عادت های خطرناک

کشنده ترین عادت ها را بشناسید!

آنقدر با این عادت‌ ها خو گرفته‌ اید که حتی نمی‌ توانید روزی بدون آن‌ ها زندگی کنید. شمایی که بدون نگاه کردن به ساعت، نیمی از روز را در مقابل تلویزیون می‌ گذرانید و با خیال راحت روزهای تعطیل را تا لنگ ظهر می‌ خوابید، ممکن است ندانید که چنین بی‌ فکری‌ هایی چطوراز سال‌ های عمرتان می‌ کاهد.

محققان می‌ گویند مهم نیست که این عادت‌ها نسل به نسل به شما منتقل شده‌ اند یا سبک زندگی که مجبور به انتخابش شده‌ اید آن‌ ها را در زندگی شما ماندگار کرده است.

از نظر آن‌ ها به هر دلیلی که به ماندگار شدن این عادت‌ ها در زندگی‌ تان کمک کنید،باعث می‌ شوید مرگ هر روز چند قدم به شما نزدیک‌ تر شود و بی‌ توجه به اینکه چند سال از عمرتان گذشته،جان شما را بگیرد.

از نظر محققان عادت‌ های ناسالم دلیل یک‌ سوم مرگ‌ هاست. در فهرستی که در ادامه می‌ آید، کشنده‌ ترین عادت‌ ها را به شما معرفی می‌ کنیم.

خوش‌ خوراک نیستید؟

نه! اشتباه نکنید! در مورد میزان اشتهایتان صحبت نمی‌ کنیم، می‌ خواهیم توجهتان را به خوراکی‌ هایی که وارد سفره‌ تان می‌ شوند جلب کنیم. در هفته چند وعده سوسیس و کالباس میل می‌ کنید؟ میانه‌ تان با سیب‌ زمینی سرخ‌ کرده و ته‌ دیگ چطور است؟ چقدر رستوران می‌ روید و فست‌ فود می‌ خورید؟ این ماه چند وعده کباب خورده‌ اید؟ اصلا میلی به خوردن سالاد بدون سس‌ های پرچرب دارید؟

محققان می‌ گویند عادات غذایی شما می‌ تواند تکلیف خیلی چیزها را در مورد سلامتتان روشن کند. آن‌ ها معتقدند غذاهای کبابی سرطان‌ زا هستند، سرخ‌ کردنی‌ ها شما را گرفتار کلسترول بالا، چاقی و حتی سرطان می‌ کنند، خوراکی‌ های پروسس‌ شده مثل سوسیس و کالباس هم از نظر آن‌ ها در صدر فهرست سرطان‌ زاها جا می‌ گیرند.

شاید بعد از خواندن این فهرست که اغلب خوراکی‌ هایش در لیست غذاهای محبوبتان دیده می‌ شوند، از خود بپرسید پس چه غذایی برای خوردن باقی می‌ ماند.

از نظر محققان اگر می‌ خواهید خطر مرگ را از خانه‌ تان بیرون کنید، چاره‌ ای جز مصرف بیشتر سبزیجات خام یا بخار پز ندارید. از نظر آن‌ ها رژیم غذایی مدیترانه‌ ای که از چربی‌ های غیر اشباع و امگا 3 پر است می‌ تواند به کمکتان بیاید و برای سالم بودن چاره‌ ای جز کم کردن میزان مصرف گوشت قرمز برایتان باقی نمی‌ ماند.

مبل‌ نشینید؟

اگر کمتر از 150 دقیقه در روز ورزش کنید، کارتان با زندگی خیلی زود تمام می‌ شود. کم‌ تحرکی می‌ تواند مادر بسیاری از بیماری‌ ها باشد و جان شما را بگیرد. محققان می‌ گویند اگر اهل سریال دیدن هستید و هر روز به خاطر تعقیب کردن سریال مورد علاقه‌ تان پای تلویزیون می‌ نشینید، مرگ زود رس در کمینتان است.

آن‌ ها می‌ گویند اگر به خاطر کارتان چاره‌ ای جز نشستن مداوم ندارید، لااقل بخشی از مسیر کاری‌ تان را پیاده طی کنید و دو بار در هفته به باشگاه بدن‌ سازی بروید و زیر نظر یک مربی حرفه‌ ای تمرین کنید تا خطرات مدام نشستن جان شما را نگیرد. به باور محققان اگر بیشتر از 7 ساعت از کل 24 ساعت را بنشینید، بدنتان آنقدر ضعیف و ناتوان می‌ شود که نمی‌ تواند در برابر هجوم بیماری‌ های مختلف مقاومت کند.

خوش‌ خوابید؟

محققان سیگار را سومین قاتل خاموش معرفی می‌ کنند اما گروهی دیگر از محققان بر این باورند که خواب طولانی می‌ تواند به اندازه سیگار در کشتن شما موفق باشد. آن‌ ها می‌ گویند خوش‌ خواب‌ ها در معرض خطر مرگ زودرس قرار دارند و حتی اگر در دو روز تعطیل آخر هفته، بیشتر از اندازه معمول بخوابید و تا ظهر در رختخواب بمانید هم ممکن است خیلی زود جانتان را از دست بدهید.

به گفته محققان شما بیشتر از 7 ساعت و 45 دقیقه در شبانه‌ روز به خوابیدن نیاز ندارید و بهتر است قسمت اصلی زمان خوابتان را در شب بگذرانید. البته پژوهشگران تاکید می‌ کنند که با حدود 20 دقیقه چرت زدن در میانه روز و در ساعات کاری می‌ توانید بهره‌ وری‌ تان را بالا ببرید و خلاقیتتان را بیشتر کنید.

چاقید؟

خانم‌ های چاق این چند خط را با دقت بخوانند. محققان می‌ گویند چاقی برای یک زن می‌ تواند به اندازه ترور شدنش خطرناک و کشنده باشد. کشوری که زنانش چاق هستند، به اندازه کشوری که مدام در آن حملات تروریستی اتفاق می‌ افتد در معرض خطر است.

به گفته محققان چاقی تنها خانم‌ ها را در معرض خطر ناتوانی و مرگ قرار نمی‌ دهد، بلکه کودکانی که از مادران چاق متولد می‌ شوند هم در آینده‌ با خطر ابتلا به بیماری‌ های مختلف دست‌ و پنجه نرم خواهند کرد. پس اگر هوای سلامت خودتان را ندارید، به آینده فرزندتان فکر کنید و به خاطر او رژیم غذایی و سبک زندگی‌ تان را اصلاح کنید.

به گفته محققان، نه‌ تنها چاقی می‌ تواند شما را به کشتن دهد، بلکه حتی در صورت زیاد نبودن وزنتان، به خاطر دچار شدن به چاقی شکمی ممکن است جان خود را از دست بدهید. اندازه دور کمرتان حداکثر باید 100 سانت باشد و حتی یک سانت بیشتر شدن اندازه دور کمر می‌ تواند به معنای ابتلای شما به چاقی خطر ساز شکمی باشد که قلب و دستگاه گوارشتان را در معرض خطر جدی قرار می‌ دهد.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.