چندماه قبل از عروسی باید ازقرصهای ضدبارداری استفاده کرد؟نحوه مصرف قرص ضدبارداری

یک تازه عروس بهتر است یک ماه قبل از عروسی مصرف قرص را شروع نماید تا شب عروسی آسوده خاطر باشد.در ابتدای مصرف قرص،ممکن است عوارض ناچیزی نظیر تهوع، لکه بینی،افزایش وزن،سردردهای خفیف و حساسیت پستان ایجاد گرددکه موقتی بوده و پس از مدت کوتاهی حداکثر ۳ ماه کاهش یافته یا از بین می رود. در ضمن این قرصها هرگز باعث نازایی نمیشوند.
بنابراین اگر با مصرف قرص احساس ناراحتی می کنید،بلافاصله روش پیشگیری را تغییر ندهید.

نحوه مصرف قرصهای خوراکی ترکیبی پیشگیری از بارداری:
۱٫ اولین روز قاعدگی روز اول حساب میشود و اولین قرص را باید در روزهای اول تا پنجم ترجیحا روز اول قاعدگی مصرف نمایید.مصرف اولین قرص از بسته اول را نباید دیرتر از روز پنجم قاعدگی شروع کنید زیرا احتمال حاملگی وجود دارد.
۲٫ بطور مرتب شبی یک قرص در ساعت معین میل کنید تا ۲۱ قرص تمام شود. بهتر است که قرص را پس از شام و قبل از خواب بخورید.
۳٫پس از اتمام قرصها ۷ روز کامل قرص نخورید و از روز هشتم بسته بعدی را شروع کنید.
۴٫از مصرف قرص به صورت نامنظم و یا یک ماه قرص یک ماه کاندوم،اکیدا خودداری کنید.
۵٫هنگام استفاده از قرص دراولین ماه به مدت دو هفته از  روش دیگر،مثل کاندوم استفاده نمایید.
۶٫در صورتیکه قرص را یک شب فراموش کردید تا شب بعد هر گاه به یاد آوردید قرص فراموش شده را بخورید و اگر تا شب بعد به خاطر نیاوردید شب بعد دو قرص را با هم میل کنید.
۷٫ اگر دو شب پشت سر هم فراموش کردید در دو شب بعد هر بار دو قرص خورده(در مجموع ۴ قرص) و بقیه را مطابق معمول مصرف و تا یک هفته بعد باید ازکاندوم هم استفاده نمایید.
۸٫ در صورتیکه ۳ شب یا بیشتر فراموش کردید خوردن بقیه قرصهاروزی یک عدد ادامه یافته و به مدت یک هفته ازکاندوم نیز استفاده شود و بلافاصله پس از اتمام این بسته مصرف  بسته بعدی(بدون فاصله هفت روزه) شروع شود.
۹٫ مصرف داروها(بعضی از آنتی بیوتیکها-داروهای ضد صرع)و ابتلا به برخی بیماریها(از جمله اسهال و استفراغ)اثرات قرص را کاهش میدهند. در این موارد علاوه بر مصرف قرص،باید از کاندوم نیز استفاده کرد.

بهترین و مطمئن‌ترین روش پیشگیری از بارداری در ابتدای ازدواج استفاده از قرص‌های  ترکیبی خوراکی جلوگیری از بارداری است. این قرص‌ها خود به دو دسته در ایران تقسیم‌بندی می‌گردند:
منوفازیک (تک مرحله‌ای): میزان هورمون‌های استروژن و پروژسترون در تمام قرص‌ها یکسان می‌باشد. قرص‌های LD وHD در این گروه قرار دارند.
تری فازیک (سه مرحله‌ای): میزان هورمون‌های استروژن و پروژسترون در سه مرحله به تدریج افزایش می‌یابد.
بسته‌بندی قرص‌های ترکیبی نیز دو گونه است؛ ۲۱ عددی و ۲۸ عددی.
قرص برای افرادی که منع مصرف ندارند ،کاملا موثر و بی‌خطر است.قرص علاوه بر خاصیت جلوگیری از بارداری چند اثر بهداشتی عمده دارد:
کاهش احتمال ابتلا به سرطان رحم و سرطان تخمدان، محافظت در برابر بیماری‌هایی چون بیماری التهابی لگن خاصره و بیماری‌های خوش‌خیم پستان، محافظت در مقابل کم‌خونی به علت کم شدن حجم خون عادت ماهانه زن، کاهش میزان بروز بارداری‌‌های خارج از رحم، منظم‌تر شدن عادت ماهانه و کاهش دردهای این دوران، کمک به درمان جوش‌های صورت، کاهش بروز کیست‌های تخمدانی، افزایش تراکم استخوان‌ها، علاوه بر این، از جمله مزایای چشمگیر قرص‌های ضد بارداری آن است که خوردن قرص بدون ارتباط با عمل جنسی است و به همین دلیل جزو معدود روش‌هایی است که مردم در استفاده از آن احساس ناراحتی نمی‌کنند.
در بعضی موارد به تعادل هورمونی در بدن خانم‌ها کمک می‌کند و باعث بهبود شرایط جسمی ‌و روحی در آنان می‌گردد. و اما نکته مهم اینکه: در مواردی اثر قرص‌های خوراکی جلوگیری از بارداری کاهش یافته و باید از یک روش مکمل دیگر جلوگیری از بارداری استفاده گردد. این موارد شامل: بعضی از داروها مانند داروهای ضدتشنج، ضدسل، ضدقارچ، خواب‌آور، آنتی‌بیوتیک‌ها و آرام‌بخش‌ها است. اسهال و استفراغ شدید نیز اثربخشی قرص‌ها را کاهش می‌دهد و باید از روش دیگر جلوگیری از بارداری استفاده گردد. ضمنا قرص‌های ترکیبی حجم شیر مادر را کم می‌کند بنابراین زنان شیرده در ۶ ماهه اول بعد از زایمان نباید از این قرص‌ها استفاده کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *