راه های کاهش کلسترول

کاهش کلسترول بدون داروهای استاتین با این 4 روش طبیعی

استاتین ها داروهایی هستند که برای کاهش کلسترول خون ساخته شده اند، اما اغلب عوارض جانبی منفی دارند. به همین دلیل ما می خواهیم برخی از راه های کاهش کلسترول را بدون استفاده از استاتین به شما بگوئیم.

عملکرد این داروهای کاهش دهنده چربی، جلوگیری از تولید کلسترول کبد است. با این حال، اثربخشی استاتین ها در کاهش یا تعادل سطح کلسترول با آن منجر به بروز بسیاری از عواقب منفی دیگر می شود.

در میان آنها درد عضلانی، افزایش خطر ابتلا به دیابت، میزان غیرطبیعی آنزیم های کبدی و مشکلات گوارشی رایج است. همچنین آنها آنزیم HDL-C را مهار می کنند که نقش کلیدی در تولید کلسترول سالم دارد.

با توجه به این اثرات، شما باید بدانید که راه های دیگری برای کاهش کلسترول بدون استفاده از استاتین وجود دارد، بنابراین می توانید شانس خود را برای پیشگیری از مشکل قلبی عروقی افزایش دهید. ادامه مطلب را در زیر بخوانید.

افزاش سطح کلسترول در خون منجر به آترواسکلروز می شود. با گذشت زمان،می تواند منجر به حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری عروقی محیطی شود. بهترین درمان با رژیم غذایی سخت شامل مواد غذایی کم چرب اشباع نشده و کم چربی و کم کلسترول هستند.

برای جلوگیری از افزایش کلسترول بد بدون نیاز به استفاده از دارو، در اینجا برخی از راهکارها را بیان میکنیم:

رژیم غذایی خود را تغییر دهید

رژیم غذایی برای کاهش کلسترول
اولین نکته برای کاهش سطح کلسترول بالا بدون استاتین ها تغییر رژیم غذایی شما است. یک رژیم سالم به این معنی است:

بیشتر بخوانید:رژیم غذایی برای افزایش کلسترول خوب

اجتناب از چربی های ترانس که شامل مارگارین و سایر روغن های گیاهی فرآوری شده است.

کاهش مصرف چربی های اشباع شده.
کره،تخم مرغ و گوشت قرمز دارای مقدار کمی از چربی های ترانس است، اما همانند هر چیزی باید آنها را دربه صورت متعادل مصرف کنید.
کاهش مصرف دانه های تصفیه شده، قندها و سدیم.

یک رژیم متعادل باید شامل غذاهای تازه حاوی فیبر مانند میوه ها، سبزیجات، دانه های جامد باشد. علاوه بر این، باید حاوی مواد غذایی با اسید چرب امگا 3، کلسیم، منیزیم، پتاسیم و ویتامین D باشد. لازم است که وعده های غذایی خود را از تمام گروه های غذایی انتخاب کنید.

برخی از غذاها که می توانند سطح کلسترول را کاهش دهند عبارتند از: آجیل، روغن زیتون، لوبیا، بادمجان، ماهی، دانه های کامل، جو، موز، سویا و انگور.
رژیم غذایی خوب برای همه مهم است.

ترک سیگار

تاثیر ترک سیگار بر کلسترول خون
همه میدانند که سیگار کشیدن عواقب متعددی برای سلامتی ایجاد می کند. در این مورد، همراه با کلسترول،سیگار کشیدن باعث بیماری قلبی می شود. بنابراین،اگر سطح برای پائین آوردن کلسترول می خواهید تلاش کنید،سعی کنید سیگار نکشید.

ترک سیگار به وضوح با افزایش غلظت HDL-C همراه است. به طور کلی، این افزایش به سرعت در کمتر از سه هفته رخ می دهد و پس از آن هیچ الگوی تغییری در آن وجود ندارد.

کاهش استرس

عوارض استرس بر کلسترول خون
اگر می خواهید میزان کلسترول را پایین بیاورید، باید سعی کنید زندگی بدون استرس داشته باشید. قطعا رابطه بین استرس و سطح کلسترول بالا وجود دارد.

برای مقابله بهتر با استرس، ابتدا مشکل را پیدا کنید.سپس، عوامل را شناسایی و بررسی کنید و شیوه زندگی خود را تغییر دهید.

کاهش کلسترول بدون استاتین ها با ورزش

تمرین ورزشی برای کاهش کلسترول بد
ورزش علاوه بر کمک به کاهش استرس، تأثیر بسیار مثبتی بر آمادگی جسمانی افراد مبتلا به دیس لیپیدمی دارد و بنابراین باعث کاهش کلسترول می شود. با این حال،حالت بهینه و شدت و مدت زمان ورزش برای بهبود سطح کلسترول هنوز مشخص نشده است.

با این وجود، مطالعات انجام شده بر روی این موضوع اثرات مثبت فعالیت بدنی منظم بر سطح کلسترول را تأیید می کند، چرا که در جلوگیری و کنترل سطح کلسترول بالا، در کاهش خطر ابتلا به حملات قلبی، سکته مغزی و بیماری عروق کرونر تأثیر می گذارد.

به طور کلی، باید تا حد امکان از لحاظ جسمی شخص فعال باشد، اما فقط 30 دقیقه در روز ورزش کردن می تواند به کاهش کلسترول کمک می کند.

در نهایت، در نظر داشته باشید که اگر شما می خواهید کلسترول را بدون استاتین کاهش دهید، باید عادت های بد را از بین ببرید و شیوه زندگی کلی خود را بهبود ببخشید.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *