کمک های اولیه در هنگام شوک

شوک:اختلال در گردش خون در نتیجه نرسیدن اکسیژن به مغز، شوک رخ می دهد.

مراحل شوک:

 • مرحله ی جبران پذیر: در مقدار کمی از خونریزی بدن هیچ واکنشی نشان نمی دهد اما با از دست رفتن خون تا یک سوم بدن با واکنش های دفاعی کمبود خون و اکسیژن را جبران می کند. خون از کلیه و کبد به سمت مهمتر، قلب و ریه می رسد.و علایم نبض تند، بیقراری و اضطراب، پوست سرد و مرطوب ، کاهش درجه ی حرارت، سفید شدن پوست.مقدار خون از دست رفته بین ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ سی سی در افراد بزرگسال است .
 • مرحله ی غیر قابل برگشت: با ادامه ی عامل شوک تا دو سوم از دست دادن خون یا مایعات بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی در بزرگسالان هوشیاری بیمار کم می شود و فشار خون پایین می آید و علائمی مانند گیجی، اشکال در تکلم، نبض نخی شکل، پوست سرد و کبود، اُفت حرارت بدن، کاهش رفلکس مردمک چشم و گشاد شدن مردمک و تنفس تند رخ می دهد.
 • مرحله ی برگشت ناپذیر و مرگ: با ادامه ی عامل ایجاد شوک،بیش از یک دوم حجم خون و بیش از ۲۰۰۰ سی سی کبد و کلیه از کار می افتد و مرگ در مغز و قلب رخ می دهد و تمام علائم بالا تشدید می شود.در این مرحله نبض در بزرگسالان بیش از ۱۴۰ بار در دقیقه  تنفس بیش از ۳۵ بار در  دقیقه  می شود .

 

تقسیم بندی شوک :

 • هیپوولومیک یا کاهش حجم خون : وقتی است که حجم مایع داخل سرم کم شود . این شوک ناشی از خونریزی و یا از دست رفتن مایعات غیر خونریزی مثل اسهال و استفراغ ، تعریق زیاد ، گرما زدگی ، پر ادراری
 • توزیعی : وقتی است که توزیع خون در سیاهرگها زیاد می شود و موجب می شود خون به قسمتهای حیاتی کاهش یابد که شامل شوک نوروژنیک یا عصبی ، مانند ضربه به ستون فقرات  و سر یا تحریک درد  و یا شوک روانی ( غش ) مثل خبر بد ، منظره های خشن ، اضطراب و بیماریهای شدید . یا شوک سپتیک  یا عفونی بدلیل عفونتهای زیاد در بدن که توکسین ها در بدن موجب افزایش دیواره عروق می شود .و در سوختگی که متفاوت از سایر شوک هاست  و شوک انافیلاکسی یا حساسیتی مانند مار گزیدگی یا حساسیت پنی سیلین و یا نیش زنبور
 • شوک قلبی : که مشگل از داخل قلب و قلب است شامل سکته قلبی . انسداد داخل یا خارج قلبی گردش خون ، آریتمی و مشگل دریچه ای

 

علایم شوک :

رنگ پریدگی بخصوص در لب ، ناخن  و سرد شدن پوست و مرطوب شدن پوست – تهوع و استفراغ – افزایش ضربان نبض و تنفس – گشادی مردمک ، فرو رفتگی و گود افتادگی چشم و تاری دید  –  اختلال در هوشیاری  تا بیهوشی و مرگ –  افت فشار خون

 

کمکهای اولیه ی شوک:

ابتدا بیمار را در وضعیت شوک قرار می دهیم(پاها ۳۰-۲۰ سانتی متر بالاتر از بدن)،CAB را کنترل و کمکهای  آنرا انجام می دهیم. خونریزی و شکستگی را رفع می کنیم- به بیمار اکسیژن ۴-۲ لیتر در دقیقه می دهیم- از نظر روانی حمایت می کنیم- در صورت ادامه ی شوک او را منتقل می کنیم.

 

غش: غش همان سنکوپ است به صورت ناکهانی رخ می دهد و وقفه کوتاه عدم رسیدن خون و اکسیژن به مغز است. در غش بر خلاف شوک سرعت نبض بسیار کند است .

علتهای آن درد و ترس ، خفگی مفرط یا عدم مصرف غذای کافی ،سرپا ایستادن طولانی بخصوص در هوای گرم

علایم غش:

۱- سرگیجه     ۲- دیدن نقاط نورانی      ۳- تهوع      ۴- رنگ پریدگی       ۵- تعریق

 

کمکهای اولیه در غش:

 • رفع علت زمینه ای شوک

۲- از سقوط  فرد جلوگیری کنیم( وقتی بیمار، علائم بالا را دارد و اظهار کرد.).

۳- پاها را۳۰ – ۲۰ سانتیمتر بالا می آوریم.

 • لباسهای تنگ او را خارج می کنیم.
 • پارچه ای مرطوب، روی پیشانی او می گذازیم.
 • به بیمار تا هوشیاری کامل، اجازه ی نوشیدن نمی دهیم.
 • با پتو بیمار را گرم کنید( کنار بخاری قرار ندهید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *