کاربرد cut off در آزمایشگاه

کاربرد منحنی ROC برای بدست آوردن cut off

ROC یا Receiver Operation Characteristic اولین بار در عملیات نظامی دریایی برای تشخیص سیگنال های واقعی از سیگنال های بی اهمیت موجود در فضا و تصمیم گیری به موقع و صحیح برای واکنش مناسب نسبت به سیگنال ها استفاده شد.

بعدها به تدریج اهمیت این روش در پزشکی و آزمایشگاه تشخیص پزشکی روشن شد.کارکرد اصلی منحنی ROC کمک به رسم خط یا تعیین نقطه cut off است که مرز بین طبیعی و غیرطبیعی را مشخص می کند.معمولا در تشخیص بسیاری از بیماری ها از آزمایش اندازه گیری یک آنالیت ( مثلا در مورد دیابت از آزمایش قند خون ) استفاده می گردد.

برای این کار در مرحله اول باید مقدار cut off را تعیین نمود.محدوده cut off مرز بین بیماری و سلامتی را مشخص خواهد کرد.در مرحله دوم باید مشخص گردد که این آزمایش با cut off تعیین شده چقدر حساسیت و ویژگی بالینی دارد.

این فرایند برای تمامی آزمایش های آزمایشگاهی که برای تشخیص بیماری استفاده می شود کاربرد مشابه دارد.مثلا برای تشخیص بیماری های عفونی از جمله ایدز، هپاتیت ها ، سندرم TORCH و سایر بیماری ها .برای به دست آوردن اطلاعات پیش گفته می توان از منحنی ROC و رسم آن بهره برد.

یک روش برای بدست آوردن منحنی ROC تجربی به این صورت است که ابتدا نمونه ای از افراد سالم و بیمار انتخاب شده و تست مربوطه بر روی آن ها اندازه گیری می شود.سپس دامنه تغییرات متغییر تست تعیین و پس از آن در نقاط برش متوالی از این دامنه ، نرخ مثبت واقعی ( حساسیت ) و مثبت کاذب ( که از کم کردن میزان ویژگی از عدد یک به دست می آید ) در هر نقطه برش مشخص گردیده و نقاط به دست آمده به یکدیگر متصل می گردند. به این ترتیب منحنی ROC به دست می آید که مساحت زیر آن بیانگر قدرت تشخیص تست است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *