تاثیر پراکسید هیدروژن بر دندان

پراکسید هیدروژن و سفید کردن دندان‌ ها

محلول پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه) یک محلول ضد عفونی‌ کننده است که معمولا در بسیاری از منازل و جعبه‌ های کمک‌ های اولیه وجود دارد. یک محلول همه‌ کاره با استفاده‌ های مختلف.
سفید کردن دندان‌ ها در موقعیت‌ های خاص یکی از موارد استفاده این محلول است اما پیش از استفاده از این محلول باید نکات مهمی را رعایت کرد زیرا در صورت استفاده نادرست از آن ممکن است مینای دندان آسیب ببیند.

پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن ماده فعال بسیاری از محصولات سفید‌کننده دندان است. محصولاتی که حاوی پراکسید هستند، مانند هیدروژن پراکسید یا کارباماید پراکسید خاصیت سفید‌ کنندگی دندان را دارند زیرا پراکسید باعث برداشتن ترکیباتی از روی دندان می‌ شود که عامل تغییر رنگ دندان هستند.

غلظت پراکسید هیدروژن در کیت‌ های سفید‌ کننده دندان معمولا 10 درصد است، در حالی که دندا‌ن‌ پزشک ممکن است برای سفید کردن دندان بیمار از غلظت 40 درصد آن استفاده کند. بسیاری از افراد نگران این هستند که غلظت بالای این محلول ممکن است موجب بروز عوارض جانبی ناخواسته مانند شکستن مینای دندان یا حساسیت دندان‌ ها شود اما آنچه که اهمیت دارد غلظت این ماده نیست، بلکه مدتی است که این ماده روی دندان‌ ها باقی می‌ ماند.

در مطالعه‌ ای که در سال 2016 میلادی انجام شد محققان نشان دادند غلظت پایین‌ تر ژل این ماده در صورتی که زمان بیشتری روی دندان باقی بماند، اثر تخریبی بیشتری خواهد داشت.
مشخص شده که اگر به مدت 4 هفته از دهانشویه‌ هایی با غلظت 5/1 درصد پراکسید هیدروژن به صورت منظم استفاده شود، افراد شاهد تغییر رنگ تدریجی دندان خود خواهند بود.

چگونه محلول پراکسید هیدروژن تهیه کنیم؟

برای تهیه محلول دهانشویه، پراکسید هیدروژن 3 درصد را با مقدار مساوی آب مخلوط کنید و هر روز 4-2 دقیقه دهانتان را با این محلول بشویید. از بلعیدن مایع خودداری کنید.

در صورتی که بخواهید مخلوط خمیری از این ماده درست کنید، یک قاشق چای‌ خوری پراکسید هیدروژن را با کمی جوش شیرین و آب مخلوط کنید تا خمیری نرم به دست بیاید. خمیر را با استفاده از مسواک روی دندان‌ های خود بزنید و اجازه بدهید چند دقیقه روی دندان باقی بماند. سپس دهانتان را با آب تمیز بشویید. از بلعیدن خمیر خودداری کنید. اگر تغییر رنگ دندان‌ ها جزیی است، تنها با شستشوی دندان با دهانشویه حاوی پراکسید هیدروژن می‌ توانید نتیجه دلخواه را بگیرید.

اگر در زمان استفاده از این محلول احساس درد در ناحیه دندان‌ ها داشتید، از این محلول استفاده نکنید.عوارض جانبی استفاده از این محلول حساس شدن دندان‌ ها و لثه‌ ها و التهاب لثه‌ هاست.
برخی افراد ترجیح می‌دهند عمل سفید کردن دندان‌ ها زیر نظر دندا‌ن‌ پزشک آنها انجام شود. در این صورت دندان‌ پزشک وضعیت دندان‌ های بیمار را از نظر احتمال وجود ترک بررسی می‌ کند زیرا در صورت وجود ترک ماده سفید‌ کننده به بافت نرم زیر دندان رسوخ می‌ کند و موجب التهاب لثه می‌ شود.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.