کمک های اولیه هنگام سوختگی

انواع سوختگی:پوست وسیعترین اندام است که ۳ لایه دارد . اپیدرم که مدام در حال ریزش و جایگزینی است . درم که غده عرق ، شریانها و وریدها ، عصب ، عضله راست کننده مو در آن قرار دارد و اپی درم که فولیکول مو و لایه بافت چربی دارد که موجب نرمی پوست می گردد.با تغییر دادن جریان خون در سطح زیر پوست موجب عرق و خنک شدن پوست گردد.وقتی پوست می سوزد مایع از عروق خونی درون پوست تراوش می کند که موجب تاول می گردد که اگر وسیع باشد موجب شوک می گردد.

عمق سوختگی :

درجه ی ۱ محدود به اپی درم  با قرمزی پوست که دردناک است و قابلیت ترمیم دارد  مثل افتاب سوختگی – درجه ۲ که دو قسمت است سطحی که تا لایه سلولهای زایا را درگیر می کند  و عمقی   پائینتر از آن که  با تاول همراه است و رنگ ان از سفید تا صورتی و دردناک می باشد ولی قابلیت ترمیم دارد – درجه سه  که هر ۳ لایه پوست را تخریب می کند  – درجه ۴ که از پوست گذشته به عضلات و استخوان می رسد و با ذغالی شدن پوست همراه است .

سوختگی های شدید :

درجه ۲ بیشتر از ۳۰% بدن در بزرگسالان و ۲۰% خردسالان و در پیران و کودکان زیر ۵ سال  – درجه ۳ بیشتر از ۱۰% –  سوختگی چشم ، دست ، پا ، اندام تناسلی ، سوختگی های استنشاقی ، الکتریکی – سوختگی با بیماری  زمینه ای دیابت

 

سوختگی شیمیایی :

سوختگی شیمیایی نسبتا در اماکن عمومی شایع نیست  و در اماکن صنعتی و آزمایشگاهی شایع است . که باید عامل سوختگی (ماده شیمیایی) را با آب از روی بدن شست . که بهتر است با دستمال این کار انجام نشود. و فقط از آب شیر استفاده شود .جریان آب باید حدی باشد که بتواند قطراتی از مایع را که روی زخم مانده بشوید و خارج شود و چنانچه لباس روی آن است سریع درآورده شود یا با قیچی بریده شود . امدادگر باید مواظب باشد که مواد داخل کفش نیز ممکن است باشد که باید سریعا کفش و جوراب درآورده شود .

بهتر است درجه سوختگی را ۲۴ ساعت پس از سوختگی مشخص کرد

 

کمکهای اولیه سوختگی :

کمکهای اولیه در سوختگی ها باید اول سلامت خود ، بعد مشکلات تنفس بیمار و خنک کردن عضو سوخته و پوشش روی عضو می باشد . البته نباید سوختگی را با یخ و سرمای بیش از حد خنک کرد  زیرا  در قسمت stasis   خونرسانی آنرا کم می کند و اسیب می رساند بوی پوست و گوشت سوخته برای هم بیمار و هم امدادگر منقلب کننده است .

کمکهای درجه ۱: بردن زیر آب سرد ۱۰ تا ۴۵ دقیقه – دادن مسکن – پانسمان نکنید

کمکهای در۲: بردن زیر شیر آب سرد ۱۰ تا ۴۵ دقیقه ( تا از بین رفتن درد – دادن مسکن – پانسمان استریل و نچسب ). در خنک کردن پوست مواظب خطر هیپوترمی (افت حرارت) باشید .تاولها باید در جای استریل و مجهز برداشته شوند زیرا مایع مکان مناسبی برای رشد میکروبهاست ولی حتما در مراکز درمانی این کار انجام شود  . درجه ۲ عمقی معمولا تاول ندارد و صورتی رنگ است و یا درد کم است  یا ندارد . احتمال بهبودی در عرض ۳ یا ۹ هفته وجود دارد .

کمکهای درجه ۳ : هیچ پمادی نمالید زیرا باعث عفونت می شود – پانسمان خشک و استریل – جلوگیری از شوک –

کمکهای اولیه درجه ۴ : پوست خشک و چرمی ممکن است به عضله و استخوان برسد که مانند درجه ۳  عمل می نماییم.

در مجموع خاموش کردن آتش – رفع خطر – کنترل علایم حیاتی – خنک کردن مثل آب – درآوردن وسایل رینگی – پانسمان خشک – گاز استریل در چین ها  و خارج کردن لباسها از اقدامات عنونی است .

پمادهای سوختگی ( آلفا و سیلور ) بعد از سوختگی در درمان بکار می رود .

درصد سوختگی :

قانون ۹% . سرو گردن ۹%- دست ۹% – جلو تنه ۱۸% – پشت تنه ۱۸%  و پاها هر کدام ۱۸% است – جدیدا گردن را ۱%  مجزا حساب می کنند و سوختگی سر و گردن مهم است . در بچه ها سر ۱۸%  و پا هر کدام ۱۴% است .

مکان سوختگی :

سوختن درجه ۳ انگشت و رینگی گردن بسیار با هم متفاوت است . سوختگی قفسه سینه رینگی خطر ناک است . وسعت ، مکان ، سن ، عمق ، عوامل زمینه ای و الکتریسیته خطرناک است و سوختگی ناحیه پرینه احتمال کودک ازاری دارد . اهمیت سوختگی الکتریک در احتمال ترومای آن است .

سوختگی های بیشتر از ۹%درجه دوم ، هر نوع سوختگی درجه ۳ ، نیاز به مراقبت بیمارستان است . هر نوع سوختگی کودکان و افراد پیر باید دقت شود

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *