چرا دندان‌ پزشکان مختلف،تعرفه‌ های مختلفی دریافت می‌کنند؟

مراجعان دندان‌پزشکی اغلب با دیدن قیمت‌های مختلف برای خدمات دندان‌پزشکی شگفت‌زده می‌شوند. برای مشتریان دندان‌پزشکی عجیب است که مثلا برای یک واحد روکش در دو مطب مختلف تفاوت قیمت چند برابر باشد! در این مطلب به ذکر دلایلی می‌پردازیم که چرا ممکن است قیمت‌های مختلف خدمات مختلف درجاهای مختلف باهم فرق کند. البته بعضی‌ها ممکن است خرده بگیرند که همه پرداخت‌ها باید براساس تعرفه باشد. چنین سیاستی البته در واقعیت عملی نیست. چراکه درعین‌حال که تعداد اندکی از همکاران ما به دلایل موجه حتی بسیار بالاتر از تعرفه‌های رسمی می‌گیرند، خیلی از همکاران ما هم هستند که خدمات دندان‌پزشکی را با قیمت پایین‌تر از تعرفه برای مردم ارائه می‌کنند بنابراین سختگیری بر اجرای دقیق تعرفه‌ها الزاما به سود مردم نیست.

1. کیفی بودن درمان و متغیر بودن طرح درمان‌ها: درمان‌های دندان‌پزشکی کیفی هستند و هزینه‌های متفاوتی دارند. طرح درمان پیشنهادی یک دندان‌پزشک هم ممکن است با همکار دیگر متفاوت باشد که بالطبع در هزینه‌ها تفاوت ایجاد می‌کند. هزینه یک روکش با جنس طلا، زیرکونیوم یا متال سرامیک تفاوت‌های چشمگیری باهم دارند. هزینه یک درمان ریشه قدامی با یک درمان مجدد ریشه دندان خلفی متفاوت است. مراجعان ما ممکن است این تفاوت‌ها را دقیق متوجه نشوند، ولی ما دندان‌پزشکان موظف هستیم این تفاوت‌ها را توضیح بدهیم تا ابهامات مراجعان ما برطرف شود.

2. کسی که درمان را انجام می‌دهد: یک دندان‌پزشک مجرب و خوش‌سابقه ممکن است هزینه بیشتری از یک دندان‌پزشک که سابقه‌اش کمتر است، دریافت کند. به‌علاوه یک متخصص می‌تواند طبق قانون و عرف هزینه بیشتری از یک دندان‌پزشک عمومی برای درمانی که در آن تخصص دارد، دریافت کند. توجه به این نکته ضروری است که ممکن است مهارت، تخصص یا سابقه معادل سن نباشد و مهارت در آن درمان به‌خصوص ممکن است مستقل از سن به آموزش‌هایی که طرف دیده و مهارتی که کسب کرده، مربوط باشد. حتی در موارد زیادی دندان‌پزشکان جوان از نظر به‌روز بودن ممکن است از قدیمی‌ترها پیشروتر هم باشند و به دلیل استفاده از تکنولوژی‌ها جدیدتر، هزینه‌های تمام‌شده آنها و متعاقب آن تعرفه خدمات، بالاتر هم باشد.

3. جایی که درمان انجام می‌شود: اگرچه قضیه موقعیت جغرافیایی و محل همیشه صادق نیست ولی یکی از مهم‌ترین ارکان تعیین هزینه درمان است. ‌علاوه تعرفه رسمی هزینه‌های درمان در شهرهای مختلف باهم تفاوت دارد، به‌طور عرفی در نواحی مختلف یک شهر ممکن است هزینه‌های درمان متفاوت باشد. نکته دیگر این است که طبیعی است هزینه‌های دایری مطب در یک محله‌گران، سرمایه‌بر‌تر از یک محله باقیمت مسکن ارزان‌تر خواهد بوشد. پس مسلما به‌طور عام در مناطق به‌اصطلاح بالاشهری درمان‌های دندان‌پزشکی از بقیه مناطق گران‌تر است.

4. مواد، تجهیزات و تکنیک مورداستفاده: مواد، تجهیزات و تکنولوژی‌های مورداستفاده می‌تواند روی هزینه‌های دریافتی از بیمار اثرگذار باشد. البته دندان‌پزشکان حق ندارند به دلیل پایین آوردن هزینه پرداختی شما از مواد غیراستاندارد استفاده کنند. استاندارد درمانی معیار مشخصی دارد که فرقی نمی‌کند درمان با چه قیمتی انجام‌شده و باید حتما رعایت شود ولی برخی خدمات ویژه و تخصصی به‌طور مستقیم با مواد و تجهیزات مورداستفاده رابطه دارند. وقتی جنس روکش بیمار از طلا باشد یا از مواد گران‌تر از طلا در درمان بیمار استفاده شود، طبیعی است این هزینه‌ها را بیمار باید بپردازد.

