دلایل کمردرد

چرا نمی‌ توانید کمرتان را بدون درد صاف نگه دارید؟

گاهی تحمل آن مشکل می‌ شود و آنقدر آزارتان می‌ دهد که انجام ساده‌ ترین کارهای روزانه برایتان به مشکلی بزرگ تبدیل می‌ شود. کمر درد یکی از شایع‌ ترین دردهای اسکلتی است که هرروز به تعداد مبتلایان آن افزوده می‌ شود. اما برخلاف تصور رایج، برداشتن بار سنگین و انجام کارهایی که با قدرت بدنی سروکار دارند، تنها دلیل ابتلا به چنین دردی نیست. محققان در پژوهش‌ هایشان به نتایج زیر دست یافته‌ اند و می‌ گویند دلایلی که در ادامه می‌ آوریم، می‌ توانند شما را به کمر دردی مزمن و سمج دچار کنند.

دلتان زیاد می‌ گیرد؟

امیدتان به موفق شدن و شاد بودن هر روز کمتر می‌ شود و هیچ‌ چیز نمی‌ت واند خوشحالتان کند؟ اگر ‌چنین نشانه‌ هایی را در خود می‌ بینید و ردپای افسردگی به زندگی‌ تان باز شده، احتمالا کمردرد هم به دردهایتان اضافه می‌ شود.

محققان می‌ گویند 60 درصد افسرده‌ ها از کمردرد رنج می‌ برند و اگر با کمک روان‌ پزشکان و روان‌ شناسان افسردگی‌ شان را درمان کنند، این درد هم دست از سرشان بر می‌ دارد. ساینس دیلی نوشته هرچه افسردگی این افراد بیشتر شود، درد کمرشان هم شدت می‌ گیرد و جالب اینجاست که محققان ادعا می‌ کنند 48 درصد تمامی کمردرد ها به خاطر افسردگی است.

با رئیستان سر جنگ دارید؟

استرس شغلی به اندازه مشکلات استخوان می‌ تواند کمر شما را به درد بیاورد. محققان فرانسوی معتقدند 80 درصد آدم‌ها لااقل یکبار در زندگی‌ شان به خاطر کمردرد سراغ پزشک می‌ روند. در حالی که تصور می‌ شود نشستن در وضعیت نامناسب یکی از اصلی‌ ترین دلایل درد کمر کارمندان است، محققان می‌ گویند استرس‌ های شغلی هم می‌ تواند در ابتلا به کمردرد تاثیر بگذارد.

از نظر محققان شرایط نامناسب کاری و برداشتن بارهای سنگین به‌تنهایی کارگران را از پا درنمی‌ آورند، بلکه اگر این افراد شرایط روانی نامناسبی را در محل کارشان تجربه کنند و مدام به خاطر تنش‌ های شغلی استرس تحمل کنند، به کمردرد مزمن دچار می‌شوند. از نظر پژوهشگران ورزش منظم و پیاده‌ روی هم به کاهش استرس آن‌ها کمک می‌ کند و هم کمردردشان را کمتر می‌کند.

عضلاتتان را بکشید

استراحت مداوم و حرکت نکردن تنها راهی نیست که برای خلاص شدن از کمردرد می‌ توانید امتحان کنید. اگر این درد شما را راحت نمی‌ گذارد، سراغ ورزش‌ های کششی بروید. سی‌ ان‌ ان نوشته است که این گروه از ورزش‌ ها، برای افرادی که کمردرد دارند، بهتر از ورزش‌های قدرتی و حتی انجام تمرین‌ های ایروبیک است. از آنجا که استرس و فشار روانی یکی از دلایل اصلی دچار شدن به کمردرد است، به باور محققان با انجام این حرکات می‌ توانید دردهای ناشی از استرس را هم کم کنید.

شاید آنتی‌ بیوتیک لازم دارید

توصیه ساده‌ ای نیست. در حالی که محققان نسبت به افزایش بی‌ رویه مصرف آنتی‌ بیوتیک‌ ها هشدار می‌ دهند، می‌ خواهیم خبر از یافته‌ هایی بدهیم که مصرف این داروها را برای درمان برخی کمر دردها لازم می‌ دانند. پژوهشگران دانمارکی دریافته‌ اند که 40 درصد کمردرد های مزمن علت میکروبی دارند و اگر مبتلایانشان صد روز آنتی‌ بیوتیک مصرف کنند، دردشان درمان می‌ شود.

البته محققان می‌ گویند تشخیص چنین وضعیتی تنها زیر نظر پزشکان متخصص امکان‌ پذیر است و افراد نباید به‌ محض احساس درد، خودسرانه به خوردن آنتی‌ بیوتیک‌ های پرضرر رو بیاورند. از نظر آن‌ ها حتی کسانی که به آسیب‌ های دیسک کمر دچار می‌ شوند هم در مواردی ممکن است با مصرف آنتی‌ بیوتیک مناسب از پس مهار دردشان بربیایند.

درد را به ارث برده‌ اید

عفونت‌ های باکتریایی، برداشتن بار سنگین، استرس‌ های شغلی و هزار و یک دلیل دیگر می‌ توانند شما را دچار کمر درد کنند، اما حتی اگر آنقدر خوش‌ شانس باشید که این عوامل خطر در زندگی‌ تان جایی نداشته باشند، باز هم می‌ توانید کمردردی آزار دهنده را تجربه کنید.

به نوشته مدیسین نت، محققان می‌ گویند ژن‌ هایی که به ارث می‌ برید هم می‌ت وانند در ایجاد کمردرد موثر باشند. برخی ژن‌ ها می‌ توانند زمینه تخریب دیسک ستون فقرات را در گذر زمان فراهم کنند. بررسی‌ ها نشان می‌ دهد که بیش از یک‌ سوم خانم‌ های میانسال حداقل یک دیسک دژنراتیو دارند و 65 تا 80 درصد افرادی که به این عارضه مبتلا هستند، آن را به ارث برده‌اند.

بد می‌ نشینید

حتما خودتان خوب می‌ دانید که انتخاب صندلی نامناسب و درست ننشستن و خمیده ایستادن چقدر می‌ تواند به سلامتتان آسیب بزند. اما از آنجا که چنین اشتباهاتی از دلایل رایج کمردرد است، لازم می‌ دانیم بار دیگر به شما یادآوری کنیم که با انتخاب صندلی استاندارد و صاف نشستن و البته درست و صاف ایستادن، به سلامت استخوان‌ هایتان خدمت کنید.

گذشته از این، محققان می‌ گویند با صاف نشستن می‌ توانید سلامت روانتان را هم بیشتر کنید. به نوشته هلث، بررسی‌ های پژوهشگران نشان می‌ دهد افرادی که صاف نمی‌ ایستند و بدنی خمیده دارند، کمتر از دیگران احساس شادی می‌ کنند.

در واقع از نظر پژوهشگران اگر برای درست ایستادن و صاف بودن ستون مهره‌ هایتان تلاش کنید، شادی خود به سراغتان می‌ آید و احساسات منفی‌ تان کمرنگ می‌ شود. امتحانش مجانی است. از همین امروز صاف ایستادن را شروع کنید و تاثیر آن را بر بهبود کمردردتان و البته بالا رفتن روحیه‌ تان ببینید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.