پروكائين آميد (روش مصرف دارویی،فواید و عوارض،دوز مورد نیاز)

پروكائين آميد دوره تحريك ناپذيري دهليز و بطن ها را طولاني مي كند و سرعت هدايت را كاهش مي دهد و پروكائين آميد در درمان و كنترل آريتمي بطني، به ويژه پس از انفاركتوس قلبي و همچنين تاكي كاردي دهليزي مصرف مي‌شود.

مکانیسم اثر پروکائین آمید

اين دارو اثر مستقيم بر روي قلب داردو موجب كاهش تحريك‌پذيري، سرعت هدايت، خودكاري و پاسخ‌دهي غشاء همراه طولاني شدن دوره تحريك‌ناپذيري مي‌شود. مقادير مصرف بيشتر دارو، ممكن است موجب ايجاد انسداد دهليزي-بطني شود.

فارماکوکینتیک پروکائین آمید

جذب دارو پس از تزريق عضلاني سريع و متابوليسم دارو كبدي است. 95-75 درصد دارو پس از مصرف از راه خوراكي جذب مي‌شود. در حدود 25 درصد از يک مقدار مصرف، به متابوليت فعال تبديل مي‌شود. نيمه عمر دارو در حدود 5/4-5/2 ساعت و نيمه عمر متابوليت آن در حدود 6 ساعت است. زمان لازم براي رسيدن به اوج اثر،‌از راه طريق عضلاني 60-15 دقيقه و از راه خوراكي 90-60 دقيقه و از راه وريدي فوري است . دفع دارو از راه كليه مي‌باشد و سرعت دفع متابوليت آن كندتر است.

منع مصرف پروکائین آمید

اين دارو در موارد انسداد كامل دهليزي بطني ( مگر اين كه توسط قلب مصنوعي كنترل شود) نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی پروکائین آمید

تهوع، اسهال، بثورات جلدي، تب، ضعف عضله قلب، نارسايي قلب، سندرم شبه لوپوس اريتماتوز، آگرانولوسیتوز پس از درمان طولاني مدت، پسيكوز و آنژيوادم با مصرف اين دارو گزارش شده است.

تداخلات دارویی پروکائین آمید

مصرف همزمان اين دارو با ساير داروهاي ضدآريتمي ممكن است سبب بروز اثرات تجمعي هر دو بر روي قلب شود. مصرف همزمان داروهاي كاهنده فشار خون با پروكائين آميد ممكن است سبب تجمع اثر كاهنده فشار خون هر دو دارو شود. پروكائين آميد به علت دارا بودن اثر مسدود كننده عصبي-عضلاني و يا ضد موسكاريني ثانويه، ممكن است اثر داروهاي ضد مياستني را بر روي عضلات اسكلتي خنثي نمايد. مصرف همزمان پروكائين آميد با داروهاي مسدودكننده هصبي-عضلاني، ممكن است موجب طولاي شدن يا تشديد اثر اين دارو شود.

هشدار ها و موارد احتياط مصرف پروکائین آمید

اطلاعات باليني اندكي در مورد استفاده از پروكائين آميد در شيرخواران و كودكان وجود دارد. پروكائين آميد را در حال پايش ECG و فشارخون، بسيار آهسته (طي 30 تا 60 دقيقه) تزريق كنيد. در صورت طولاني شدن فاصله QT يا بلوك قلبي، سرعت انفوزيون را كاهش دهيد. اگر QRS تا بيش از 50% اندازه پايه كاهش دهيد.

1- اين دارو درموارد زير بايد با احتياط فراوان مصرف شود: بلوك دهليزي-بطني، انسداد شاخه‌اي از دسته هيس، مسموميت با ديژيتال، نارسايي احتقاني قلب، سابقه لوپوس اريتماتوز، عيب كار كليه، ميتاستني گراو و تاكي كاردي بطني.
2- تزريق وريدي بايد تنها براي بيماران بستري در بيمارستان به كار رود تا امكان پيگيري وضعيت بيمار وجود داشته باشد.
3- از آن جا كه ممكن است در طول تجويز وريدي اين دارو كمي فشار خون به سرعت بروز كند توصيه مي‌شود كه حتماً فشار خون بيمار با دقت و به طور مداوم كنترل شود.
4- سرعت تزريق وريدي اين دارو، نبايد از mg/min50 تجاوز كند.
5- پيگيري وضعيت عملكرد قلب در فواصل منظم در طول درمان خوراكي و همزمان با درمان تزريقي ضروري است. در صورت كاهش بيش از حد فشار خون يا پهن شدن باند QRS و بروز علائم انسداد قلبي، مصرف دارو بايد قطع شود.

مقدار مصرف پروکائین آمید

محلول تزریقی ۱۰۰ و ۵۰۰ میلی گرم در هر میلی لیتر
آریتمی
تنظیم دوز براساس پاسخ بیمار انجام شود.

مطلب مشابه:خوراکی های دوستدار قلب

تجویز عضلانی
۰.۵ تا ۱ گرم عضلانی هر ۴-۸ ساعت

تجویز وریدی
دوز بارگیری: ۱۰۰-۲۰۰ میلی گرم هر دوز یا ۱۵-۱۸ میلی گرم به ازاء هر کیلوگرم وزن, انفوزیون آهسته طی ۲۵-۳۰ دقیقه, دقت شود که سرعت تزریق بیش از ۵۰ میلی گرم در دقیقه نباشد. در صورت نیاز هر ۵ دقیقه تکرار شود(بیش از ۱ گرم نشود)
دوز نگه دارنده: ۱-۴ میلی گرم در دقیقه به صورت انفوزیون وریدی پیوسته

تجویز در نارسایی کلیوی
دوز بارگیری را تا ۱۲ میلی گرم به ازاء هر کیلوگرم وزن کاهش دهید. دوز افوزیون وریدی را تا یک سوم در خصوص بیمارانی که نارسایی متوسط کلیوی یا قلبی دارند و دو سوم در خصوص بیمارانی که نارسایی شدید کلیوی یا قلبی دارند کاهش دهید.

تجویز در نارسایی کبدی:

۵۰٪ دوز مصرفی را کاهش دهید.

توصیه های دارویی پروکائین آمید

1- مصرف اين دارو از راه عضلاني، فقط در مواردي كه امكان تزريق وريدي وجود ندارد، توصيه مي‌شود.
2- مصرف اين دارو حتي در صورت احساس بهبودي نيز بايد ادامه يابد.
3- در صورت فراموش شدن يك نوبت مصرف دارو، اگر طي 2 ساعت به ياد آورده شود، آن نوبت بايد مصرف شود، ولي اگر تقريباً زمان مصرف نوبت بعدي فرا رسيده باشد از مصرف آن نوبت خودداري نموده و مقدار مصرف بعدي نيز نبايد دو برابر گردد.
4- قبل از مصرف دارو، بايد با پزشك مشورت شود.
5- احتمال بروز سرگيجه با مصرف مقادير زياد ( به ويژه در سالخوردگان) وجود دارد.
6- در صورت نياز به هر گونه عمل جراحي يا درمان اضطراري بايد احتياط نمود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های هم گروه پروکائین آمید
Disopyramide
Quinidine

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.