کاشت نگین چشم همراه با تصاویر

جواهر یا نگین چشم

یکی از جدیدترین موارد استفاده از جواهرات، کار گذاشتن جواهر در سطح چشم است. کارگذاری جواهر در چشم یکی از انواع جراحی زیبایی است که اولین بار در کشور هلند انجام شد و در حال حاضر در کشور های مختلف جهان همه روزه به علاقه مندان استفاده از این تکنیک افزوده می شود. جواهر یا نگین چشم از ماده ای خنثی ساخته شده است و هیچ گونه عوارض جانبی ندارد. اندازه نگین چشم ۳٫۵ میلی متر است و قوسی مشابه انحنای کره چشم دارد.

 

در جهان جواهر چشم در انواع و اشکال مختلفی وجود دارد. اشکال قلب، ستاره و کلید انواع رایج هستند.

جراحی نگین چشم

عمل جراحی تحت بی حسی موضعی (قطره بی حس کننده)، با حفظ شرایط استریل و با استفاده از میکروسکوپ جراحی انجام می شود و زمان عمل کمتر از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه است.

جواهر یا نگین در زیر سطحی ترین لایه سفیدی چشم که ملتحمه یا conjunctiva  نام دارد، قرار داده می شود. از آنجایی که نگین چشم در داخل محفظه ایجاد شده قرار گرفته و به بافت اطراف خود می چسبد، احتمال جا به جا شدن آن وجود ندارد.

نحوه انجام عمل کاشت نگین چشم

این عمل مانند عمل لیزیک انجام می‌شود. به این صورت که چشم بیمار با یک قطره چشمی استریل (قطره بی‌حس‌کننده) بی‌حس می‌شود و در زیر میکروسکوپ قرار می‌گیرد که پزشک می‌تواند مردمک چشم را با این دستگاه کوچک و بزرگ کند تا بتواند کار را با دقت انجام دهد. در این عمل پرده ملتحمه را شکاف باریکی می​دهند که این پرده به سلبیه چسبیده و نگین روی پرده سلبیه گذاشته می‌شود. این نگین طوری در چشم قرار داده می‌شود که مانع دید نشود. در آخر، این شکاف را بخیه می​زنند تا جوش بخورد. در روزهای اول بعد از عمل چشم ملتهب و قرمز است ولی به مرور زمان و بعد از ۳،۲ هفته قرمزی برطرف شده و چشم به حالت عادی باز می‌گردد.

 نگین چشم3

عوارض بعد از کاشت نگین

بعد از عمل، به مدت یک هفته از آنتی بیوتیک موضعی استفاده می شود. در طی هفته اول بعد از عمل، چشم در اطراف نگین کاشته شده کمی قرمز خواهد بود. بعد از دو تا سه هفته سفیدی چشم معمولاً به حالت عادی باز می گردد. توصیه می شود تا یک ماه بعد از عمل از لنز تماسی استفاده نشود

از آنجایی که بافت شفاف و سطحی چشم (ملتحمه) کاملاً نگین را می پوشاند، احتمال آلودگی میکروبی آن بسیار کم است. اما در هر صورت، به هر علت و در هر زمان که لازم باشد، چشم پزشک به راحتی و بدون هیچ گونه عارضه ای می تواند نگین را خارج نماید.

لازم است بدانید که جواهر یا نگین چشم کوچک ترین اخلالی در فعالیت عادی چشم ایجاد نمی کند. همچنین برخی از افراد تصور می کنند که قرار دادن جواهر در چشم باعث می شود تا فرد همواره در چشم خود احساس ناراحتی و وجود جسم خارجی داشته باشد، اما از آنجا که جواهر در زیر ملتحمه قرار می گیرد، به هیچ عنوان احساس ناراحتی نخواهد داشت.

نگین چشم4

 جنس نگین:

نگین چشم یک فلز خنثی از جنس پلاتین است که حساسیتی در چشم به وجود نمی‌آورد. مانند پلاتین‌هایی که در پا یا دست قرار می‌دهند و هیچ واکنشی در بدن ایجاد نمی‌کند. اندازه این نگین ۳ تا ۳/۵ میلی متر است که در اشکال مختلف قلب، ستاره و… وجود دارد. قیمت این عمل با نگین حدود ۷میلیون تومان است. در ایران تعداد محدودی این عمل را انجام داد​ه​اند. از این تعداد ۲ نفر دچار مشکل شدند که در اثر التهابات ملتحمه شدید و تحریک چشمی مجبور شدند نگین را از چشم خارج کنند. در این شرایط اگر این نگین در چشم می‌ماند و التهابات ادامه داشت، منجر به از دست دادن چشم می‌شد.

 

نکته مهم:جواهر و یا نگین چشم باید توسط چشم پزشکی که در این زمینه تجربه کافی دارد در چشم شما قرار داده شود.

نگین چشم2

گردآوری:پارسیان لابنگین چشم

منابع:بیمارستان چشم پزشکی نور،برترین ها

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *