پیشگیری از سرماخوردگی

برای فرار از سرماخوردگی به اندازه نیاز بدنتان بخوابید

اگر نمی‌ خواهید در پاییز و زمستان مدام سرما بخورید، به اندازه نیاز بدنتان بخوابید.به نوشته رویترز، محققان اعلام کرده‌اند با کم‌ خوابی احتمال دچار شدن به سرماخوردگی تا 4 برابر بالا می‌ رود.

محققان می‌گویند خواب نامنظم و ناکافی احتمال سرما خوردن را بیشتر می‌کند و اگر شب‌ ها کمتر از 6 ساعت بخوابید، 4 برابر بیشتر از کسانی که هفت ساعت می‌ خوابند احتمال دارد سرما بخورید.

به گفته پژوهشگران، احتمال دچار شدن به این بیماری در میان افرادی که کمتر از 5 ساعت می‌خوابند، تا 5/4 برابر هم بالا می‌رود. به گفته آن‌ ها مهم نیست شما چند سالتان باشد و اهل کجا باشید، چراکه با توجه به یافته‌ های علمی سن، میزان استرسی که در زندگی تجربه می‌ کنید و حتی اینکه سراغ دخانیات می‌ روید یا نه، نمی‌ تواند در این مورد تاثیر چندانی بگذارد و خواب ناکافی بیشتر از همه عوامل خطر گفته‌ شده، در جذب ویروس سرماخوردگی و ناتوانی بدن تاثیر دارد.

پیش از این پژوهشگران ثابت کرده بودند که با کم‌ خوابی احتمال دچار شدنتان به بیماری‌ های قلبی را دو برابر می‌ کنید و 4 برابر بیشتر هم با خطر سکته مغزی رو به‌ رو می‌ شوید؛ درحالی‌ که به گفته محققان خواب کافی و منظم نه‌ تنها سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌ کند و در سم‌ زدایی و پاکسازی بدن نقش دارد، بلکه می‌ تواند تعداد سلول‌ های مغز را هم افزایش دهد.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.