وریدهای واریسی

چطور ورید های واریسی را درمان کنیم؟

وریدها در هر بخشی از بدن ما وجود دارند اما بسیاری از ما متوجه وجودشان نمی شویم تا هنگامی که آنها را روی پاهایمان به شکل شبکه ای از خطوط آبی می بینیم.

وریدهای گشاد شده و آزاردهنده ای که روی پاهایتان میبینید را «وریدهای واریسی» می نامند. وریدهای گشادشده عارضه پزشکی رایجی است که حدود یک سوم جمعیت را گرفتار میکند.

چرا وریدهای واریسی ایجاد میشوند؟

تا حدی علت به شیوه کار وریدها مربوط میشود که مانند نردبان عمل میکنند. وریدها دریچه هایی دارند که به بازگشت تدریجی خون به سمت قلب بدون نشت خون کمک میکنند.

هنگامیکه این دریچه ها ضعیف میشوند یا افتادگی پیدا میکنند، خون و مایعات دربخشهای پایینی پا جمع میشوند و با فشار آوردن روی دیواره وریدها باعث ایجاد وریدهای واریسی بزرگتر و ضخیم تر میشوند.

این فرایند با افزایش سن، فشار وزن ناشی از ایستادن یا بی حرکتی طولانی،عوامل ژنتیکی،بیماریهای رگهای خونی، تجمع مایعات در بدن و بارداری بدتر میشود.

گاهی این اختلال کار وریدها به ورم کردن پاها، احساس درد، خستگی عضلانی، تغییر رنگ پوست یا حتی زخمهای پوستی می انجامد.

اگر متوجه برجستگی آزاردهنده وریدهای پایتان شدید، بهتر است با پزشکی عمومی،متخصص پوست یا جراح عروق مشاوره کنید.در این وضعیت ممکن است لخته خونی در وریدهای عمقی پا ایجاد شود و عارضه «ترمبوز وریدهای عمقی») به وجود بیاید که میتواند خطرناک و حتی مرگبار باشد.

ترمبوز وریدهای عمقی ممکن است به صورت رنگ پریدگی، تورم یا درد در بخش پایینی پا بروز کند و رشته یا توده سفتی در پشت ساق حس شود.

این عارضه بیش از همه در افراد دچار اختلال انعقاد خون، خانمهای باردار یا زنانی که برخی از قرصهای پیشگیری از بارداری را مصرف میکنند، افرادی که مسافرتهای طولانی میکنند و برای مدتهای طولانی بیحرکت هستند و بالاخره افرادی که به تازگی جراحی ارتوپدی مانند تعویض مفصل ران انجام داده اند، رخ میدهد.

راه های تشخیصی

سونوگرافی میتواند به تشخیص سریع لخته در وریدهای عمق پا کمک کند.به افرادی که وریدهای واریسی دارند و دچار عارضه جدی نیستند، میتوان با اقدامات ساده ای کمک کرد، ازجمله ورزش مرتب، محدود کردن مصرف نمک، بالا بردن پا به طور منظم و پوشیدن جورابهای واریسی که بخش پایینی پا را به شیوه ای تدریجی می فشارند و به بازگشت خون به بالا به سمت قلب کمک میکنند.

درمان وریدهای واریسی

جورابهای واریسی هنگامی بسیار موثر هستند که روی برچسبشان «میزان فشاری» در حد۲۰تا۳۰ میلی متر جیوه درج شده باشد. البته برخی افراد مبتلا به بعضی بیماریها و عوارض عروقی نباید این جورابها را بپوشند بنابراین باید قبل از استفاده از آنها با پزشک مشورت کنند.

درمانهای جراحی زیبایی یا طبی ممکن است برای بهبود ظاهر پاهای دارای وریدهای واریسی به کار بروند. جراح عروق ممکن است از جراحی «بریدن وریدها» (فلبکتومی) یا «ابلیشن درون وریدی» با استفاده از لیزر یا امواج رادیویی برای کاهش اندازه وریدهای واریسی استفاده کند.

وریدهای کوچکتر عنکبوتی یا شبکه ای (تلانژکتازی) را اغلب میتوان با روشهای زیبایی مانند لیزر PDL یا لیزر IPL یا تزریق مستقیم دارو داخل وریدهای کوچک (اسکلروتراپی) برطرف کرد.

این درمانهای به اصطلاح با «کمترین تهاجم» اگر به وسیله پزشک متخصص تعلیم دیده انجام شوند ممکن است ابتدا به طور گذرا قرمزی، کبودی یا تغییر رنگ پوست ایجاد کنند اما به طورمعمول باعث گسیختگی سطح پوست نمیشوند،جای زخم نمیگذارند و مشکل گردش خونی ایجاد نمیکنند.

این درمانها را نباید برای خانمهای باردار و شیرده یا در افراد دارای سابقه لخته های خونی یا بیماری عروقی انجام داد.اگر وریدهای واریسیتان برایتان آزاردهنده نیست و بیماری خاصی ندارید، بهتر است اصلا کاری انجام ندهید چراکه هیچکدام از درمانهای جراحی و زییایی کاملا بیخطر نیستند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *