ویبریوکلرا

ویبریوکلرا،تشخیص آزمایشگاهی

مدفوع بیماران مبتلا به وبا به شکل اسهال آبکی که دارای دانه های برنجی شکل است دیده میشود.
بررسی میکروسکوپی
یک قطره از مدفوع را در بین لام و لامل قرار دهید و با میکروسکوپ بررسی نمایید . ویبریون وبا به شکل میله های خمیده و بسیار متحرک دیده میشود.

کشت
نمونه مدفوع را در محیط های غنی کننده ( مانند نوترینت آگار یا آب پپتون دار قلیایی یا محیط monsur) و یا مستقیما در محیط های انتخابی  ( مانند TCBS یا TTGA) کشت نمایید.

کلنی های ویبریو کلرا در بلاد آگار
در صورت استفاده از محیط های غنی کننده مانند نوترینت آگار یا آب پپتون دار قلیایی باید نمونه را پس از ۶ تا ۸ ساعت از این محیط ها روی محیط های TCBS و TTGA کشت داد.
شکل کلنی بر روی محیط فوق به صورت کلنی های زرد رنگ به اندازه متوسط ، سطح مات ، و لبه نازک ایجاد میشود و بر روی محیط monsur کلنی ویبریون وبا دارای مرکز تیره است.
تایید تشخیص مانند بسیاری از باکتری های گرم منفی دیگر توسط تست های بیوشیمیایی میسر است. باکتری ویبریون کلرا در روی محیط کلیگر آیرون آگار قادر به تخمیر گلوکز است و از تخمیر لاکتوز عاجز می باشد ( آلکالن -اسید)

سوش های ویبریو بر روی محیط مک کانکی رشد میکند و برای جداسازی ویبریو از سایر باکتری های گرم منفی ، تست اکسیداز ( مثبت)  و از تست بررسی حساسیت نسبت به دی آمینو دی ایزوپروپیل پتریدین  ( o-129) استفاده می شود که ویبریو نسبت به این ماده حساس است.
v.vulnificus لاکتوز مثبت است.وبا یک عفونت مهاجم نیست ، ارگانیسم ها به جریان خون نمیرسند و در دستگاه گوارش باقی می مانند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *