درمان وسواس جنسی

وسواس های جنسی (علت و علائم،روش های درمانی)

وسواس جنسی در بین انواع وسواس فکری عملی جزء نگران کننده ترین وسواس های فکری به شمار می رود

اختلال وسواس اجباری (OCD) با اجبار (یک تحریک غیرقابل کنترل برای انجام یک عمل اغلب تکراری) و وسواس (عدم توانایی برای متوقف کردن تفکر در مورد یک موضوع خاص یا تصویر کردن آن بدون اضطراب) مشخص می شود.

در حوزه وسواس، فرد مبتلا به وسواس ممکن است بر روی افکار خشونت، تجاوز، آلودگی کثیفی یا پاکی یا حتی مذهبی مثلا نجسی پاکی قرار گیرد. با این حال، در این میان وسواس جنسی جزء نگران کننده ترین وسواس های فکری عملی به شمار می رود.

وسواس های جنسی و وسواس فکری عملی

اگر چه فرد ممکن است طیف گسترده ای از وسواس های جنسی را تجربه کند، موضوعات مشترک شامل مواردی هستند که ممکن است ممنوع باشند، از جمله این موارد شامل:

همجنس گرایی
سوءاستفاده جنسی یا خشونت جنسی
داشتن افکار جنسی در مورد دوستان خود
برقراری رابطه با اعضای خانواده و نزدیکان
خیانت
سادیسم جنسی یا ماسکوشیسم
بردگی جنسی
داشتن حالات شیطانی
برقراری رابطه جنسی با فرد زیر سن قانونی
استفاده از جنسیت و مذهب به عنوان شکلی از خدعه

این افکار ممکن است با یا بدون اجبار همراه باشد و داشتن چنین افکاری به این معنا نیست که فرد به آنها عمل کند.

وسواس های جنسی

برآورد شده است که بین 6 تا 24 درصد از افراد مبتلا به وسواس فکری-عملی برخی از وسواس ها جنسی را نیز تجربه می کنند. این تعداد ممکن است حتی بالاتر از این آمار نیز باشد، به این معنی که اکثر مردم تمایلی به اشتراک گذاشتن چنین افکاری ندارند.

در حالی که مردم تمایل دارند وسواس جنسی را به عنوان ویژگی اصلی مردان معرفی کنند، تحقیقات نشان می دهد که مردان و زنان مبتلا به وسواس، وسواس جنسی را تقریبا به صورت مساوی و با همان میزان تجربه می کنند.

وسواس های جنسی می توانند در روابط صمیمی نیز حتی دخالت کنند، به ویژه اگر آنها با افکار خشونت آمیز، سوء ظن برانگیز یا شک و تردید همراه باشند.

در برخی موارد، فرد مبتلا به وسواس ممکن است شک و تردید هایی در مورد شریک صمیمی خود داشته باشد و در مورد افکار یا تصورات ذهنی که در مورد خیانت دارد آزار ببیند. هنگامی که این موارد اتفاق می افتد، به جای اینکه به دنبال یک شریک خوب باشد، فرد مبتلا به وسواس فکری به نقص های موجود در خود نگاه خواهد کرد.

وسواس های جنسی؛ فانتزی جنسی نیست

وسواس های جنسی همانند فانتزی های جنسی نیستند. در حالی که فانتزی های جنسی معمولا مربوط به لذت بردن یا میل طرف است و قابل دستیابی می باشد اما وسواس های جنسی اندیشه های ناخواسته و ناراحت کننده ای است که معمولا با شرم و خودخواهی همراه است.

افرادی که مبتلا به وسواس فکری اغلب نگران این موضوع هستند که یک وسواس جنسی ممنوعه یا غیرقانونی ممکن است یک روز آنها را به انجام این خواسته ها مجبور کند، چه از نظر تجاوز جنسی و یا خشونت جنسی باشد یا از جهات دیگر باشد. تفاوت روانشناختی کلیدی این است که فرد مبتلا به وسواس فکری وسواس غیراخلاقی پیدا کرده و احساس برانگیختن در فکر خود و اقدام به آن را دارد.

این امر لزوما برای افرادی نیست که مرتکب تجاوز می شوند، که علی رغم دانستن رفتار اشتباه خود، به طور معمول بر این افکار به عنوان نوعی آسیب پذیر بودن خود و با رضایت از خود عمل می کنند.

همچنین درباره اعتیاد جنسی نیز بخوانید

وسواس جنسی در زیر گروه وسواس فکری مستلزم بدگمانی نیست (در این زمینه افکار غلطی ایجاد شده است). در عوض، آن را با تناقضاتی مشخص می کند که در آن فرد ممکن است در همان زمان احساس تحریک و خودخواهی را تجربه کند و به طور فعال از شرایطی که با آن افکار ارتباط دارد، جلوگیری کند. از جمله این موارد عبارت است از:

اجتناب از رفتن به ورزشگاه ها، دستشویی های عمومی یا شرایطی که باعث افکار همجنس گرایانه می شود

اجتناب از رفتن به مدارس و زمین های بازی که کودکان در آن مکان جمع می شوند

اجتناب از اتصال و تماس نزدیک با یک هدف از روی خواست و علاقه

اگر همراه با اجبار جنسی همراه باشد، فرد مبتلا به وسواس فکری ممکن است به طور غیرمعمول با پورنوگرافی و یا استمناء به عنوان “رسانه ای” برای افکار ناخواسته خود مشغول شود.

درمان وسواس های جنسی

متخصصان بهداشت روانی در آموزش و پرورش در OCD وسواس جنسی را به عنوان نشانه ای از اختلال تشخیص می دهند و در غیاب هر گونه عوامل خطر (مانند اعتقاد به یک جنایت جنسی) به فرد کمک می کند تا ماهیت وسواسی مربوط به خود را درک کند و هر گونه ترس را به حداقل برساند به آنچه که افکار فرد “می گویند” در مورد شخص و یا اقدامات احتمالی او که می رود آنها را انجام دهد.

اگر شما دارای افکار وسواسی و ناخواسته در رابطه با مسائل جنسی هستید، مهم است که ماهیت کامل تجربه خود را از این افکار افشا کنید، هرچند ممکن است به نظر برسد که ناراحت کننده یا شرم آور باشد اما باید این کار را بکنید.

این امر مستلزم آن است که شما به مشاور بهداشت روان یا متخصص روانپزشک خود اعتماد کنید و درک کنید که افکار شما با افراد دیگر به اشتراک گذاشته نخواهد شد و در محرمانه ترین حالت باقی خواهد ماند.

در درمان وسواس فکری، وسواس های جنسی نیز به طور دقیق همانند هر وسواس دیگری رفتار می شود. درمان ممکن است شامل ترکیبی از داروها برای کاهش اضطراب یا افسردگی همراه با روان درمانی در حال انجام باشد، معمولا به صورت درمان شناختی- رفتاری (CBT) یا درمان پیشگیری و درمان (ERP) خواهد بود.

با استفاده از درمان پیشگیری و درمان، تمرینات ممکن است شامل بازخورد و ضبط وسواس جنسی شما در نوار صوتی باشد و پس از آن شما می توانید نوار را گوش کنید و به این کار ادامه دهید. انواع مختلف تمرینات بسته به قرار گرفتن در معرض شرایط مختلف می تواند بسته به ماهیت وسواسی جنسی توسعه یابد و تغییر کند.

منبع: اینفوسلامت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *