نکاتی جهت پیشگیری و درمان سنگ کلیه

هیدروکسی سیترات از عصارۀ میوه ها گرفته شده و به گفته محققان ممکن است بتواند یکی از اجزای کلیدی سنگ کلیه را حل کرده و روش جدیدی برای پیشگیری از شرایط دردناک ایجاد کند؛ با این حال برای اطمینان از اینکه این مکمل می تواند به عنوان یک درمان پیشگیری کننده برای سنگ کلیه به حساب آید، نیاز به بررسی های بیشتری وجود دارد.
به گفته محققان اگرچه پتاسیم سیترات می تواند به عنوان یک روش جایگزین درمانی برای سنگ کلیه به حساب آید، ولی ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشد. برخی از مطالعات نشان می دهند که سنگ کلیه مزمن معمولاً با سیترات پتاسیم درمان می شود.

لیموترش، لیموناد و سایر مرکبات در پیشگیری از سنگ کلیه نقش دارند. به نظر می رسد که با افزایش مصرف این مواد غذایی، سیترات ادرار افزایش یافته و این سیترات از باندشدن کلسیم با سایر موادمغذی و در نتیجه تشکیل سنگ جلوگیری می کند.

همچنین شواهد نشان می دهد مصرف غذاهای حاوی سیترات ممکن است از به هم پیوستن سنگ هایی که در کلیه ها تشکیل شدند و در نتیجه بزرگتر شدن سنگ ها جلوگیری کند. توجه داشته باشید که آبلیموهای طبیعی میزان بالاتری از سیترات دارند و به شرطی که حاوی شکر نباشند برای کلیه ها مفید هستند، چرا که شکر احتمال سنگ کلیه را افزایش می دهد.

محققان دریافتند که هیدروکسی سیترات تشکیل سنگ های اگزالات کلسیم را کند می کند. این ماده، پیوند قوی تری با کریستال های تشکیل شده ایجاد کرده، به شکستن آن ها و در نتیجه جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه کمک می کنند. در حال حاضر برای تجویز این مکمل برای درمان سنگ کلیه به مطالعات بیشتری نیاز است؛ چراکه هنوز اطلاعات جامعی در مورد امنیت استفاده از این مکمل در درازمدت و دوز مناسب آن برای درمان سنگ کلیه در دست نیست.

اگر سنگ کلیه دارید، پیروی از رژیم غذایی مناسب برای شما الزامی است. اولین قدم برای تنظیم رژیم غذایی مناسب، تعیین نوع سنگ کلیه شما است (شناسایی اجزای سازنده سنگ کلیه).

مصرف مکمل های ویتامین و موادمعدنی چه اثری بر تشکیل سنگ کلیه دارد؟

به نظر می رسد مکمل های حاوی ویتامین های گروه B (شامل تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، B6 و B12)، برای افراد مبتلا به سنگ کلیه مضر نیستند و حتی برخی از مقالات اثر مفید این گروه ویتامینی بر افراد با سطح بالای اگزالات را نشان می دهند، ولی بهتر است در مورد مصرف ویتامین C، ویتامین D، روغن کبد ماهی یا مکمل های موادمعدنی با پزشک یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید چرا که مصرف برخی از ویتامین ها و املاح، خطر تشکیل سنگ را در برخی از افراد افزایش می دهند.

یک مطالعه جدید که بر روی 2000 نفر انجام شد، نشان داد که با مصرف مکمل کلسیم، احتمال ابتلا به سنگ های کلیه افزایش می­یابد. با این حال به گفته پژوهشگران در صورتی که بیمار طبق دستور پزشک و از قبل مکمل کلسیم مصرف می کرده است، نباید خودسرانه و بدون دستور پزشک مصرف مکمل را قطع کند.

در مطالعۀ دیگری،2060 فرد مبتلا به سنگ کلیه مورد مطالعه قرار گرفته و در طول دو سال دو بار سی تی اسکن انجام دادند. در حدود 1500 نفر از این افراد مکمل کلسیم و 417 نفر مکمل ویتامین D مصرف کرده و بقیه شرکت کنندگان از هیچ مکملی استفاده نمی کردند.
در این مطالعه پژوهشگران مشاهده کردند افرادی که از مکمل کلسیم مصرف می کردند، سریع تر از سایر افراد مجدداً سنگ کلیه می گرفتند؛ این درحالی است که کلسیم موجود در موادغذایی از تشکیل سنگ کلیه پیشگیری می کند.
در واقع کلسیم موجود در موادغذایی با باندشدن به اگزالات موجود در برخی از غذاها، از تشکیل سنگ کلیه پیشگیری می کنند؛ در صورتی که مکمل های کلسیم چنین قابلیتی نداشته و در کلیه رسوب می کنند.

بهترین توصیه، دریافت کلسیم از منابع غذایی آن است؛ با این حال در صورتی که پزشک مصرف مکمل کلسیم را برای محافظت از استخوان های شما لازم می داند، بهتر است آن را با یکی از وعده های غذایی خود میل کنید. در صورتی که اخیراً مبتلا به سنگ کلیه شده اید و همزمان از مکمل کلسیم استفاده می­کنید، توصیه می شود در اولین فرصت پزشک خود را در جریان قرار دهید تا از لزوم ادامه مصرف مکمل کلسیم اطمینان یابید. برخی از محققان معتقدند که دریافت کلسیم اضافی چه از طریق غذا و چه بااستفاده از مکمل کلسیم، به حفاظت از استخوان ها کمک نمی کند.

چند نکته برای پیشگیری از سنگ کلیه
سونا، ورزش در هوای گرم و ورزش های سنگین اگرچه می تواند اثرات مفیدی بر سلامتی شما داشته باشد ولی می تواند منجر به تشکیل سنگ کلیه شوند؛ چرا این اتفاق می افتد؟
از دست رفتن آب بدن در هوای گرم، کاهش حجم ادرار و افزایش رسوب موادمعدنی در کلیه و مجاری ادراری، افزایش خطر ایجاد سنگ کلیه را به دنبال خواهد داشت. در مقابل مصرف میزان کافی آب به خصوص در زمان فعالیت بدنی که منجر به تعریق زیاد می شوند، حجم ادرار را افزایش داده و از ایجاد سنگ کلیه پیشگیری می کند.

دفع سنگ کلیه یکی از دردناک ترین تجارب یک فرد در زندگی است ولی متأسفانه یک بار دفع سنگ کلیه به این معنی نیست که دیگر این اتفاق نخواهد افتاد. مطالعات نشان می دهند که حتی یک بار تجربه سنگ کلیه احتمال تشکیل سنگ های بیشتر را افزایش می دهد.

بسیاری از افرادی که سنگ کلیه دفع می کنند، به دنبال راهکاری برای جلوگیری از ایجاد مجدد سنگ کلیه هستند، این درحالی است که 15درصد بیماران، داروهای خود را مصرف نکرده و 41 درصد آن ها توصیه های تغذیه ای که می تواند از تشکیل مجدد سنگ جلوگیری کند را رعایت نمی کنند. به خاطر داشته باشید که عود سنگ های کلیه می تواند بیماری های کلیوی را به دنبال داشته باشد.

نظرات بسته شده است.