چاق شدن سر کار

با چاق‌ کننده‌ ترین شغل‌ ها آشنا شوید

8 ساعت کم نیست. وقتی شما 8 ساعت و یا بیشتر روزتان را در محل کارتان می‌ گذرانید، نمی‌ توانید انکار کنید که ویژگی‌ های محیط کار و شرایط شغلی‌ تان روی سلامت شما تاثیری نمی‌ گذارند. محققان می‌ گویند تاثیر کار هر روزه شما روی وضعیت جسمی و روانی‌ تان آنقدر زیاد است که حتی می‌ تواند به قیمت ابتلایتان به چاقی تمام شود که برخی متخصصان آن را مادر بسیاری از امراض می‌ شناسند.

با توجه به پژوهش‌ های انجام‌ شده، برخی مشاغل در گروه چاق‌ کننده‌ ترین کارهای جهان قرار گرفته‌ اند و محققان بر این باورند که در صورت فعالیت در این شغل‌ ها، باید بیشتر از افراد عادی برای کم کردن وزن و حفظ سلامتتان تلاش کنید.

معلم هستید؟

محققان می‌ گویند مهندس‌ ها و معلم‌ ها بیش از دیگر کارمندان در معرض خطر افزایش وزن قرار دارند. آن‌ ها وضعیت وزنی کارگرهای کارخانه را بهتر ارزیابی می‌ کنند و می‌ گویند این افراد معمولا با مشکل چاقی دست‌ و پنجه نرم نمی‌ک نند، اما در مورد خطر ابتلای معلم‌ ها و مهندس‌ ها به چاقی و عوارض ناشی از آن هشدار می‌ دهند و می‌ گویند این افراد به ترتیب به احتمال 51 و 56 درصد گرفتار چاقی می‌ شوند.

ترفیع گرفته‌ اید؟

اگر تازگی‌ ها ترفیع گرفته‌ اید و معاون اداره شده‌ اید، به جای اینکه خودتان هم از شیرینی که به همکارانتان می‌ دهید میل کنید، مراقب میزان کالری که در طول روز دریافت می‌ کنید باشید. محققان می‌ گویند کسانی که در سمت معاونت سازمان‌ ها قرار دارند بیش از همه کارمندان و به احتمال 69 درصد ممکن است چاق شوند.

پرستارید؟

گرچه پرستارها تصور می‌ کنند به خاطر تحرک زیادی که در طول روز دارند سالم‌ تر از دیگر کارمندان می‌ مانند، اما بررسی‌ ها نشان می‌ دهد که این افراد هم مثل معلم‌ ها به احتمال 51 درصد گرفتار چاقی می‌ شوند. شاید شیفت‌ های شبانه و مشکلات خوابی که پرستارها به آن دچار می‌ شوند هم در این چاقی بی‌ رویه موثر باشد.

کارگرید؟

وضعیت تناسب‌ اندام اپراتورهای دستگاه و کارگران کارخانه از بسیاری از کارمندان دیگر بهتر است، اما محققان می‌ گویند این افراد هم اگر مراقب خودشان نباشند، خیلی زود چاق می‌ شوند. آن‌ ها احتمال چاقی افرادی را که در این تخصص‌ ها مشغول به کارند 45 درصد می‌ دانند. چرا که محققان علاوه بر پشت‌ میز نشینی، استرس و شب‌ کاری را هم از عوامل موثر بر چاقی معرفی کرده‌ اند.

کارگران حتی اگر تحرک زیادی داشته باشند، ممکن است قربانی دو مشکل دیگر شوند. به باور محققان رژیم غذایی نا مناسب و هله‌ هوله‌ خوری هم می‌ تواند یکی از دلایل مهم چاقی برخی از این افراد باشد.

پس اگر در یکی از این مشاغل چاق‌ کننده کار می‌کنید، به جای اینکه کار خود را بهانه کنید و بگویید از چاقی نمی‌ توانید فرار کنید، رژیم غذایی مناسبی را رعایت کنید و به اندازه کافی تحرک داشته باشید تا گرفتار عوارض مرگبار ناشی از چاقی نشوید.

به باور محققان، ساعت‌ ها پشت‌ میز نشینی 56 درصد، پرخوری ناشی از استرس 35 درصد، خوردن غذا بیرون از خانه 26 درصد، مصرف نوشیدنی‌ های شیرین در محل کار 17 درصد و نخوردن وعده‌ های غذایی به خاطر کمبود زمان 17 درصد در چاق شدن کارمندها موثر است.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.