5. آیا هزینه بالای دندان‌پزشکی همیشه به معنی کیفیت بالای درمان است: تجربه نشان داده پرداخت هزینه بالای دندان‌پزشکی الزاما سطح عالی درمان را تضمین نمی‌کند. به‌عنوان یک متخصص درمان ریشه بسیار پیش‌آمده با شکست‌های درمانی مواجه شده‌ام که درمان آنها در مطب‌های بالای شهر و با هزینه بالا انجام‌شده بود. از طرف دیگر مثلا دیده‌ام بیماری مراجعه می‌کند که در یک درمانگاه روستایی یا پادگانی دورافتاده در یک نقطه مرزی یک دندان‌پزشک طرحی یا سرباز، درمانی بسیار ایده‌آل برای او انجام داده است.

6. رابطه بین هزینه و کیفیت درمان: رابطه بین هزینه درمان و کیفیت درمان به‌طورکلی البته قابل‌انکار نیست. هزینه‌های درمان درمطب‌ها و مراکز درمانی غیرخیریه نمی‌تواند از حد خاصی پایین‌تر باشد چراکه پایین بودن هزینه‌ها به‌صورت غیرطبیعی امری مشکوک است که مراجعان را باید به این فکر بیندازد که علت این قضیه چیست. بالا بودن بیش‌ازحد هزینه‌های درمان هم به معنای کیفیت بالای درمان ارائه‌شده نیست. برای هزینه‌های درمان اغلب تعرفه‌های رسمی که برای بخش‌های خصوصی و دولتی ارائه می‌شوند، قابل‌استناد هستند. هرچند به دلیل کیفی بودن درمان دندان‌پزشکی متغیر بودن این هزینه‌ها امری طبیعی است. معمولا منطقی نیست که هزینه‌های دندان‌پزشکان باتجربه‌تر که از تجهیزات به‌روز استفاده می‌کنند و برای کار خود وقت و دقت بیشتری اختصاص می‌دهند، از تعرفه‌های اعلام‌شده کمتر باشد.

7. آیا خدمات دندان‌پزشکی تعرفه ثابت دارد: خدمات دندان‌پزشکی تعرفه دارد. هرسال این تعرفه‌ها براساس تورم آن سال به‌صورت رسمی اعلام می‌شود (باید بشود!) ولی این تعرفه‌ها برای یک خدمت کیفی هستند و امکان برآورد دقیق مجموع خدمات در این تعرفه‌ها وجود ندارد. برای مثال در مورد درمان ریشه، تعرفه‌ها براساس تعداد کانال هستند درحالی‌که تعداد کانال دندان‌ها ازنظر علمی متغیر است و مبنای صرف هزینه تمام‌شده یک درمان نمی‌تواند باشد بنابراین معیار خوبی برای تعرفه‌ها نیست. با این توضیح باید گفت خدمات دندان‌پزشکی دارای تعرفه است ولی تعرفه آن، یک محدوده را شامل می‌شود. بعضا ممکن است به‌ندرت همکارانی باشند که خارج از این محدوده، هزینه‌های بالاتر یا پایین‌تر دریافت کنند. عرضه و تقاضا ممکن است چنین شرایطی پیش ‌آورد. اگر افرادی هستند که مایل هستند به هر دلیلی مبلغی بیش از محدوده تعرفه‌ها را با رضایت خود، پرداخت کنند، کار اشتباهی نمی‌کنند. دندان‌پزشکانی هم که قیمت می‌شکنند و باقیمت پایین‌تر از تعرفه‌های مصوب خدمات ارائه می‌کنند، جرمی مرتکب نمی‌شوند. همان‌طور که در مورد بقیه خدمات کیفی اعم از هنر نقاشی، صافکاری ماشین، وکالت و… ممکن است قیمت‌های بالا و پایین وجود داشته باشد، در مورد دندان‌پزشکی هم در عمل چنین شرایطی اجتناب‌ناپذیر است.

8. نقش هزینه‌ها در انتخاب دندان‌پزشکی: علی‌القاعده هزینه فاکتور انتخابی دندان‌پزشک نیست ولی مقتضای اقتصادی خانواده‌ها ایجاب می‌کند فاکتور هزینه را در انتخاب دندان‌پزشک خود مدنظر قرار دهند. تبلیغات اغواکننده در مورد هزینه‌های خیلی پایین و ارزان می‌تواند اخطاری برای شما باشد که در انتخاب درمانگر خود دقت بیشتری به خرج دهید. تبلیغات اغواکننده برای دریافت هزینه‌های خیلی بالا مانند استفاده از دستگاه‌های خاص یا اسم‌های دهان‌پرکن با قیمت‌های هنگفت هم درمان بهتری را الزاما برای شما به ارمغان نخواهد آورد. انتخاب یک دندان‌پزشک قابل‌اطمینان، خوشنام و البته منصف که در مورد هزینه‌ها با شما صادق باشد و بهترین درمان با معقول‌ترین هزینه را به شما پیشنهاد کند، گزینه ایده‌آل شما خواهد بود.

سلامت
دکتر علی مرسلی
متخصص درمان ریشه