پس از یک دوره آنتی‌بیوتیک ، میوه و سبزی بخورید

معمولا به‌دنبال ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوانزا و مراجعه به پزشک، مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک برای یک یا دو دوره تجویز می‌شودنکته مهمی که باید درباره مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در نظر گرفت، این است که حتما آنها را فقط با آب ساده میل کنید تا هیچ تداخل دارویی خاصی بین مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها با ترکیبات موجود در شیر یا آبمیوه‌ها ایجاد نشود.

سوالی که ممکن است برای خیلی از افراد مطرح شود، مخصوصا والدین کودکانی که آنتی‌بیوتیک دریافت کرده‌اند، این است که پس از یک دوره مصرف آنتی‌بیوتیک باید چه تغییری در برنامه غذایی ایجاد شود؟

پاسخ این است که مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و سپری کردن دوره درمان سرماخوردگی می‌تواند با ضعف عمومی و تضعیف قدرت سیستم ایمنی بدن همراه باشد. از این‌رو، بسیار مهم است که در دوره سرماخوردگی یا پس از آن حتما حجم دریافت میوه‌ها و سبزی‌ها در رژیم روزانه به‌شدت بالا برود تا سطح دریافت ویتامین C و ویتامین‌های گروه B (به‌جز B12) از طریق این مواد غذایی در بدن افزایش پیدا کند.

این ویتامین‌ها به‌خوبی می‌توانند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و برگشتن فرد به شرایط عادی شوند. فقط حواستان باشد که برای دریافت ویتامین کافی بهتر است میوه را به‌صورت درسته میل کنید و تا جایی که می‌توانید سراغ آبمیوه‌ها نروید.

در کل، میوه کامل نسبت به آبمیوه‌ها دارای ویتامین و فیبر بالاتری است. در برخی موارد هم بهتر است کودکان یا بزرگسالان برای چند روز پس از دوره درمان و البته زیر نظر متخصص، در صورت نیاز مکمل‌های مولتی‌ویتامین مینرال مصرف کنند.

سلامت
دکتر سیدعلی کشاورز
متخصص تغذیه و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *