویروس عبارتند‌از:

۱ـ از مادر به جنین و به‌ویژه اگر مادر در ماه سوم بارداری آلوده‌شده باشد، احتمال انتقال بیماری به‌ جنین بسیار بالا است.

۲ـ تماس جنسی: ویروس ازطریق مایع منی منتقل می‌شود.

۳ـ از راه‌خون یعنی سرنگ‌‌آلوده، خون‌آلوده و یا لوازم شخصی آلوده.

۴ـ خالکوبی با سوزن‌های آلوده‌شده به ویروس.

نشانه بیماری

شایعترین نوع ویروس در ایران B وC می‌باشد ولی ویروسC به‌سادگی قابل‌انتقال نیست مگر در موارد خاص، ولی نوعB به‌سادگی قابل‌انتقال بوده و قبلاً نامبرده شده‌است. نشانه‌های بالینی بیماری نیز تیرگی زیاد ادرار، دل‌درد، خستگی، دردهای عضلانی، تهوع و بی‌اشتهایی می‌باشد و در موارد پیشرفته نارسایی‌کبد (سیروز) شامل است ‌بر تورم شکم، اندام‌ها، یرقان و گاهی خونروی‌های گوارشی. نشانه‌های بیماری معمولاً ۲ماه به‌طول می‌انجامد و بیمار ممکن‌است تا ۶ماه این نشانه‌ها را داشته باشد. امروزه داروهای ضدویروسی متعددی برای درمان هپاتیتB مورد استفاده قرار‌می‌گیرند.

داروی اینترفرون آلفا

دارای اثرات ضدویروسی است و سبب تحریک سیستم دفاعی بدن‌ می‌گردد اما تجویز این دارو باید طبق نظر پزشک معالج باشد.

داروی دیگر «قرص لامیوودین» است. این دارو نیز با مهار آنزیم عامل تکثیر ویروسB، سبب کنترل این بیماری می‌گردد.

آزمایشPCR کمی(VIRAL LOAD) در تعیین شدت بیماری و میزان پاسخ به درمان با داروهای ضدویروسی کمک فراوانی می‌نماید.

البته ناگفته نماند که برای پیشگیری، واکسن ضدویروسی هپاتیتB به‌صورت ۳‌روز با فواصل ۱‌ماه و ۶ماه، می‌تواند تا ۹۵درصد مانع ازابتلا به این بیماری باشد و می‌توانید با تزریق آن از مبتلاشدن خود دربرابر این عفونت جلوگیری نمایید.

هپاتیت C

نوعی عفونت ویروسی است که اغلب کبد را تحت‌تأثیر قرار‌می‌دهد. ویروس هپاتیتHCV) C) علت این بیماری به‌شمار می‌رود اما عفونت مزمن با این ویروس موجب ایجاد فیبروز در کبد می‌شود و پس‌از چند‌سال، سیروز و نارسایی کبد و سرطان‌کبد و با بروز سیروز، عروق بسیار متورم در مری و معده پدیدار می‌گردند که این مورد آخر می‌تواند منجر‌به خونروی تاحد مرگ شود (واریس‌های پیشرفته در مری و معده).

نشانه‌ها عبارتند‌از: مدفوع کم‌رنگ، زردشدن پوست‌بدن و زردشدن سفیدی‌چشم‌ها، تهوع و اشتهای کم، درد‌مفاصل و ماهیچه‌ها، ادرار پررنگ.

چه‌کسانی در‌معرض این ویروس قرار‌دارند؟

تزریق‌کنندگان مواد‌مخدر و افرادی‌که روابط جنسی مشکوک دارند. بسیاری‌از افراد نیز این ویروس را از زمان تولد به همراه دارند(انتقال از مادر به کودک).

این افراد اول باید آزمایش شوند و چنانچه جواب آن مثبت بود، نسبت‌به درمان اقدام‌گردد. بیماران برای درمان باید به پزشک متخصص مراجعه‌نمایند. داروهای روتین که برای درمان هپاتیتC استفاده می‌شوند(پگ‌اینترفرونPeg‌ Interferon)، داروهای ضدویروسی خوراکی می‌باشند. هدف از به‌کارگیری این داروها، کمک به بدن برای از‌بین‌بردن ویروس و کاهش خطراز زمان بیماری و Hcc می‌باشد. درخصوص پیشگیری‌از هپاتیت C و B،برای خودتان ناخن‌گیر، ریش‌تراش و یا مسواک جداگانه داشته باشید و وسایل شخصی خود را به دیگران ندهید. تمامی افرادی‌که با بیمار در تماس نزدیک هستند، باید واکسن هپاتیتB را تزریق نمایند.

مواد‌غذایی مفید برای کبد عبارتند‌از: سبزی‌ها، غلّات، آبزیان، ریشه کاسنی و خار‌گل‌مریم داروی گیاهی طبیعی جهت پاک‌سازی کبد به‌شمار می‌روند و با آنها با یک برنامه منظم زیرنظر پزشک می‌توان کبد را سم‌زدایی کرد و از سیروز کبدی جلوگیری نمود. باید متذکر‌شد که فقط شما این بیماری را ندارید بلکه فقط در آمریکا ۴میلیون تن به انواع ویروس‌های هپاتیت‌ آلوده هستند. در کشور ما نیز حدود ۵میلیون تن با ویروس هپاتیت آلوده هستند که بیشتر این افراد نیز از مشکل خود مطلع نمی‌باشند.