داروی ضد سرفه

چند دارو مخصوص درمان سرفه کردن

داروهای ضدسرفه که در داروخانه ها به فروش می رسند ممکن است سبب بهبود سرفه شما شوند، اما بهتر است از مصرف داروهای سرماخوردگی که به صورت ترکیباتی از پیش آماده برای درمان تعداد زیادی از علائم به فروش می رسند، خودداری کنید. به جای آن که با یک دارو تمام علایم را با هم درمان کنید، بهتر است که هر علامت را به­طور جداگانه درمان کنید.

دو نوع از ترکیبات ضد سرفه وجود دارد: اکسپکتورانت ها و ترکیبات سرکوب کننده سرفه

اکسپکتورانت ها

ترکیبات اکسپکتورانت کمک می کنند تا خلط رقیق تر شده و بیرون راندن آن با سرفه آسان تر شود. این ترکیبات بیشتر در سرفۀ خلط دار استفاده می شوند.

اگر سرفه ای دارید که ایجاد خلط غلیظ می کند، از یک اکسپکتورانت استفاده کنید تا مشکل رفع خلط با سرفه حل شود. برای رقیق کردن ترشحات فقط به اکسپکتورانت قناعت نکنید، باید مقدار زیادی مایعات مصرف کنید. از اکسپکتورانت هایی استفاده کنید که حاوی گایا فنزین و ویکس باشد.

ترکیبات سرکوب کنندۀ سرفه

این ترکیبات رفلکس سرفه را کنترل می کنند و بهتر از همه برای سرفه های خشکی که مزاحم خواب فرد می شوند، مفید هستند. از ترکیبات ضدسرفه هوشمندانه استفاده کنید. برای سرکوب کردن سرفه های خلط دار زیاد تلاش نکنید مگر اینکه مانع از خواب و استراحت کافی شما شوند. سرفه کردن از جهاتی مفید است زیرا خلط و موکوس را از ریه خارج کرده و کمک می کند که عفونت باکتریایی در ریه ایجاد نشود. بخصوص افرادی که آسم دارند یا مبتلا به سایر مشکلات ریوی هستند، لازم است که سرفه کنند تا ترشحات از ریه شان پاک شود.

اگر سرفه های خشک متناوب دارید، از دکترتان درخواست کنید داروهای سرکوب کننده سرفه ای که واقعاً موثر باشد، برای شما تجویز کند. تحقیقات ثابت کرده که داروهای ضدسرفه ای که بدون نسخه به فروش می رسند خیلی موثر نیستند و برخی از این داروها در صورتی که از آن ها زیاد استفاده کنید باعث ایجاد مشکلاتی می شوند. در مورد داروهای ضدسرفه، نحوۀ نگهداری صحیح و دور نگه داشتن آن از دسترس اطفال بسیار مهم است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.