ونوس مگس خوار (خواص و ویژگی)

خرید گیاه ونوس,خرید بذر ونوس حشره خوار,نگهداری ونوس حشره خوار,خرید گیاه گوشت خوار در تهران,گیاهان آدم خوار,گیاه گوشتخوار دیونه,ونوس حشره خوار ارزان
این گیاه با نام علمی دیونا موسمی پولا (Dionaea muscipula) یک گیاه گوشتخوار مناطق حاره و مرطوب می باشد که در سواحل شرق ایالت متحده (آمریکا) در کارولینای شمالی و جنوبی می روید.

طعمه این گیاه غالباً از بین حشرات و بندپایان(عنکبوتیان) می باشد. که یک اندام شکاری که در لبه خارجی برگ دراین گیاه قرار دارند و توسط کرکهای ظریفی که تمام سطح برگ های گیاه را می پوشانند تحریک کرده و به کار می افتند، به دام می اندازد.

تماس کرک های بدن حشره با کرک های سطح برگ سیستم شکار را فعال میکند.

ظرف زمان 20 ثانیه از اولین تماس حشره با کرک های سطح برگ این گیاه وشناخت غریبه بودن کرکهای سطح بدن حشره سیستم شکار گیاه فعال شده و شکار را به دام می اندازد.

رده: کاریوفیلاسه
تیره: Droseraceae
جنس: Dionaea
گونه: D.muscipula
نام لاتین: Dionaea muscipula
وجود یک سیستم خودکار در شکار از هدر رفتن انرژی گیاه برای به دام اندازی مواردی که ارزش غذائی برای گیاه ندارند جلوگیری می نماید.

دیونا(این گیاه) از دسته گیاهان گوشتخوار و با نیاز بالا آب می باشد و به خانواده دروسراسه (Droseraceae) تعلق دارد.

ونوس مگس خوار دارای چهار تا هفت برگ بوده که با ساقه های کوتاهی به بدن گیاه متصل می گردند. طول این ساقه حداکثر 3تا 10 سانتی متر که بسته به توجه قسمتی از سال می باشد رشد می کند. برگ های درازتر با تله ای قوی تر بعد از به گل نشینی گیاه شکل می گیرند.

این گیاه که بیش از هفت برگ دارد به دور یک محور مرکزی جمع می گردند و روی سطح خاک پخش می گردند. حیات ونوس مگس خوار مثل سایر گیاهان گوشت خوار وابسته به رطوبت نمی باشد. ونوس مگس خوار دراشکال و اندازه های متفاوت مشاهدهمی شود.

علت نامگذاری این گیاه به ونوس که “الهه عشق” در رم باستان بوده است، نام دیونا بوده که دختر دیون که یکی از اساطیر یونان باستان الهه عشق بوده است. نام خانواده این گیاه “موس پولا” (Muscipula) نام دارد که نام لاتین تله موش است.

اغلب گیاهان گوشتخوار شکار را خود انتخاب می نمایند که این بستگی به نوع حشره و سیستم تله گیاه دارد. در مورد ونوس مگس خوار شکار محدود به سوسک ها، عنکوبت ها و بندپایان خزنده می باشد، در وقع این رژیم غذایی دیونا شامل 33%مورچه ها، 30% عنکبوت ها،10% سوسک ها و 10% ملخ ها و کمتر از 5% حشرات بالدار می باشد.

سوراخ ریزی که در سطح شیار برگ قرار دارند شکارهای کوچک را امکان پذیر می سازد که احتمالاً ارزش غذایی آن خیلی کمتر از مصرف انرژی است که گیاه برای هضم آن بایستی بکار ببرد. وقتی شکار در داخل تله است دست و پا می زند تا نجات پیدا کند اما، بلافاصله چسبندگی ایجاد می شود و عمل هضم بسرعت آغاز می گردد.

کشت و مصارف
ونوس مگس خوار سالم از گروهی از توده های گرده گلهای سفید در بهار تولید می شود. اگرچه بسیاری از گل ها در فاصله 2تا 3 اینچ از ساقه رشد می کنند. گل دادن انرژی زیادی را از گیاه می گیرد. این گیاه می تواند با پخش کردن و قلمه زدن دانه تکثیر کند. اگرچه جوانه کوچک چند سال وقت می گیرد تا به طور کامل رشد کند و بالغ شود. عموماً بخش بیشتر این گیاهان در بهار و تابستان قلمه زده می شوند.

طب جانشین
عصاره گیاه ونوس مگس خوار در مغازه ها به عنوان داروی گیاهی در دسترس همه می باشد.

نظرات بسته شده است.