واژیسان کرم مرطوب کننده واژن (روش مصرف،فواید و عوارض جانبی)

کرم مرطوب کننده واژن واژیـسان، یک کرم نرم و سفید رنگ است که برای استفاده جهت علایم خشکی واژن تهیه شده است. کرم مرطوب کننده واژیسان فاقد هر گونه هورمون (استروژن) است. لذا می توان آن را در کنار درمان های جایگزین هورمونی با کرم های مخصوص واژن و شیاف های حاوی هورمون (استروژن) استفاده کرد.

این کرم همچنین می تواند برای برطرف کردن خشکی واژن قبل از مقاربت استفاده شود. در زنانی که مایل به باردار شدن هستند، استفاده از کرم مرطوب کننده واژیسان برای خشکی واژن اشکالی را موجب نمی شود. زیرا مانع از تحرک اسپرم نمی گردد.

ترکیبات ویژه کرم واژن واژیـسان

کرم مرطوب کننده واژیسان به علت داشتن اسید لاکتیک دارای pH برابر با 4.5 است. در نتیجه، کرم مرطوب کننده واژیسان به حفظ pH طبیعی درون واژن کمک می کند.

این کرم حاوی مقدار زیادی آب است، در نتیجه پوست داخل واژن و ناحیه خارجی دستگاه تناسلی را مرطوب می کند. حاوی لیپید (چربی) برای حفظ لطافت پوست است. استفاده منظم از کرم مرطوب کننده واژیسان می تواند به جلوگیری از تحریک و التهاب واژن و ناحیه خارجی دستگاه تناسلی کمک کند.

استفاده از کرم مرطوب کننده واژیسان

کرم مرطوب کننده واژیسان همانند بعضی از ژل های شتسشوی بانوان برای استفاده در درون واژن و ناحیه خارجی دستگاه تناسلی در نظر گرفته شده است. کرم مرطوب کننده واژیسان را می توان با اپلیکاتور و یا بدون آن استفاده نمود.

در صورت بروز علایم، از انگشت تمیز خود برای آغشته کردن به کرم، چند بار در روز استفاده کنید. یک لایه از کرم به طول 0.5 سانتی متر برای این کار کافی است.

برای ساده تر کردن ورود اپلیکاتور، می توان از مقدار کمی کرم در ناحیه ورودی واژن استفاده کرد. کرم مرطوب کننده واژیسان را می توان با استفاده از اپلیکاتور ارائه شده وارد واژن کرد.

برای این کار، اپلیکاتور را تا نیمه پر کنید. (حدود 2.5 گرم کرم استفاده کنید، همچنین به دستورالعمل های استفاده نیز مراجعه کنید). کرم باید به صورت روزانه ترجیحا در شب قبل از خواب استفاده شود. (در صورت لزوم، از نوار بهداشتی استفاده شود).

هنگامی که علایم بهبود یافت، می توان میزان مصرف را با توجه به نیازهای خود کاهش دهید.

همچنین این کرم را می توان قبل از مقاربت جنسی و یا در طی دوره قاعدگی استفاده کرد. اگر استفاده از مرطوب کننده واژیسان بدون عوارض باشد، می توان در دوران بارداری و شیر دهی نیز از آن استفاده نمود.

مـوارد مـصرف واژیسان مرطوب کننده

مناسب جهت حفظ رطوبت واژینال در سنین یائسگی
حفظ و نگهداری pH طبیعی واژن (pH=4.5)
پیشگیری از سوزش و التهاب ناحیه خارجی تناسلی و واژن
مناسب استفاده قبل از مقاربت جهت برطرف کردن خشکی واژن
مرطوب کردن پوست داخل واژن و ناحیه خارجی دستگاه تناسلی

احـتیاط مـصرف واژیسان

استفاده همزمان کرم واژیسان همراه با کاندوم کپس دیافراگم (ساخته شده از لاتکس، پلی اورتان، پلی ایزوپرن) باعث کاهش مقاومت در برابر پارگی شده و در نتیجه بعنوان اقدامی پیشگیرانه بهتر است همراه با کاندوم یا دیافراگم استفاده نشود.

تحریک خفیف موضعی (خارش، سوزش) ممکن است به طور موقت رخ دهد و در صورت اینکه به مدت طولانی باقی بماند استفاده از کرم را متوقف کرده و با پزشک مشورت نمایید.

در دوران بارداری نباید از اپلیکاتور برای وارد کردن کرم استفاده شود و بهتر است مقداری از کرم را به طول 2 سانتی متر با استفاده از انگشت تمیز به درون واژن وارد کنید.

کرم واژیسان نباید در صورتی که فرد دچار عفونت واژن (قارچ) است استفاده شود.

از کرم واژیسان پس از تاریخ انقضای درج شده روی بسته یا تیوب استفاده نکنید.

در صورت هر گونه تغییر رنگ در کرم از استفاده محصول خودداری کنید.

پس از باز کردن کرم، می توان آن را به مدت 6 ماه نگهداری کرد.

کرم نباید بلافاصله پس از زایمان مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین درباره خشکی واژن هم بخوانید

علایم خشکی واژن

علایم خشکی واژن می تواند به شدت بر کیفیت زندگی و سلامت جنسی زنان تاثیر بگذارد. احساس خشکی اغلب با ناراحتی دیگر مانند خارش و سوزش و یا جراحات خفیف و درد در واژن همراه است. این ناراحتی ممکن است دهانه واژن و ناحیه خارجی دستگاه تناسلی نیز اتفاق بیفتد.

در بسیاری از موارد، این علایم باعث می شوند مقاربت جنسی دردناک باشد. این وضعیت در سنین یائسگی نیز بروز می کند و در سال های پس از آن ادامه دارد.

در چنین مواردی، در اثر کاهش تولید هورمون های جنسی (از جمله استروژن) خشکی واژن ایجاد می شود. مایع واژن کمتری در داخل واژن تولید شده، پوست نازک تر و شکننده تر می شود. گر چه این فرآیند کاملا طبیعی است، اما می تواند ناراحتی قابل توجهی را موجب شود.

علت خشکی واژن چیست

جراحی رحم یا تخمدان، در هنگام کمبود هورمون، نوسانات یا عدم تعادل هورمونی می تواند باعث خشکی واژن شود. برخی از اختلالات متابولیک (مانند دیابت)، داروها، پرتو درمانی و حتی استرس می توانند موجب خشکی ناحیه تناسلی شوند.

شرایط نگهداری
کرم واژیسان در دمای بالاتر از °25 سانتی گراد نگهداری نشود.
دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
همیشه درب تیوب را محکم ببندید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.