کاهش وزن با فیبر خوردن

تاثیر فیبر خوردن برای کاهش وزن در ورزشکاران (فواید و عوارض)

فیبرها تنها برای کاهش وزن خوب نیستند بلکه مصرف فیبر کافی می‌تواند به کاهش خطر بیماری قلبی، سکته‌ مغزی، چاقی، دیابت نوع دوم و بعضی اختلالات گوارشی کمک کند.

دونوع فیبروجود دارد ؛ فیبرمحلول و فیبرغیرمحلول. تفاوت این دو نوع فیبر در ویژگی انحلال پذیری شان در آب تعریف می شود.

فیبرغیرمحلول با آب ترکیب نمی‌شود و بیشتر به عنوان عاملی حجم‌دهنده به شما کمک می‌کند تا مدفوع‌ از روده‌ها راحت‌ترعبورکند. این نوع فیبر برای رفع یبوست سودمند است.

فیبرمحلول، با آب ترکیب می‌شود تا ماده‌ای ژل‌مانند و چسبناک تشکیل دهد و از سرعت فرستادن غذا ازمعده به روده کم کند. با این کارمواد مغذی و آب، فرصت بیشتری برای تماس با دیواره‌ روده دارند و در نتیجه بهتر جذب می‌شوند.

جالب است بدانید تنها یک نوع فیبر برای کاهش وزن موثر است؛ فیبرمحلول.فیبرهای محلول ساختاری پیچیده و هضم طولانی مدت در معده دارد .

این فیبرها جذب گلوکز را درجریان خون کند می کندو باعث می شود قند خون پایین نگه داشته شود و ترشح انسولین را هم کاهش می دهد. با کاهش ترشح انسولین ذخیره سازی چربی هم کاهش می یابد .

فیبر محلول باعث گسترش باکتری های مفید می شود و همچنین مواد مغذی مورد نیاز باکتری های خوب را به آن‌ها می‌رساند. فیبر محلول در فرایند تخمیر به اسیدهای چرب زنجیره‌کوتاه تبدیل می‌شود که نوعی چربی مفید در کاهش چربی شکم است و می‌تواند به تنظیم متابولیسم چربی‌تان کمک کند.فیبر محلول هورمون‌های مربوط به کنترل اشتها را تنظیم می کند.

برخی مطالعات دریافته‌اند خوردن فیبرمحلول، مقدار هورمون‌های گرسنگی تولید شده در بدن مانند گرلین را کم می‌کند.مطالعات دیگر هم نشان داده‌اند که فیبر محلول، تولید هورمون‌هایی مانند کوله‌سیستوکینین را که به شما احساس سیری می‌دهد افزایش می‌دهد.

روش مصرف فیبر برای کاهش وزن

شما می توانید با اضافه کردن فیبر به رژیم غذایی خود به مقدار ۲۵گرم(بانوان)، ۳۸گرم(آقایان)در طول روز با استفاده از غذاهایی که سرشار از فیبر محلول هستند شامل روغن کتان، سیب زمینی شیرین، میوه‌هایی چون زردآلو و پرتقال، کلم فندقی، حبوبات و غلاتی چون جوی دوسر، کاهش وزن قابل قبولی رادر شش هفته داشته باشید .

نکته: بدانید مصرف مقدار بسیار زیاد فیبر محلول عوارض جانبی مانند گرفتگی‌های شکمی، نفخ و اسهال را درپی خواهد داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *