پیشگیری از آرتروز با این روش ها

راهکارهایی برای پیشگیری از گرفتن آرتروز

هرچه پیر‌تر ‌شوید، دیسکی که بین مهره‌های پشتتان قرار دارد نازک‌تر می‌شود و فشار بیشتری به مفاصلتان می‌آید. هر سال که از عمرتان می‌گذرد، مفصل‌های پیر و فرسوده‌تان در تحمل وزن شما و انجام حرکاتی که می‌خواهید ناتوان‌تر می‌شوند و اگر مراقب نباشید، آرتروز به همراه همیشگی روزهای میانسالی و پیری‌تان تبدیل می‌شود.

گرچه آرتروز بیشتر سراغ کسانی می‌رود که اضافه وزن دارند، اما اگر اهل حرکت کردن و ورزش نباشید، حتی بدون داشتن چربی‌های اضافه در بدنتان دچار این بیماری می‌شوید.

اگر تمام روز پشت یک میز نشسته‌اید و کار می‌کنید، اگر همیشه با اتومبیل شخصی و یا سرویس محل کارتان تردد می‌کنید و نه‌تنها اهل ورزش کردن نیستید، بلکه تحرک چندانی هم ندارید، عجیب نیست اگر دیر یا زود به جمع این بیماران بپیوندید.

برای دور شدن از آرتزوز این راهکارها را امتحان کنید

اگر محل کارتان نزدیک است، پیاده رفتن را به سواره رفتن ترجیح دهید و اگر مجبورید سراغ تاکسی و یا سرویس بروید، لااقل با کمی فاصله از وسیله نقلیه پیاده شوید و ۵ دقیقه‌ای تا رسیدن به مقصدتان قدم بزنید.

در رژیم غذایی‌تان جایی برای اسیدهای چرب و امگا ۳ باز کنید. اگر اهل ماهی خوردن نیستید، لااقل هر روز یک قاشق روغن زیتون طبیعی مصرف کنید.
تا زمانی که فکری برای درمان دردتان بکنید، باید راه‌های کنار آمدن با آن را یاد بگیرید. کیسه آب گرم درد کمر شما را تسکین، انعطاف‌پذیری مفاصل را افزایش و التهاب و درد عضلات و رباط‌ها را تسکین می‌دهد. پس قبل از مسکن خوردن به این روش پناه ببرید.

زردچوبه و زنجبیل از ادویه‌های ضدالتهاب و تسکین‌دهنده‌ای هستند که می‌توانند حالتان را بهتر کنند. اگر از مصرف آن‌ها در غذا‌هایتان نتیجه دلخواه را نگرفتید، می‌توانید با کمکشان ضمادی درست کنید و روی ناحیه درد بگذارید.

حرکات کششی ساده‌ای که در خانه انجام می‌دهید هم کمک بزرگی به پیشگیری از ابتلا به آرتروز و قوی شدن عضلاتتان می‌کند. برای مثال می‌توانید روی زمین دراز بکشید و در حالی که بالشتی پشت سرتان قرار داده‌اید زانو‌هایتان را بالا بیاورید. در همین حالت دستانتان را روی زانو‌هایتان قرار دهید و آن‌ها را آرام به خودتان نزدیک کنید تا کمی کشیدگی در ناحیه کمرتان احساس کنید. اگر هر روز این حرکت را با آرامش و صبوری انجام دهید، حالتان آرام‌آرام بهتر می‌شود.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.