پوسته پوسته شدن ناخن،علت و راههای درمان آن

علت پوسته پوسته شدن اطراف ناخن ها،راههای درمان پوسته پوسته شدن ناخن…

پوسته پوسته و لایه لایه شدن روی ناخنها نه تنها شکل زیبای آنها را تغییر می دهد بلکه به خاطر تماس با لباس یا هر چیز دیگر به ما نیز احساس ناخوشایندی خواهد داد که بهتر است برای درمان این مشکل رسیدگی به تغذیه و تغییر نوع خوراک در این زمینه را که شامل مصرف به اندازه ی پروتئین ، لبنیات از جمله شیر و پنیر و رساندن کلسیم لازم به بدن است را در وحله ی اول مد نظر داشت و بعد از آن می توان با به کار گیری روشی ساده هم پیشگیری و هم آن را درمان کرد،

ناخن سالم

چه کسانی دچار این مساله می شوند؟

این مشکل به ویژه در خانم ها که با آب زیاد سر و کار دارند و افرادی که ناخن می جوند شایع است هر شغل و حرفه ای که باعث خشک شدن دست ها شود فرد را در معرض این مشکل قرار می دهد. بدترین نوع آن (درست مثل ترک دستها و اگزما) در افرادی که مسئول مرتب کردن نامه ها هستند اتفاق می افتد. اشخاصی که تمام مدت با کاغذ سر و کار دارند دست هایشان به شدت خشک می شود. زیرا کاغذ در واقع چربی پوست را جذب می کند. این افراد معمولا تصور می کنند به جوهر روی کاغذ حساسیت دارند. اما این مساله تنها علت فیزیکی دارد و به جذب چربی از روی پوست توسط کاغذ مربوط می شود اگر ریشه شدن ناخن ها برایتان به کابوسی تبدیل شده توصیه های زیر را به کار ببندید.

ریشه های اطراف ناخن را کوتاه کنید

 اگر پوست اطراف ناخن هایتان ریشه ریشه می شوند. باید آن ها را کوتاه کرد و زود به زود بگیرید. این کار مانع از بدتر شدن مشکل می شود. لازم نیست بر روی خود یک جراحی بزرگ و اساسی انجام دهید فقط پوسته های ریشه ریشه شده را با یک قیچی کوچک تیز و استریل کوتاه کنید. تریشا وبستر که از دست های او به عنوان مدل استفاده می شود و می گوید : «قبل از کوتاه کردن این پوسته های اضافی انگشت ها را در آب یا مخلوطی از آب و روغن نگه دارید تا نرم شوند اشتباه بسیاری از مردم این است که سعی می کنند ریشه های اطراف ناخن را در حالی که هنوز سفت هستند جدا کنند با این کار باعث شکافته شدن بیشتر پوست در این نواحی می شوند.»

به نصیحت مادر گوش کنید

دکتر باسلر می گوید : من هم همان چیزی را می گویم که مادرتان  می گفت یعنی ریشه ها را با دندان نجوید. اگر با دندان اقدام به جدا کردن پوسته ها کنید . برش و شکاف عمیقی اطراف ناخن ها ایجاد کنید، این بریدگی ها ممکن است چرکی شوند.

فرو بردن ناخن ها در آب و روغن

فرو بردن ناخن ها در محلول آب و روغن –یعنی درست همان کاری که هنگام مانیکور کردن ناخن ها می کنید- بسیار موثر است. دکتر باسلر می گوید : به بیمارانم توصیه می کنم 4 فنجان از یک نوع روغ حمام مثل Alpha – keriرا با حدود یک لیتر آب گرم مخلوط  کنند و در حدود 10 تا 15 دقیقه ناخن ها را داخل آن قرار دهند.

با بستن انگشتان به مشکل خاتمه دهید

اگر ریشه های اطراف ناخن مشکل زیادی برایتان بوجود می آورند. شب ها هنگام خواب به انشگتان کرم نرم کننده یا پماد بمالید و آن را با یک پوشش پلاستیکی بپوشانید. و انتهای نوار یا پوشش را با یک چسب محکم کنید. پلاستیک باعث می شود رطوبت در طول شب حفظ شود. پوشش را صبح روز بعد باز کنید. این مدت نباید بیش از حد طولانی شود.

انتخاب لباس مناسب به جای انتخاب ناخن

اگر هنگام عصبی شدن به جویدن ناخن ها تمایل پیدا می کنید. حتما لباس های جیب دار بپوشید دست ها را در جیب قرار دهید و تا وقتی اضطرابتان برطرف نشده آن ها را خارج نکنید.

مرطوب کردن را به صورت عادت درآورید

برای آنکه در درجه اول ناخن هایتان ریشه ریشه نشوند هر روز اطراف ناخن ها را مرطوب کنید. به جای آن که تنها  پس از مانیکور کردن این کار را انجام دهید این کار را به صورت یک عادت برای خود درآورید لوسیون مخصوص دست را به گوشت اطراف ناخنها بمالید تا بافت آن ها نرم بماند برای آن که احساس بهتری از این کار پیدا کنید. مرطوب کننده را روی ظروف آب گرمی قرار دهید تا گرم شود. هر بار که از این مرطوب کننده ها به دست ها می مالید. وقتی را هم صرف مالیدن مرطوب کننده به اطراف ناخنها نمایید.  خانم وبستر می گوید :  مالیدن ورغن زیتون به اطراف ناخن ها برای من اهمیت زیادی دارد.

مراقبت از پوست اطراف ناخن

از انجا که پوست بیشتر در اطراف ناخن ها ریشه ریشه می شود. اکثر مردم سعی می کنند با استفاده از لوسیون های رفع پوسته از اطراف ناخن از بروز این مشکل جلوگیری کنند. اما این روش مناسبی نیست.

بسیاری از محصولاتی که برای از بین بردن پوسته های زاید و ریشه های اطراف ناخن ساخته شده اند حاوی هیدروکسید سدیم اند. این ماده شیمیایی سوزش آور موجب از بین رفتن بافت پوست می گردد. بنابراین محصولات حاوی این ماده اگر مدت زیادی بر روی پوست باقی بمانند ممکن است موجب تحریک آن شوند. نکته این جا است که پوست اطراف ناخن ها وظیفه مهم حفاظت از ان ها در برابر باکتری ها و قارچ ها را به عهده دارد. دکتر بایهوا می گوید : ریشه های اطراف ناخن خیلی مظلوم و بی آزار به نظر می رسند. اما عفونی شدن آن ها ممکن است التهاب پوست و سایر نسوج اطراف ناخن را موجب شود.

منبع:نایس کاوپ،3نسل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *