راهنمای پاک کردن آرایش

پاک کردن آرایش بدون پاک کننده های شیمیایی

شاید بارها شنیده باشید که پاکسازی آرایش صورت،کلیدی ترین مرحله در حفظ زیبایی و طراوت پوست است و هر روز باید انجام گیرد. حال خودتان را تصور کنید که بعد از یک روز کاری سخت و طاقت فرسا، عزمتان را جزم کرده اید تا صورتتان را از آرایش پاک کنید ولی ناگهان به یاد می آورید که شیر پاک کن ندارید و فراموش کرده اید پاک کننده آرایشی دیگری نیز برای خودتان بخرید!

قطعا برای لحظاتی از این حواس پرتی عصبانی میشوید و به فکر فرو می روید. شاید از خود بپرسید آیا راهی وجود دارد که بدون نیاز به پاک کننده های آرایشی،آرایش صورتتان را پاک کنید؟

بعد از یک روز کاری طولانی و پرمشغله، بدون شک پوست صورت، بهترین مکان برای تجمع عرق، سبوم و آلودگی هوا خواهد بود. تمام این آلودگیها دست به دست هم میدهند و بدون اینکه اصلا شما متوجه قضیه شوید، به نقاط سر سیاه و کومدون تبدیل میشوند. به آکنه هایی که هنوز التهابی نشده اند «کومدون» گفته میشود.

چرا باید آرایشمان را پاک کنیم؟

دقیقا به همین دلیل به محض اینکه به منزل رسیدید،قبل از هر کاری آرایش صورتتان را پاک کنید، حتی اگر از آن گروه بانوانی هستید که آرایش نمی کنند یا اغلب آرایشی ملایم دارند. یادتان باشد این مرحله را پشت گوش نیندازید و از آن به راحتی عبور نکنید.

در واقع، هیچ بهانه ای برای پاک نکردن صورت،این عضو آسیب پذیر و حساس، پذیرفته نیست چون امروزه در بازار لوازم آرایشی، انواع پاک کننده آرایشی مثل دستمالهای پاک کننده آرایشی، انواع شیر پاک کنها، آب پاک کننده میسلار و… وجود دارد اما اگر احیانا روزی، یکی از این مواد پاک کننده آرایشی را دراختیار نداشتید، تکلیف چیست؟

آیا باید کلا قید پاکسازی صورت را بزنید یا به راه دیگری بیندیشید؟ برای آشنایی با راهکارهای جدید پاکسازی صورت بدون کمک گرفتن از پاک کنندههای آرایشی، ادامه مطلب را بخوانید.

پاک‌ سازی‌ آرایش‌ به‌ کمک‌ روغن‌ ها

اگر در منزل،هیچگونه پاکbکننده آرایشی ندارید،بی معطلی به آشپزخانه بروید! شاید برایتان عجیب باشد ولی باید بدانید کابینتهای شما مملو از لوازم آرایشی و بهداشتی هستند. به عنوان مثال،روغنهای گیاهی مثل روغن زیتون و آفتابگردان،برای این منظور کاملا مناسب اند.

مقداری پنبه بردارید و آن را کمی با آب ولرم مرطوب کنید.روی پنبه به اندازه یک فندق از روغن گیاهیتان بریزید و سپس آن را روی صورتتان بزنید. درنهایت صورت را با حرکات دورانی ماساژ دهید تا گردش خون در سطح آن فعال شود. این عمل پوست شما را به مرور شفاف و شاداب کرده و از تیرگی آن جلوگیری میکند. در پایان صورت را با آب تمیز بشویید.

یک پیشنهاد عالی؛ برای پوستهای چرب،از روغن فندق یا جوجوبا استفاده کنید. برای پوستهای مختلط، روغن آرگان بیشتر توصیه میشود. روغن آووکادو برای پوستهای خشک مناسب تر است و برای پوستهای حساس و آسیب دیده، روغن بادام شیرین یا روغن فندق،گزینه بهتری خواهد بود.

پاک‌ سازی‌ آرایش‌ با‌ وازلین

بافت چرب وازلین نیز مانند روغن، بسیار مغذی است و قدرت عجیبی، حتی در پاکسازی ریمل ضدآب دارد. برای این منظور، چنانچه وازلین در منزل داشتید، با انگشتتان، در نقاط مختلف صورت، کمی وازلین بگذارید و آن را کاملا در سطح پوست پخش کنید. درنهایت به کمک مقداری پنبه، دستمال توالت یا دستمال تمیز نخی،آرایش را از سطح صورتتان پاک کنید.

فراورده‌ های‌ لبنی‌ در‌جایگاه‌ پاک‌ کننده‌ های‌ آرایشی

شیر، همانطور که ماده ای مهم و پرکاربرد در تولید لوازم آرایشی محسوب میشود، در پاکسازی آرایش نیز معجزه میکند. اگر از شیر محلی استفاده میکنید، حتما قبل از استفاده، مقدار کمی از آن را بجوشانید و اجازه دهید ولرم شود.در ادامه مقداری پنبه را به این شیر آغشته و به کمک آن صورتتان را پاککنید.

با این روش قسمت وسیعی از آرایش پاک خواهد شد. در پایان صورت را با ٖآب تمیز بشویید. اگر از ماست طبیعی استفاده میکنید، قبل از مصرف، آن را از یخچال خارج کنید تا به دمای محیط برسد. لایه ای از ماست را با ماساژ روی صورت بزنید و به شیوه ماسک های زیبایی، اجازه دهید 10دقیقه روی پوست باقی بماند. درنهایت صورتتان را بشویید و با آرایشتان خداحافظی کنید.

پاک‌ سازی‌ آرایش‌ صورت‌ با‌ عسل

عسل یکی از بهترین موادی است که میتواند جایگزین پاک کننده های آرایشی امروز شود. برای شروع، صورت را کاملا با آب مرطوب کنید.سپس نوک یکی
از انگشتانتان را به اندازه یک نخود به عسل آغشته کنید و آن را با حوصله روی صورت بزنید.

عسل در تماس با آبی که روی صورت است، رقیق میشود، درنتیجه راحتتر روی پوست صورت پخش خواهدشد. درنهایت به کمک انگشتان، صورتتان را به آرامی ماساژ دهید. در پایان به کمک مقداری پنبه، دستمال کاغذی یا دستمال تمیز، سطح صورت را پاک کنید. به سرعت متوجه خواهیدشد پوستتان چقدر شاداب و نرم شده است.

آب،‌پاک‌ کننده‌ آرایش‌ یا‌ پاک‌ کننده‌ آرایشی‌ کلاسیک

مواد طبیعی ای که ذکر شد و نیز میسلار واتر یا آب پاک کننده آرایش، همگی پاک کننده های آرایشی کاملا سنتی محسوب میشوند که برای پاکسازی
آرایش ملایم شما، گزینه مناسبی هستند. این مواد قابلیت بالایی در متراکم سازی سلولهای چربی دارند و دقیقا به همین دلیل در حذف مواد آرایشی و آلودگیها از سطح پوست معجزه میکنند.

این مواد در مواقع ضروری، بسیار مناسب و گره گشا هستند اما به یاد داشته باشید هیچگاه نباید برای همیشه جایگزین پاککننده آرایشی واقعی شوند.

پاک‌ سازی‌ آرایش‌ با‌ آب‌گرم

اگر هیچ کدام از مواد مذکور را در منزل نداشتید،تنها راه باقیمانده، پاکسازی صورت با آب گرم است اما یادتان باشد برای شستشو، حتما از صابون نیز کمک بگیرید.

آب گرم در مقایسه با آب سرد،برای پاکسازی پوست از آلودگیها و سبوم، موثرتر است. با این حال در استفاده از آب گرم زیاده روی نکنید چون گرمای آب به مرور زمان منجر به خشکی پوست خواهد شد!

پاک‌ سازی‌ آرایش‌ بدون‌ پنبه

در ترفندهای فوق، وجود پنبه، دستمال کاغذی یا پارچه تمیز، تقریبا الزامی است اما اگر این وسایل را در اختیار نداشتید، باید چه راهکاری را پیش بگیرید؟ در غیاب پنبه، ساده ترین راهکار، استفاده از انگشتان است. اگر شیر پاککن یا هر پاک کننده آرایشی دیگری در منزل وجود داشت و فقط پنبه در اختیار نداشتید، تنها کافی است پوستتان را با محصول ماساژ دهید.

فقط دقت داشته باشید قبل از کار، محصول را در گودی کف دستتان بریزید تا با گرمای دست،اندکی گرم شود. صورت را تا یک دقیقه با حرکات دورانی ماساژ دهید تا محصول کاملا تاثیر کند.

برای چشم ها، به اندازه یک فندق از لوسیون استفاده کنید و چشمها را مالش ندهید.برای پاکسازی ریمل، از انگشت سبابه کمک بگیرید؛ حرکت انگشت باید از ریشه مژه ها به سمت نوک آنها باشد. درنهایت برای پاکسازی باقیمانده آرایش، صورت را با آب بشویید.

تکنیک انگشتان برای پوستهای حساس، مناسبتر است چون این روش در مقایسه با پنبه، پوست را کمتر خشک میکند. اگر هیچگونه پاککننده آرایشی در منزل نداشتید، پیشنهاد میکنیم از تکنیک عسل کمک بگیرید چون برای استعمال عسل روی پوست، انگشتان بهترین گزینه ممکن هستند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.