کلوبتازول (روش مصرف،فواید و عوارض جانبی،موارد کاربرد دارویی)

کلوبتازول براي درمان علامتي كوتاه مدت اختلالات شديد و مقاوم التهابي پوست از قبيل اگزما كه به ساير كورتيكواستروئيدهاي ضعيف‌تر پاسخ نمي‌دهد و پسوريازيس به كار مي‌رود.

فارماکوکینتیک کلوبتازول

متابوليسم كورتيكواستروئيدها عمدتاً درخود پوست صورت مي‌گيرد، ولي متابوليسم پوستي اين دارو نسبت به ساير كورتيكواستروئيدي موضعي كمتر مي‌باشد. به همين دليل تجويز مكرر آن باعث تجمع دارو در پوست شده و مي‌تواند به طولاني شدن مدت اثر، تشديد عواترض جانبي و افزايش جذب سيستميك دارو منجر شود. اين دارو داراي متابوليسم كبدي نيز مي‌باشد.

مکانیسم اثر کلوبتازول

کورتیکواستروئیدها وارد هسته سلول می شوند جایی که DNA حضور دارد. سپس فرایند رونویسی از RNA را تغییر می دهند . از آنجا که mRNA به عنوان الگو برای سنتز پروتئین عمل می کند٬ کورتیکواستروئیدها می توانند سنتز پروتئین های خاصی را تحریک یا مهار کنند.

کورتیکواستروئیدها با جلوگيري از تجمع سلول هاي التهابي درناحيه التهاب، مهار فاگوسيتوز و آزاد شدن آنزيم هاي مسئول در التهاب و مهار ساخت و آزاد شدن واسطه هاي شيميايي التهاب زا اثرات ضدالتهابي خود را اعمال مي كند.

منع مصرف کلوبتازول

در شيرخواران كمتر از يك سال، پلاك‌هاي منتشر و گسترده پسوريازيس، عفونت‌هاي باكتريايي، قارچي و يا ضايعات ويروسي پوستي و درمان نشده، روزاسه و درماتيت‌هاي اطراف دهان و براي درمان آكنه نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی کلوبتازول

بروز عوارض جانبي موضعي مانند تشديد عفونت‌هاي درمان نشده، نازك شدن پوست، درماتيت تماسي، اختلالات التهابي در ناحيه صورت به ويژه درخانم‌ها و آکنه در محل كاربرد فرآورده نيز گزارش شده است.

و همینطور پوکی استخوان،آکنه یا جوش،آلرژی در لایه سطحی پوست،احساس سوزش،ترک روی پوست،نشانگان کوشینگ،سرگیجه،خشکی،قرمزی پوست (اریتم)،آب سیاه،فولیکولیت (التهاب پوستی)،رشد موی زاید (سندرم آرمبارز)،کمبود ملانوسیت یا ملانین (هیپو پیگمنتیشن)،خارش،سوزش،دانه های قرمز سطح پوست،بی حسی در انگشتان،آماس در اطراف دهان،عفونت های ثانویه.کچلی موضعی نیز گزارش شده است.

هشدار ها کلوبتازول

1- از ماليدن اين دارو روي پوست كودكان تا حد امكان پرهيز شود.
2- از مصرف طولاني مدت فرآورده روي پوست صورت اجتناب گردد.

همچنین درباره تاثیرات اپیلاسیون بخوانید

توصیه های دارویی کلوبتازول

1- از مصرف خودسرانه اين دارو خودداري شود.
2- از به كار بردن پوشش و يا پانسمان روي ناحيه تحت درمان با كلوبتازول خودداري شود.
3- از تماس دارو با چشم‌ها جلوگيري شود.
4- در صورتي كه با گذشت دو هفته عارضه‌اي که براي آن كلوبتازول تجويز شده، بهبهود پيدا نكرد و يا بدتر شد، بايد به پزشك مراجعه شود.
5- قبل از شيردهي از استعمال دارو روي بافت پستان خودداري شود.

چگونگی استفاده ار پماد کلوبتازول

قبل از استفاده از این پماد بهتر است برشورهای داخل بسته بندی را مطالعه کنید زیرا اطلاعات لازم در مورد پماد کلوبتازول و عوارض جانبی و چگونگی مصرف آن را در اختیار شما قرار می دهد.

پوست ملتهب شده را به مقداری از دارو که پزشک تجویز نموده اغشته کنید و سپس پوست را بمالید تا زمانی که کرم ناپدید شود.

بدون تجویز پزشک از این دارو استفاده نکنید. پماد کلو بتازول پروپیونات را نباید بیش از دو بار در روز استفاده کرد اغلب استفاده یک بار در روز آن کافیست.

از پماد کلوبتازول بر روی مناطقی از پوست که دچار عفونت شده است استفاده ننمایید مگر به دستور پزشک و استفاده همزمان از داروهایی که حاوی مواد ضد باکتری مانند نیومایسین یا نیستانتین باشد. اگر بهبودی بعد از یک هفته مصرف حاصل نشد با پزشک خود حتماً مشورت کنید.

اگر شما بیش از یک نوع کورتیکواستروئید موضعی استفاده می کنید اگر نحوه استفاده همزمان انها اطلاع ندارید از پزشک خود در مورد نحوه استفاده راهنمایی بگیرید.

اگر کلوبتازول را برای پسوریازیس استفاده می کنید حتما به دستور العمل پزشک توجه کنید زیرا استفاده طولانی مدت آن پیشنهاد نمی شود.

این دارو برای استفاده کودکان مناسب نیست مگر در مواردی که پزشک تجویز می کند. زیرا کودکان مستعد بروز عوارض استروئید موضعی می باشند.

اگر پزشک برای کودکتان کلوبتازول تجویز کرد سعی کنید در استفاده آن دقت کامل را مبذول نمایید و آن را بیش از آنچه پزشک تجویز نموده مصرف ننمایید. به عنوان یک قاعده کلی آن را نباید بیش از پنج روز برای کودکان استفاده کرد.

پس از استفاده از پماد کلوبتازول دستهای خود را بشویید مگر اینکه دستهای شما تحت درمان با آن باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.