وقتی کودکی می‌افتد و دندانش از دهانش بیرون می‌پرد باید چه کار کنیم؟

اگر هنگام ضربه به دندان‌ها اتفاق بسيار شايع يعني، بيرون افتادن دندان از دهان رخ داد، حتما دندان را پيدا كنيد.

آرام باشید و کودک را آرام کنید
برای انتخاب راه‌حل مناسب حفظ خونسردی والدین و اطرافیان بسیار ضروری است.

بهتر است هنگام صدمه دیدن دندان علاوه بر هدایت کودک برای وی آرامش‌دهنده باشید زیرا اگر اضطراب بیشتری به کودک القا شود همکاری وی در محیط دندان‌‌پزشکی را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد.

علاوه بر این، هنگام اضطراب ممکن است اطلاعاتی که به دندان‌‌پزشک می‌دهید ناکافی یا اشتباه باشد و این مساله در روند درمان تاثیر منفی خواهد گذاشت.
قطعه شکسته دندان را پیدا کنید
اگر قطعه شکسته دندان یا دندانی که از استخوان احاطه‌کننده خارج شده را پیدا کنید و به دندان‌‌پزشک تحویل دهید، نقش بسیار مهمی در روند درمان خواهید داشت زیرا در بسیاری از مواقع چسباندن مجدد قطعه شکسته امکان‌پذیر است.
دندان را به دندانپزشک برسانید
اگر دندان به‌طور کامل از حفره احاطه‌کننده دندان خارج شده بهترین اقدام این است که دندان را از ناحیه تاج در دست بگیرید و بلافاصله در محل اولیه قرار دهید.

سپس از کودک بخواهید تا وقتی که به دندان‌‌پزشکی انتقال داده می‌شود روی یک قطعه گاز استریل یا دستمال تمیز گاز بگیرد.

در صورتی که این اقدام به هر دلیل امکان‌پذیر نیست باید دندان داخل شیر یا بزاق دهان کودک یا محلول نرمال‌سالین قرار گیرد و باید از خشک شدن دندان شدیدا جلوگیری شود.

در شرایطی که قرار دادن دندان در مواد ذکرشده امکان‌پذیر نیست، حداقل باید دندان را در آب قرار داد.
اگر احساس می‌کنید دندان با خاک، شن یا اجسام خارجی آلوده شده بدون اینکه به ناحیه ریشه دست زده شود دندان را از ناحیه تاج در دست بگیرید و با احتیاط در زیر جریان ملایم شیر آب قرار دهید تا ذرات شسته شوند.
پس از هر نوع صدمه‌دیدگی دندان، حتی در انواع ساده که به نظر می‌رسد ظاهر دندان بدون تغییر باقی مانده، دندان‌پزشک باید کودک را معاینه کند زیرا ممکن است صدمات موجب آسیب به ریشه دندان شده باشد.

هر چه پس از صدمات سریع‌تر اقدامات درمانی شروع شود شانس موفقیت درمان بالاتر خواهد بود. گاهی والدین به تصور ساده بودن صدمه واردشده چند روز یا چند هفته پس از صدمه به دندان‌‌پزشک مراجعه می‌کنند و این مساله می‌تواند باعث پیچیده شدن مراحل درمان یا ایجاد عوارض شدید شود.
دندان‌‌پزشک پس از بررسی وضعیت دندان و تهیه رادیوگرافی‌های مناسب باتوجه به نوع صدمه اقدامات درمانی را شروع خواهد کرد.

در بسیاری از انواع صدمات، دندان آسیب‌دیده با سیم و مواد مخصوص به دندان‌های مجاور متصل می‌شود. به این کار «اسپلینت» گفته می‌شود. اسپلینت‌ها برحسب صلاحدید دندان‌‌پزشک از یک هفته تا چند ماه داخل دهان باقی می‌مانند.
یادتان باشد که درمان این مشکل طولانی‌ مدت است والدین باید توجه داشته باشند در صورت بروز صدمات حتی انواع مختصر ممکن است درمان‌های مرحله به مرحله و طولانی‌مدت نیاز باشد. همچنین بسیار مهم است پس از انجام درمان، دندان به‌طور منظم توسط دندان‌‌پزشک کنترل شود. در غیر این صورت ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری به کودک تحمیل شود.
صدمه دندان شیری را جدی بگیرید
در صورتی که ضربه واردشده منجر به آسیب دندان‌های شیری شده باشد،

باز هم دندان‌پزشک باید کودک را سریع معاینه کند ولی یکی از نکات مهم که باید والدین از آن آگاه باشند این است که در صورتی که دندان شیری کودک به‌طور کامل از حفره احاطه‌کننده دندان خارج شده به هیچ وجه نباید دندان در محل اولیه خود قرار داده شود زیرا این کار باعث آسیب جوانه دندان دائمی زیرین می‌شود.

 

منبع:هفته نامه سلامت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *