چطور می ‌توان عرق‌سوز در کودکان را درمان كرد ؟

عرق‌سوز

 

عرق‌سوز چیست ؟
عرق‌سوز، كه به “جوش تابستانی” نیز معروف است، بیرون زدن  جوش‌های كوچك (و برخی اوقات تاول‌های ریز) روی پوست است كه وقتی كودك نوپای شما زیاده از حد گرمش می‌شودبه وجود می‌آیند. جوش‌ها ممكن است قرمز شوند مخصوصاً  روی پوست‌های روشن. این عارضه در نوزادان  بیشتردیده می شود ا گرچه كودكان در تمام سنین می ‌توانند به آن دچار شوند.
اگر كودك نوپای شما عرق‌سوز شده باشد به احتمال زیاد باید اثرات آن را در چین های پوست و در مناطقی كه لباس به تن می‌چسبد، مانند سینه، شكم، گردن، لای پاها و باسن ببینید. اگر  كلاه سرش می‌گذارید، عرق‌سوز ممكن است اطراف شقیقه ها و روی پیشانی ظاهر شود.

علت عرق‌سوز شدن چیست ؟
كودك برای خنك كردن بدن خود عرق می‌كند. اگر آنقدر عرق كند كه منفذ‌های پوست بسته شوند و عرق نتواند از پوست خارج شود، عرق سوز به وجود می‌آید. (كودكان كم سن و سال بیشتر مستعد عرق‌سوز شدن هستند زیرا منافذ پوست آنها ریزتر از بزرگسالان است.)
آب و هوای گرم و شرجی بهترین هوا برای عرق‌سوز شدن است اما اگر كودك تعداد زیادی  لباس پوشیده باشد یا تب شدید باعث  عر ق كردنش شود، در زمستان هم ممكن است دیده شود.بعضی اوقات مالیدن پمادهای موضعی روی پیشانی كودك موجب عرق‌سوز شدنش می‌شود.
آیا عرق‌سوز خطر دارد ؟
خیر ولی نشانه ای از این است كه كودك شدیداً گرمش شده است. اگر این موضوع را جدی نگیرید و اقدام جدی در جهت خنك كردنش انجام ندهید، ممكن است دچار گرمازدگی یا ضعف در اثر گرما شود.

آیا عرق‌سوز برای كودك دردناك است ؟
خیر،معمولاً دردناك نیست ولی خارش زیادی دارد. بعضی از جوش ها ممكن است به تماس حساس باشند.

چطور می ‌توان عرق‌سوز را درمان كرد ؟
با خنك كردن كودك كار را آغاز كنید. لباس‌های وی را در آورید و او را به اتاقی خنك یا جایی در سایه منتقل كنید.
می‌توانید اورا حوله‌  كتانی بخوابانید كه می‌تواند عرق را به خود جذب كند. از پارچه‌ی خیس خنك برای مالیدن قسمت هائی كه عرق سوز شده‌اند هم موثر است. حمام نیمه ‌گرم با كمی جوش ‌شیرین( 5/0 قاشق به ازای هر لیتر) هم راه حل خوبی است.
به جای خشك كردن كودك با حوله بگذارید خود به خود خشك شود . بر روی عرق‌سوز كرم یا پماد نمالید چون این كار با جلوگیری از جریانِ رطوبت عرق سوز را بدتر می كند.
اگر شب‌ها هوا گرم است  یك دستگاه تهویه هوا یا پنكه در اتاق كودك روشن كنید. باد پنكه را مستقیماً به جایی نزدیك كودك  هدایت كنید ولی نه مستقیماً به سمت خود او یا به اندازه‌ی كافی از او دور كنید تا فقط نسیمی خنك بوزد. مراقب باشید كودك یخ نزند.
مطمئن شوید كه ناخن‌های كودك كوتاه هستند تا نواحی عرق‌سوز شده را نخاراند. همچنین می‌توانید شبها  هنگام خواب به دستانش   جوراب بپوشانید تا نتواند در خواب خود را بخاراند.

چطور می‌توان از عرق‌سوز پیش‌ گیری كرد ؟
با پوشاندن لباس‌های گشاد و سبك، مخصوصاً در هوای گرم و شرجی، كودك خود را خنك و راحت نگاه دارید. الیاف طبیعی مانند كتان جذب ‌كننده هستند و  اجازه می‌دهند كه در مقایسه با الیاف مصنوعی تعریق بهتر انجام شود. از شلوارهای پلاستیكی و پوشك‌های پلاستیكی استفاده نكنید.
استفاده‌ی كم از پودر بچه می‌تواند از عرق‌سوز شدن چین‌های پوست كودك جلوگیری نماید ولی از پودر تالك استفاده نكنید زیرا تنفس آن برای كودك خطرناك است.
وقتی كودك خود را در آغوش می گیرید سعی كنید لباس‌هایی از  پشم یا امثال آن كه ممكن است به پوست او آسیب برسانند یا باعث تحریك آن شوند، نپوشید.
در روزهای خیلی گرم كودك خود را در خانه نگه دارید یا به دنبال محل های خنك، سایه یا باددار برای نشستن یا بازی بگردید. مطمئن شوید كه كودك نوپایتان به اندازه‌ی كافی مایعات می نوشد تا آب بدنش از دست نرود.
مرتباً كودك خود را از این لحاظ كه زیاد گرمش است یا نه كنترل كنید. اگر مطمئن نیستید، پوستش را لمس كنید. اگر گرم و نم‌دار بود یعنی این كه زیادی گرمش شده است.

آیا باید به خاطر عرق‌سوز شدن كودك را نزد پزشك ببرم ؟
اگر مطمئن نیستید كه از پس عرق‌سوز كودك بر نمی‌آیید با پزشك تماس بگیرید. همچنین اگر عرق سوز پس از چند روز از بین نرفت و به نظر رسید كه روز به روز بدتر می‌شود، یا كودك‌تان تب 103 درجه‌ی فارنهایتی یا بیشتر دارد،  حتماً با پزشكش تماس بگیرید.

منبع: نی نی سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.