دلیل و درمان کم شنوایی در کودکان

کم شنوایی کودکان و عوامل آن (راهکارهای درمانی)

از هر 1000 کودک در آمریکا 2 تا 3 نفر کم شنوا هستند. هر نوع کم شنوایی یا ناشنوایی می‌تواند مشکل جدی برای کودکان در سنین پایین ایجاد کند؛ زیرا در این سن کودکان در حال تکامل گفتاری هستند و از طریق گفتار، ارتباط با دنیای خارج را برای اولین بار تجربه می‌کنند.درمان زودهنگام مشکلات گوش و کم شنوایی در سنین پایین می تواند از بسیاری مشکلات گفتاری و ارتباطی در کودکان در سنین بالاتر پیشگیری کند.

بسیاری از مشکلات گوش و شنوایی در سنین پایین اتفاق می‌افتد؛ درست هنگامی که کودک برای ارتباط با دنیای خارج به حرف زدن نیاز پیدا می‌کند. بنابراین برای رفع مشکلات شنوایی باید حساسیت کافی به خرج دهیم.

اگر کودکان دچار مشکل شنوایی است هرچه زودتر او را به پزشک نشان دهید؛ تا پزشک برای کودک تست شنوایی انجام دهد و در صورت داشتن مشکل هرچه زودتر درمان آغاز شود.

عوامل کاهش شنوایی کودکان

اوتیت میانی:عفونت گوش میانی در کودکان به علت کوتاه بودن شیپور استاش بیشتر اتفاق می‌افتد. اوتیت یا عفونت گوش میانی در صورتی که به درستی درمان نشود می‌تواند باعث کاهش یا از بین رفتن شنوایی کودک شود.

مشکلات مادرزادی: تعدادی از کودکان با مشکلات شنوایی متولد می‌شوند. علت بیش از نیمی از مشکل کم شنوایی یا ناشنوایی مادرزادی ارثی است. عوامل دیگر می‌تواند به بارداری و مراقبت‌های دوران بارداری بستگی داشته باشد. کم شنوایی در بعضی از نوزادان می‌تواند در اثر شرایط خاص مانند دیابت و مسمویت ها اتفاق بیفتد.تولد زودرس نیز می‌تواند شانس ایجاد کم شنوایی را در نوزادان افزایش دهد.

بیماری یا جراحت: بسیاری از شرایط می تواند مشکلات شنوایی در کودکان را افزایش دهد؛ از جمله بیماری های مانند مننژیت، آنسفالیت، سرخک، آبله مرغان و آنفولانزا. همچنین ممکن است عواملی مانند ضربه به سر، سر و صدای شدید، و برخی داروها سبب از دست دادن شنوایی شوند.

علائم کاهش شنوایی یا از دست دادن شنوایی در کودکان

والدین، اولین کسانی هستند که می توانند مشکل شنوایی کودک خود را تشخیص دهند.

بعضی علائم اولیه عبارتند از:

نسبت به صدای بلند عکس العمل خاصی نشان نمی دهند.
به صداها پاسخ نمی دهند.
تولید صداهای ساده در آن ها متوقف می‌شود.

همچنین کودک با عفونت گوش میانی ممکن است:

تب
درد گوش
مالیدن مرتب گوش ها
بی‌قراری و بداخلاق شدن کودک بدون دلیل خاص
بی توجهی به اطراف و کم انرژی بودن کودک
عدم تشخیص جهت صداها
بلند کردن صدای تلویزیون

تشخیص مشکلات شنوایی در کودکان

در صورتی که علایم بالا را در کودکان خود مشاهده کردید، او را نزد پزشک برده تا تست شنوایی انجام شود. بعضی از بیمارستان‌ها ابزارهای مناسبی برای تشخیص مشکلات شنوایی در کودکان دارند. در ایران نیز غربالگری به صورت تست شنوایی در روزهای آغازین تولد در مراکز بهداشتی انجام می شود.

درمان کودکان با مشکلات شنوایی

درمان کودکان با مشکلات شنوایی معمولا به علت ایجاد مشکل بستگی دارد.

درمان عفونت: در صورتی که کم شنوایی در اثر عفونت گوش میانی ایجاد شده باشد و عفونت در مراحل اولیه باشد، ممکن است پزشک پیشنهاد کند چند روزی منتظر بمانید؛ زیرا در بسیاری از موارد عفونت خودبخود بهبود می‌یابد. در صورت بهبود نیافتن پزشک از آنتی بیوتیک استفاده می‌کند.
سمعک: برای کودکان کم شنوا از یک ماهگی می توانید شروع به استفاده از سمعک کنید. یک متخصص شنوایی به شما کمک خواهد کرد مطمئن شوید که آیا فرزند شما به درستی می تواند با سمعک بشنود.
دستگاه های شنوایی الکترونیکی: در صورتی که مشکل شنوایی کودک شما جدی باشد، به طوری که استفاده از سمعک کمک کننده نباشد، پزشک ممکن است ایمپلنت حلزون، پیشنهاد کند.

پشتیبانی والدین از کودکان کم شنوا یا ناشنوا

توجه شما به مشکلات کودک و تشخیص زود هنگام کم شنوایی و درمان آن ها می تواند از پیشرفت بیماری پیشگیری کند. همچنین با تشخیص زود هنگام می توانید به کودکان خود کمک کنید تا با استفاده از وسایل کمک شنوایی مثل ایمپلنت یا سمعک با دنیای اطراف خود ارتباط برقرار کنند و در بازی‌ها و همچنین آموزش در مدرسه مشکلی نداشته باشند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.