خطرات کار

کاشی کارها و آرایشگر ها حتما بخوانند

بررسی‌ های انجام‌ شده در سازمان جهانی بهداشت نشان می‌ دهد افراد شاغل در شیفت شب در خطر ابتلا به انواع سرطان‌ ها به‌ خصوص سرطان سینه، دستگاه گوارش و پروستات هستند. محققان مرکز سرطان دانشگاه علوم پزشکی واشنگتن می‌ گویند پشت‌ میزنشین‌ ها ممکن است دچار سرطان روده یا رحم شوند.

از نظر آن‌ ها کارگران ساختمان، کاشی‌ کارها یا کارگرانی که با نوعی ماده نسوز به نام آزبست در تماس‌ اند ممکن است دچار سرطان ریه شوند و آرایشگران و صاحبان بسیاری از مشاغل دیگر هم همیشه با خطر تغییرات سلولی که به سرطان منجر می‌ شود روبرو هستند.

اگر شما هم در شغلی مشغول به کارید که احتمال سرطان‌ زا بودنش کم نیست، این مواد غذایی را بیشتر میل کنید. محققان ثابت کرده‌ اند که مصرف همیشگی این خوراکی‌ ها احتمال سرطانی شدن را پایین می‌ آورد.

سیر

مطالعات نشان می‌ دهد کسانی که به خوردن سیر تازه عادت دارند، کمتر به سرطان‌ های مری، معده و روده بزرگ دچار می‌ شوند.

توت

حالا که فصل توت است، تا می‌ توانید انواع این میوه را میل کنید تا به خاطر آنتی‌ اکسیدان‌ هایی که دارد، در برابر سرطان بیمه شوید.

گوجه‌ فرنگی

محققان می‌ گویند خوردن گوجه‌ فرنگی می‌تواند از مردان در برابر سرطان پروستات محافظت کند. گذشته از این، مواد مغذی موجود در گوجه‌ فرنگی می‌ تواند از بافت سلول‌ ها در برابر آسیب محافظت کند.

انواع کلم

مواد مغذی موجود در کلم‌ بروکلی، کلم و گل‌ کلم از بدن در برابر آسیب رادیکال‌ های آزاد محافظت می‌ کند. اگر کار از کار گذشته و گرفتار سرطان شده‌ اید، با خوردن کلم‌ ها می‌ توانید سرعت رشد تومورهای سرطانی را کاهش دهید.

چای سبز

چای سبز حاوی کاتچین است که در برابر آسیب رادیکال‌ های آزاد از بدن محافظت می‌ کند. مطالعات نشان می‌ دهد که کاتچین موجود در چای می‌ تواند تومورهای سرطانی را کوچک کند و سرعت رشدشان را کاهش دهد.

از چای سبز بیشتر بدانید

غلات سبوس‌ دار

غلات سبوس‌ دار حاوی فیبر و آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که می‌ تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند. یک مطالعه بزرگ نشان می‌ دهد خوردن غلات سبوس‌ دار به درمان سرطان روده بزرگ و حتی پیشگیری از آن کمک می‌ کند.

زردچوبه

زردچوبه حاوی کورکومین است و بررسی‌ ها نشان می‌ دهد که این ماده به مهار سلول‌های سرطانی و کم کردن سرعت انتشار سرطان و یا کوچک کردن توده‌ ها کمک می‌ کند.

سبزیجات برگ‌ سبز

خوردن کاهو و اسفناج بیشتر می‌ تواند بتا کاروتن و لوتین بیشتری به بدن برساند. محققان می‌ گویند این مواد رشد سلول‌ های سرطانی را مهار می‌ کنند.

انگور

پوست انگور قرمز سرشار از آنتی‌ اکسیدانی قوی است که حتی به درمان سرطان‌ های در حال‌ گسترش کمک می‌ کند. مردانی که در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند یا گرفتار آن شده‌ اند، با خوردن انگور قرمز می‌ توانند بیماری خود را درمان کنند.

لوبیا

لوبیا قرمز حاوی آنتی‌اکسیدان‌ ها و فیبرهایی است که می‌ توانند خطر ابتلا به سرطان را پایین بیاورند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.