کم وزنی کودکان دو تا پنج سال (رژیم غذایی)

اگر وزن کودکتان کم بوده و رشد طبیعی ندارد، موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید. کم وزنی به دلایل مختلفی ایجاد می شود. پزشک، کودکتان را وزن کرده و توصیه هایی غذایی لازم را به شما ارائه خواهد داد یا کودکتان را به یک رژیم درمانگر ارجاع خواهد داد؛ یک رژیم غذایی متنوع به افزایش وزن کودکان کم وزن کمک خواهد کرد.

کودک شما به چه چیز نیاز دارد؟

به یاد داشته باشید که معده کودکان کوچک است و آن ها نمی توانند همه موادمغذی مورد نیاز خود را از طریق سه وعده غذایی اصلی به دست آورند، بلکه برای تأمین انرژی و موادمغذی مورد نیاز به میان وعده های کوچک نیاز دارند. بنابراین باید تعداد وعده های غذایی آن ها را افزایش داده و به شش وعدۀ غذایی با فواصل منظم برسانید.

ممکن است برای افزایش وزن کودکتان از غذاهای پرکالری ولی ناسالم مانند شیرینی جات، شکلات، کیک ها، نوشیدنی های شیرین و غذاهای چرب کمک بگیرید، ولی به یاد داشته باشید که یک رژیم غذایی متعادل، ضامن سلامتی و افزایش وزن کودکتان خواهد بود.

غذاهایی که کودک از دو سالگی باید مصرف کند:

مصرف روزانه حداقل پنج سهم از میوه و سبزیجات متنوع
مصرف کربوهیدرات های نشاسته ای به خصوص انواع سبوس دار آن ها مانند نان، برنج، ماکارونی و سیب زمینی
لبنیات کم چرب
حبوبات، ماهی، تخم مرغ، گوشت و سایر پروتئین ها؛ مصرف دو سهم ماهی در هفته که حداقل یکی از آن ها از نوع روغنی باشد، مانند سالمون یا ماهی خال مخالی توصیه می شود.
استفاده از روغن های غیراشباع در غذاها
میزان فراوان مایعات

کودکان با سن کمتر از 2 سال به انرژی موجود در چربی ها نیاز دارند. همچنین به علت وجود برخی از ویتامین ها در چربی ها، مصرف این گروه از غذاها در کودکان این سنین ضروری است. به همین دلیل است که توصیه می شود برای این کودکان غذاهایی مانند شیر، پنیر و لبنیات کامل و ماهی های روغنی مصرف شود؛ با این حال با بزرگتر شدن کودکتان می توانید از انواع کم چرب لبنیات استفاده کرده و چربی موجود در سایر غذاهای او را کاهش دهید. این کار به سلامت غذایی کودک در کنار رشد خوب او کمک خواهد کرد. همچنین وقتی کودک به سن پنج سالگی رسید، مانند بزرگسالان، رژیم غذایی کم چرب برای او توصیه می شود.

تا آنجا که می توانید غذاها و نوشیدنی های شیرین در اختیار کودکان قرار ندهید، چراکه این غذاها به دندان ها آسیب می زند؛ با این حال اگر کودک شما شدیداً تمایل به مصرف موادغذایی شیرین دارد، می توانید آن ها را در وعده های اصلی بگنجانید تا میزان آسیب به دندان ها به حداقل برسد.

نوشیدنی های رژیم غذایی کودکان

آب یا شیر ساده بهترین نوشیدنی برای کودکان بزرگتر از یک سال هستند. بعد از سن دو سالگی اگر رژیم غذایی متنوع و رشد مناسب داشته باشد، می توانید به جای شیر کامل از شیر کم چرب استفاده کنید.

اگر کودکتان کمبود وزن دارد، ممکن است پزشک یا رژیم درمانگر مصرف شیر کامل یا پرچرب را برای او توصیه کند. توجه داشته باشید آبمیوه ها منبع خوبی از ویتامین ها هستند، ولی شکر و اسید هم دارند که می تواند به دندان کودکان آسیب برساند.

آبمیوۀ خیلی رقیق (نسبت آب به آبمیوه 10 به یک باشد) را می توان همراه با وعده های غذایی برای کودکان بزرگتر از شش ماه در نظر گرفت. روزانه مصرف حداکثر یک سهم (150 میلی لیتر) آبمیوه یا آب سبزیجات برای کودکان توصیه می شود.

رژیم غذایی کودکان

بسیاری از توصیه هایی که برای بزرگسالان به عنوان رژیم غذایی سالم در نظر گرفته می شود، برای کودکان توصیه نمی شود. همانطور که قبلاً گفته شد چربی غذای کودکان باید بیشتر از بزرگسالان باشد، ولی این چربی نباید از برگرها، سوسیس، شیرینی جات، بیسکوئیت و کیک ها تأمین شود.

پیروی از رژیم غذایی پرفیبر در کودکان اهمیت دارد. کودکان را به تدریج با غلات سبوس دار آشنا کنید تا وقتی به پنج سالگی رسیدند مانند بزرگسالان به راحتی از این غذاها استقبال کنند. یکی از دلایل اشتهای کم کودکان و در نتیجه کم وزنی آن ها مصرف زیاد مایعات قبل یا همراه وعده های غذایی است که باید مراقب این موضوع باشید.

میزان دریافت کالری کودکتان را افزایش دهید

راهکارهای افزایش کالری همراه با رژیم غذایی سالم در ادامه معرفی می شود:

پوره سیب زمینی را با شیر یا پنیر مخلوط و برای کودک آماده کنید.
حبوبات پخته و پنیر رنده شده را روی نان تست قرار داده و کمی حرارت دهید تا محتویات غذا کاملاً به هم بچسبند.
فرنی، حریره بادام و پودینگ ها را در منزل برای کودک آماده کنید.
از شیر به جای آب در سوپ ها استفاده کنید.
از سایر غذاهای سرشار از انرژی مانند موز و آووکادو در وعده های اصلی یا میان وعده ها استفاده کنید.

عدم تحمل غذایی در کودکان

اگر فکر می کنید که کودکتان به عدم تحمل یا آلرژی غذایی مبتلا است، باید برای آگاهی از علت این عارضه با یک پزشک مشورت کنید. مثلاً با توجه به علایمی که بیان می کنید ممکن است پزشک عدم تحمل به لاکتوز را تشخیص دهد و کودکتان را برای بهره مندی از یک رژیم غذایی مطلوب به یک رژیم درمانگر ارجاع دهد. در این صورت از میزان کافی مواد مغذی موجود در رژیم غذایی کودکتان که برای رشد و تکامل او مورد نیاز است، مطمئن خواهید شد.

نگرش سالم به موادغذایی

نگرش کودکان به موادغذایی با توجه به نظر والدین و افراد بزرگسال دور و بر شکل می گیرد. اگر شما بیشتر از غذاهای سالم مصرف کنید و به انتخاب های غذایی خود دقت داشته باشید، کودکتان هم این رفتار را از شما یاد خواهد گرفت.

وعده های غذایی را با خانواده میل کنید و ساعات مصرف غذا را به وقت شادی و لذت بردن در کنار دیگر افراد خانواده تبدیل کنید. غذا را به عنوان جایزه یا نشانه محبت در نظر نگیرید و بگذارید کودک به غذا به عنوان وسیله ای برای رفع گرسنگی نگاه کند. در هر وعده چند غذا برای کودکتان در نظر بگیرید. اگر کودکتان در زمان غذاخوردن بهانه گیری می کند، غذاهای جدید را کم کم و از مقدار خیلی کم برای او شروع کنید. چنانچه کودکتان از غذای جدید استقبال کرده و بهانه گیری نکرد، او را بسیار تشویق کنید. برای برخی بچه ها نیاز است بارها غذای جدید سرو شود تا بلاخره تصمیم به مصرف آن بگیرند. کودک را مجبور به مصرف هر آنچه که در بشقاب است، نکنید یا وقتی به اندازه ای که شما می خواهید غذا نخورد، او را سرزنش نکنید؛ چرا که این رفتار، غذاخوردن را به تجربه ای تلخ برای کودک تبدیل خواهد کرد.

برای معرفی غذاهای سالم به کودکان، از او در زمان آشپزی کمک بگیرید و همزمان موادغذایی سالم و اثرات آن ها بر سلامتی را به او بگوئید.

ویتامین های مورد نیاز کودکان

بر اساس توصیه وزارت بهداشت آمریکا، همه کودکان شش ماهه تا پنج ساله باید قطرۀ ویتامین های A، C و D مصرف کنند. این ویتامین ها به خصوص برای کودکان کم وزن که از یک رژیم غذایی متعادل تبعیت نکرده و مواد مغذی لازم را دریافت نمی کنند، بسیار اهمیت دارد.

کودکان را به فعالیت تشویق کنید

فعالیت بدنی حتی برای سلامتی کودکان کم وزن نیز اهمیت زیادی دارد. فعالیت بدنی، قدرت بدنی کودکان را افزایش داده و به قوی شدن استخوان و ماهیچه های آن ها کمک می کند. همچنین کودکان فعالیت بدنی را به عنوان تفریح تلقی کرده و با استفاده از آن بیشتر با خود و دنیای اطرافشان آشنا می شوند. اگر کودک شما کم وزن است ممکن است میزان کمتری فعالیت بدنی نیاز داشته باشد که بهتر است در این باره با پزشک او مشورت کنید.

بر پیشرفت کودکتان نظارت داشته باشید

بعد از این که توصیه های ارائه شده و نظرات پزشکتان را عملی کردید، نوبت به بررسی رشد قدی و افزایش وزن کودک می رسد. برای این کار حتماً به پزشک یا یک مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید. قد و وزن مناسب کودک نشانه سلامت و کفایت تغذیه ای اوست. این اندازه ها به شما می گویند که دریافت های غذایی او کافی است یا باید بیشتر یا کمتر مصرف کند.

منبع
ابر سلامت
http://www.nhs.uk/Livewell/Goodfood/Pages/Underweightyoungchild.aspx

نظرات بسته شده است.