پریودنتیت (علائم و نشانه،درمان و پیشگیری)

پريودنتيت‌ (التهاب‌ لثه‌) التهاب‌ و عفونت‌ لثه‌ها، كه‌ باعث‌ تحليل‌ رفتن‌ استخوان‌ تكيه‌گاه‌ لثه‌ مي‌شود. پريودنتيت‌ بيش‌ از پوسيدگي‌ دندان‌ باعث‌ از دست‌ دادن‌ دندان‌ها مي‌گردد. اين‌ بيماري‌ مسري‌ نيست‌.

اگر لثه هايتان دچار درد،خونريزي و عفونت شده است بدانيد که از لثه هايتان خوب مراقبت نکرده ايد .

نکته اي که لازم است بدانيد، اين است که لثه سالم بين دندانها را پر مي کند و لبه هاي آن تيز و اصطلاحاً شبيه لبه چاقو در طوق دندان قرار مي گيرد، رنگ آن صورتي روشن است و در ناحيه طوق، بين دندان و لثه شياري وجود دارد که به آن شيار لثه مي گويند و عمق آن حدود 5/0 ميلي متر است به گفته محققان سطح لثه طبيعي دان دان است .بطوري که اگر سطح لثه خشک شود نمايی شبيه پوست پرتقال دارد و تغيير در هر يک از موارد ياد شده نشانه اي از بيماري لثه مي باشد .

پلاک ميکروبي و جرم دندان

پلاک ميکروی لايه ای است نازک از ميکروب ها که بطور  دائم بر سطح دندان ها مي نشيند و در داخل دهان تمام افراد بالغ وجود دارد اين لايه داراي مواد پروتئيني و سلول هاي پوششي و موادي ديگر با منشاء بزاقي است اما ساختمان اصلي آن از ميکروبها تشکيل شده است. جالب است بدانيد اگر يک گرم پلاک را بصورت خشک تهيه کنيم داراي 200 ميليارد باکتري است، اين لايه با شست و شوي آب برطرف نمي شود و بايد با مسواک و نخ دندان آن را از سطوح دندان تميز کرد و اين در حاليست که با سخت شدن تدريجي پلاک ميکروبي و رسوب املاح بزاق دهان روي آن، لايه اي به نام جرم تشکيل مي شودکه به علت داشتن سطح زبر، مقادير بيشتري پلاک ميکروبي را برسطح خود نگه مي دارد .

عوامل تشديد كننده بيماري
بيماري‌هاي‌ كاهش‌دهنده‌ مقاومت‌ بدن‌

پریودینیت

چرا برخی لثه ها دچار پيوره می شوند ؟

از اين تعداد به شمار ميکروبي که در پلاک دندان وجود دارد، عده اي براي لثه به شدت بيماريزا هستند و در صورت تميز نکردن دقيق دندانها سبب بروز بيماريهاي لثه مي شوند. براساس اين گزارش مهمترين بيماريهاي لثه مي توان به التهاب لثه ( ژنژيويت) و پريودونتيت يا همان تخريب بافتهاي نگهدارنده و استخوان اطراف دندان اشاره کرد که عامه مردم به آن پيوره مي گويند .

بايد توجه داشت که همواره مسير پيشرفت بيماري لثه از ژنژيويت بسوي پيوره است. پس اگر بيماري لثه در مرحله نخست کنترل شود مي توان از تخريب استخوان جلوگيري کرد .

مهمترين علايم التهاب لثه :

خونريزي از لثه و تغيير رنگ آن از مهمترين علايم التهاب لثه است، در بسياري موارد، لثه در اثر التهاب نرم و متورم مي شود و گاهي دچار افزايش حجم نيز مي شود . تبديل ژنژيويت به پيوره بطور معمول بدليل رعايت نکردن بهداشت دهان و مستعد بودن فرد بويژه از نظر عوامل ايمني بدن صورت مي گيرد .

علائم پيوره :

علايم پيوره شامل خونريزي و تغيير رنگ لثه، بوي بد دهان، درد مبهم در فک ها، احساس درد بين دندانها، احساس خارش در لثه، تمايل به فرو بردن خلال دندان در بين دندانها، ترشح چرک از لثه، لقي دندان، جابه جا شدن دندانها ، گير کردن غذا بين دندانها، آبسه لثه و … است .

در اين ميان از علايمي که بطور معمول مورد نظر دندانپزشک است، عميق شدن شيار لثه بوده که همزمان با تحليل استخوان صورت مي گيرد و تحليل استخوان نيز از روي راديوگرافي مشخص مي شود .

 • احساس‌ طعم‌ ناخوشایند در دهان‌
 • بوی‌ بد تنفس‌
 • شل‌ شدن‌ دندان ها در جای‌ خود
 • درد دندان‌ها یا لثه‌ هنگام‌ خوردن‌ غذاهای‌ داغ‌، سرد یا شیرین‌
 • در صورت‌ تشکیل‌ آبسه‌، علایم‌ درد، تورم‌، احساس‌ درد هنگام‌ لمس‌ لثه‌ها و تب‌ نیز اضافه‌ خواهد شد.

ارتباط ميان بيماريهای عمومی بدن و عفونت های دهانی :

بيماريهاي ساير ارگانهاي بدن مثل قلب، کليه، چشم، پوست، مفاصل و کانونهاي عفوني دهان بويژه بيماريهاي لثه می تواند با عفونت های دهانی ارتباط داشته باشد. فاکتورهاي ايمني ترشح شده در داخل بدن بر اثر بيماري لثه در ايجاد و افزايش پلاک هاي پلاکتي در عروق قلب و لذا تنگي عروق و همچنین حساسيت و التهاب در ساير ارگانهاي ذکر شده موثر است .

امروزه عفونت هاي دهاني و بيماريهاي لثه به عوامل خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي و عروقي افزوده شده است .

بهترين راه پيشگيري از بیماری پریودنتیت يا پيوره استفاده  از مسواک و نخ دندان است .

بهترين راه حفظ سلامت دهان و دندان و پيشگيري از پيوره استفاده از مسواک و نخ دندان است، حداقل دفعات توصيه شده براي مسواک زدن دوبار و استفاده از نخ دندان يکبار در شبانه روز است، اما از آنجا که روش صحيح مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بيش از تعداد آن اهميت دارد. بهتر است روش صحيح  را از يک دندانپزشک  بياموزيم.

بخاطر  داشته باشيم هميشه پيشگيري از درمان بهتر است، پس با رعايت دقيق بهداشت دهان سعي کنيم از بروز بيماريهاي لثه پيشگيري کنيم و از آنجا که عامل اصلي تمام بيماري هاي لثه ، پلاک ميکروبي است، پيش از ايجاد و پيشرفت بيماري در رفع آن بکوشيم .

توصيه اکيد اين گزارش به انجام معاينات منظم دوره اي 6 ماه يکبار از سوي دندانپزشک براي بررسي دندان ها و لثه هاست و ديگر اين که در صورت بروز علايم بيماري هاي لثه ، پيش از پيشرفت بيماري به دندانپزشک مراجعه و از نابودي احتمالي دندانهاي ارشمندتان جلوگيري نمائيد.

 • حفظ‌ بهداشت‌ مناسب‌ دهان‌ (به‌ قسمت‌ اصول‌ کلی‌ درمان‌ رجوع‌ شود)
 • از خوردن‌ میان‌ وعده‌های‌ شیرین‌ که‌ در تشکیل‌ پلاک‌ها نقش‌ دارد خودداری‌ کنید.
 • برای‌ حفظ‌ بهداشت‌ مطلوب‌ دندان‌ها به‌ طور منظم‌ به‌ دندانپزشک‌ مراجعه‌ کنید. درباره‌ کافی‌ بودن‌ میزان‌ فلورید آب‌ آشامیدنی‌ منطقه‌ خود از دندانپزشک‌ سؤال‌ کنید. مکمل‌های‌ فلورید ممکن‌ است‌ به‌ محافظت‌ دندان‌ها در برابر این‌ بیماری‌ کمک‌ کنند.

درمان پریودنتیت

 • پلاک‌های‌ چسبنده‌ واضح‌ را با یک‌ مسواک‌ نرم‌ هر روز از روی‌ دندان هاو لثه ها پاک‌ نمایید. احتمال‌ آسیب‌ دیدن‌ دندان‌ها و لثه‌ها با یک‌ مسواک‌ نرم‌ کمتر از مسواک‌ سخت‌ است‌. مسواک‌ را برروی‌ خط‌ لثه‌ قرار داده‌ و به‌ آرامی‌ آن‌ را بچرخانید در حالی‌ که‌ پرزهای‌ آن‌ در جهت‌ لثه‌ها باشد. هر بخش‌ دهان‌ را در یک‌ زمان‌ مسواک‌ بزنید (مسواک‌زدن‌ یک‌ بخش‌ دندان‌ها را کامل‌ کرده‌ و سپس‌ به‌ بخش‌ دیگر بپردازید).
 • برای‌ استفاده‌ از نخ‌ دندان‌، یک‌ نخ‌ دندان‌ موم‌ اندود یا بدون‌ موم‌ را دور یک‌ انگشت‌ از هر دست‌ بپیچید. با فشار دادن‌ نخ‌ آن‌ را در فضای‌ بین‌ دو دندان‌ وارد سازید و با ملایمت‌ سطوح‌ دندان‌ها را با جلو و عقب‌ بردن‌ نخ‌ شبیه‌ حرکت‌ اره‌ در سطح‌ خط‌ لثه‌ای‌ تمیز کند. بین‌ تمام‌ دندان‌های‌ پایینی‌ را به‌ این‌ طریق‌ با هدایت‌ دو انگشت‌ تمیز کنید. سپس‌ نخ‌ را شل‌ کرده‌ و آن‌ را برروی‌ نوک‌ انگشتان‌ شست‌ قرار داده‌ و با هدایت‌ دو انگشت‌ شست‌ بین‌ دندان‌های‌ بالایی‌ را تمیز کنید.
 • گاهی‌ جراحی‌ به‌ منظور برداشت‌ بافت‌ ناسالم‌ لثه‌ و بازسازی‌ استخوان تکیه‌گاه‌ دندان‌ها جهت‌ حذف‌ حفرات‌ دندان‌ غیرطبیعی‌ ایجاد شده‌ لازم‌ می‌گردد.

رژيم‌ غذايي‌

رژيم‌ خاصي‌ نياز نيست‌، به‌ جز محدوديت‌ مصرف‌ مواد شيرين‌

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.