کم خونی در نارسایی کلیه

یک کم خونی نرموسیتیک نرموکروم معمولا در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه (CRF) رخ می دهد.یک ارتباط مستقیم و مثبتی بین شدت کم خونی و درجه افزایش میزان BUN خون وجود دارد اما کاملا خطی نمی باشد. هنگامی کلیرانس کراتینین کمتر از 20ml/min شود معمولا هماتوکریت کمتر از 30% است.
اغلب چندین فاکتور در کم خونی نارسایی مزمن کلیه شرکت دارند. کاهش تولید EPO توسط کلیه های آسیب دیده احتمالا مهمترین عامل در بسیاری از مواردی است که میزان BUN آنها بیشتر از 100 mg/dl است.به نظر می رسد که اریتروپوئز غیر موثر و ناتوانی مغز استخوان در پاسخ به EPO، هر دو با درجاتی وجود دارند. مهارکننده های اریتروپوئز در پلاسما بیماران مبتلا به نارسایی کلیه نشان داده شده است.ماهیت این فاکتورهای مهارکننده هنوز مشخص نشده است،با این حال ، هورمون پاراتیروئید و اسپرمین به عنوان مهارکننده اریتروپوئز نشان داده شده اند.مطالعات اخیر سطوح بالایی از سایتوکین های التهابی مانندIL-1,IL-4,IL-6 را در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه نشان داده است.این سایتوکین ها اثر سرکوبی در مغز استخوان اعمال می کند و احتمالا در پیشرفت کم خونی شرکت دارند. نقش هپسیدین در این کم خونی در حال بررسی است.
همولیز ویژگی مهم در بسیاری از موارد نارسایی کلیه است.به نظر می رسد که یک عامل خارج گلبولی در پلاسمای اورمیک، اثرات مضر بر متابولیسم اریتروسیتها داردکه سبب بد شکلی اریتروسیت ها می شود.(اکینوسیت و گلبول های قرمز خاردار) .
تعداد زیادی گلبول قرمز چروکیده نامنظم و قطعات سلولی در سندرم همولیتیک اورمیک و فشار خون بدخیم مشاهده میشود که نتیجه آسیب تروماتیک به گلبول های قرمز در حین عبور از رگ های کوچک آسیب دیده است.تغییرات در آدنوزین تری فسفاتاز در غشای گلبول های قرمز و ترانس کتولاز ممکن است ایتروسیت ها را به داروها و مواد شیمیایی اکسید کننده حساس تر کند.
علاوه بر این ، خونریزی یک مشکل شایع در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه است که احتمالا به دلیل ترمبوسایتوپنی در برخی از بیماران یا به دلیل اختلال عملکردی پلاکت است که در بسیاری از بیماران وجود دارد.کم خونی ناشی از فقرآهن به دلیل از دست دادن خون را باید همیشه در نظرداشت کمبود اسید فولیک ممکن است یک مشکل در بیمارانی باشد که دیالیز می شوند چونکه اسید فولیک به راحتی به درون حمام دیالیز حرکت می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *