پیس میکر قلبی بی سیم

پیس میکر قلبی بی سیم یا ضربان ساز: Pacemaker
قلبی: Cardiac
بی سیم: Wireless

فیزیولوژی
بسیاری از مردم از داشتن دستگاه پیس میکر قلبی که برای کمک به بازیابی ضربان قلب نرمال در قفسه سینه شان قرار گرفته راضی هستند. با این حال این دستگاه بدون مشکل هم نیست. اگرچه تنظیم کردن بدنه این دستگاه مصنوعی کار آسانی است، اما تنظیم رابط ها می تواند کار مشکل و یا حتی در بعضی از بیماران غیر ممکن باشد و اگر این تنظیم با شکست مواجه شود، از بین بردن آن ممکن است نیاز به یک عمل جراحی سختی داشته باشد و حتی خطر ابتلا به عفونت هم پیش می آید. به همین دلیل دستگاه پیس میکر قلبی بیسیم می تواند بسیار کمک کننده باشد.

چگونه کار می کند؟
در پیس میکر های قدیمی سیمهای رابطی که از ناحیه شانه و از مسیر رگ خونی به سمت قلب هدایت میشوند چندان قابل اطمینان نیستند، چون گاهی ممکن است به درستی عمل نکنند یا برای مدت طولانی قابل اطمینان نباشند. گاهی نیز در اطراف سیم عفونت ایجاد می شود و برای جایگزینی آن عمل جراحی مجدد مورد نیاز است. اما دستگاه پیس میکر قلبی بیسیم جدید مستقیما داخل بطن راست قلب پیوند می خورد و هیچ سیمی و در نتیجه جراحی مجدد برای عملکرد آن مورد نیاز نیست.
علاوه بر رابط ها،  پیس میکر قلبی از یک الکترود بیسیم کوچک که حدود ۳ میلی متر در ۱۳ میلی متر است(کوچک تر از یک دانه بلند برنج) استفاده می کند. این استانداردترین الکترودی است که به عنوان یک لوله جراحی(یک میله منعطف کوچک)
می توانست استفاده شود. وقتی مولد ضربان فراصوتی به الکترود بیسیم می فرستد، انرژی صوتی باعث لرزشی در الکترود می شود. سپس این لرزش مکانیکی به انرژی الکتریکی مورد نیاز برای تحریک قلب تبدیل می شود.

در چه مواردی به کار می رود
این دستگاه مانند سایر دستگاههای تنظیمکننده ضربان قلب در افراد مبتلا به آریتمی (اختلال ریتم قلبی) مورد استفاده قرار می گیرد با این تفاوت که فاقد سیم برای برقراری ارتباط الکترونیک بین این دستگاه و قلب بیمار است.

اندازه
طول پیس میکر بیسیم چند سانتیمتر بوده و در واقع کمتر از
۱۰ درصد اندازه یک ضربانساز معمولی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *