کمک های اولیه هنگام مسمومیت

مسمومیت:سم به هر ماده ای که وارد بدن شود و تولید اختلال نماید سم گفته می شود .

راههای ورود سم به بدن:۱- گوارشى     ۲- تنفسی     ۳- پوستی      ۴- تزریقی

مسمومیت گوارشی :

۸۰ % مسمومیت ها را مسمومیت های گوارشی تشکیل می دهند . با علائم تنگی یا گشادی مردمک- تهوع و استفراغ و اسهال- شکم درد- بزاق از دهان- تعریق- بوی سم دهان- تشنج ، سردرد  و بیهوشی،همراه است.

 

کمک های اولیه:

بسته به نوع سم فرق می کند اما در مجموع :

 • جلوگیری از جذب بیشتر سم که در نیم ساعت اول باید اقدام شود یعنی وادار کردن فرد به استفراغ ، دور کردن فرد از محیط دود  شستن پوست و…  . روشهای بوجود آوردن استفراغ استفاده از شربت ایپکا  ۱ تا ۳ قاشق  در کودکان و تا ۶ قاشق در بزرگسالان  به همراه ۳ لیوان آب  – استفاده از آب گرم شور  تا ۳ لیوان – تحریک حلق . البته ممنوعیت استفاده در استفراغ شامل نوزادان ، خانم های باردار ( بجز ۳ ماهه اول بارداری ) بیماران قلبی و افراد بیهوش ، مسمومیت با مواد سوزاننده مثل اسید ها و غلیاها  می باشد . اگر کسی سم مرگ موش خورد نباید وادار به استفراغ نمایید زیرا اگر وارد ریه شود ایست تنفسی ایجاد می کند .
 • دفع سموم جذب شده را تسریع نماییم . با خوراندن مایعات ، شیر ، سفیده تخم مرغ ، تا ذغال فعال یا پودر شارکول  به ازای هر کیلو وزن ۱ گرم می دهیم .
 • داروهایی بدهیم که کار کلیه و کبد را زیاد کند . مثل لازیک ، در مسمومیت تنفسی دادن اکسیژن صد در صد ، سرم درمانی با توجه به عوارض موجود مثل سردرد و تشنج بکار می رود و در درمان مسمومیت با اسید و باز  هیچوقت آب نمی دهیم زیرا ممکن است موجب واکنش در بازها و قوی تر شدن اسیدها شود . هیچوقت برای اسید باز و یا بلعکس عمل نمی کنیم .
 • استفاده از آنتی دوت یا پادزهر
 • در مسمومیت بیمار را به سمت چپ بخوابانید

نکته: واداشتن استفراغ در افراد بیهوش، زنان حامله، افراد تشنجی، مسمومیت با اسید، غلیا یا نفت مجاز نیست.

مسمومیت با گاز مونوکسید کربن«CO»:

در اثر احتراق ناقص سوخت های فسیلی، کرسی، اجاق گاز و اگزوز ماشین وجود دارد که باعث سردرد شدید، گیجی، درد قفسه سینه تنگی تنفس، کبودی و تشنج می شود.

در مسمومیت با گاز مونوکسید کربن اگر مزمن باشد موجب نبض تند ، تنفس تند ، افت فشار خون ، اسدوز ، اختلال ریتم قلبی ، ایسکیمی عضلات قلب ،انفارکتوس قلب ،  سردرد گیجی و منگی و کاهش سطح  هوشیاری ، حالت تهاجمی ، تهوع و استفراغ و اگر حاد باشد موجب تیرگی پوست ، تنفس سریع و مرگ می شود .

 

کمکهای اولیه:

 • فوری مصدوم را در هوای آزاد قرار دهید
 • راههای هوایی را باز کنید و یقه ی او را شل کنید. برای حمل این مصدومان باید پشت سرس رفته دستان خود را از زیر بغل برده و ساعدهایش را روی سینه بیمار جمع کرده و بصورت نشسته به بیرون منتقل می کنیم.
 • اکسیژن صد در صدر بدهید. تا ۴ تا ۵ ساعت

مسمومیت تماسی:

در اثر تماس با حشره کش ها، برخی گیاهان و سموم صنعتی و ایجاد واکنش حساسیتی مثل خارش، تاول، قرمزی می شود.در مسمومیت تماسی عدم آلودگی به دیگران ، دور کردن مواد از مصدوم ،و خارج کردن لباس ، شستشوی موضع ۲۰ دقیقه ، در صورتی که پودر به موضع چسبیده باشد با بروس برداشته شود بعد پانسمان خشک کنید .

در مصمومیت با مواد شیمیایی یا پاک کننده ها سریع به بیمار شیر بدهید یا با اب آن را رقیق کنید

کمکهای اولیه:

 • شست و شوی پوست به مدت ۲۰ دقیقه ۲- در آوردن لباس آغشته ۳- انتقال

 

مسمومیت های تزریقی:

 • تزریق دارو: موجب شوک آنافلاکسی می شود که کمهای اولیه ی شوک را انجام می دهیم.
 • مار گزیدگی: مارهایی که سم نوروتوکسین دارند و cns را خراب می کنند و مارهایی که همولتیک و خون را تخریب می کنند .

شکل ظاهری :  سر مثلثی کوچک و وجود حفره بین بینی و چشم ، دم کوتاه ، چاق و تنبل ، حرکات کند شبیه به ۸ انگلیسی ، مردمک باریک،‌کله ی رنگی، حساس به حرارت زیر چشم ودو دندان بزرگ دارند، ایجاد می شود. دم مارهای غیر سمی دراز و کم کم باریک می شود

محل گزش:  با خونریزی، درد سریع و شدیددر محل و غده لنفاوی اندام گزیده شده  جای دو سوراخ نیش، تورم،‌تاول خونی ، استفراغ ، سردرد ، گیجی ، افزایش ضربان نبض ، ضایعات اعصاب محیطی  و فلج عضلات تنفس می گردد.

مراحل درمان : شامل جلوگیری از نفوذ سم – خارج کردن سم- خنثی کردن سم با تزریق  داروی مونووالان برای همان مار و پلی والان برای ماری که نمی دانیم  که با تزریق آن احتمال حساسیت نیز وجود دارد – تسکین در جلوگیری از عوارض آن می باشد

حفظ خونسردی – جلوگیری از نفوذ سم که باید بلافاصله بالا و پایین محل نیش، با باند سه سانتی بسته شود. محل بستن تونیکه طوری باشد که فقط ورید ها مسدود شوند یعنی انگشت شما از زیر آن رد شود . مکش توسط دستگاه مکش انجام شود در این روش ۵۰% سم خارج می گردد. البته بستن تونیکه باید قبل از زمان تورم انجام گردد. مکش را حتی بدون ایجاد شکاف نیز می توان انجام داد  و پایین نگه داشتن عضو او را به مراکز درمانی برسانیم.

نکته: مکش سم زمانی صورت می گیرد که ۳۰ دقیقه از گزیدگی نگذشته باشد و فاصله تا درمانگه یک ساعت بیشتر نباشد.

نکته: تنها عنکبوت سمی، عنکبوت سیاه که یک لکه ی قرمز یا زرد روی شکم خود دارد می باشد که کمکهای خاص خود را دارد.

نکته : در مارگزیدگی های غیر سمی فقط شستشو با اب وصابون کافی است .

نکنه: در گزش زنبور چون قلیایی است سرکه یا آبلیمو روی موضع بمالید .

نکته: در گزش مورچه چون اسیدی است جوش شیرین  روی موضع بمالید .

نکته : در صورت گاز گرفتگی انسان و حیوان محل را با آب و صابون بشویید .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *