کنترل آسم در خانه

بسیاری از ما ممکن است دچار مشکلاتی مانند آسم یا آلرژی باشیم و با این بیماری ها دست و پنجه نرم کنیم. بسیاری از موارد تحریک کننده یا شروع کننده این بیماری ها در فضای خانه و جایی که زندگی می کنیم وجود دارند. در این مقاله سعی داریم راهنمایی هایی را به شما ارائه دهیم که بتوانید فضای خانه را به گونه ای نگه دارید که از تحریک و آغاز این مشکلات پیشگیری کنید؛ با ما همراه باشید…

هر هفته تخت خواب خود را بشویید
مایت های موجود در گرد و غبار، شایع ترین عامل حمله های آسم هستند. حشرات دوست دارند که در پتوها، اثاثیه، بالش و… پنهان شوند. با شستن ملافه ها و روکش وسایل خواب تان با آب داغ به صورت هفتگی، آن ها را همیشه تمیز نگه دارید. سعی کنید همیشه آن ها را در خشک کن داغ قرار دهید تا به خوبی خشک شوند.

تشک و خوشخواب را با ملافه بپوشانید
تشک، خوشخواب و برخی از پتوها را نمی توان شست. برای اینکه از کثیف شدن و نشستن گرد و غبار بر روی آن ها جلوگیری کنید، بهتر است روی آن ها را با ملافه بپوشانید. می توانید از ملافه های زیپ دار برای آن ها استفاده کنید تا درآوردن و کشیدن دوباره بعد از شستن، برای شما راحت تر باشد و به این ترتیب شستن آن ها برای تان راحت تر شود. رختخواب های ضدآلرژیک کمک زیادی به شما نخواهد کرد؛ زیرا این رختخواب ها شما را از گرد و غبار محافظت نمی کنند.

در کف خانه تان از سطوح سخت و صاف استفاده کنید
گردوغبار در سطوح نرم مانند لباس و رختخواب تجمع پیدا می کنند، اما از سطوح صاف متنفر هستند. اگر می توانید از صندلی های چوبی استفاده کنید. کمتر از فرش و موکت استفاده کرده و سعی کنید از سطوحی مانند سرامیک، پارکت و لمینت استفاده کنید. حتی اگر گردوغبار بر روی این سطوح بنشیند، می توانید با پارچه های تمیز مرطوب، به راحتی آن ها را پاک کنید. اگر می خواهید فرش و قالی خود را نگه دارید باید به طور مرتب آن ها را جاروبرقی بکشید.

بعد از کشتن سوسک محل آن را تمیز کنید
اگر در خانه تان سوسک پیدا کردید، حتماً آن را از بین ببرید. آن ها می توانند باعث تحریک حملۀ آسمی شوند. بهترین حالت این است که از ورود آن ها به خانه جلوگیری کنید. با این حال اگر آن ها وارد خانه می شوند، سعی کنید همۀ موادغذایی را در ظرف های دربسته یا در یخچال نگه دارید. آشپزخانه و ناهارخوری را به طور مرتب تمیز کنید و درب ظروف سطل آشغال را بسته نگه دارید. در صورت لزوم می توانید از طعمه های سمی با اسیدبوریک برای کشتن آن ها استفاده کنید.

اگر حیوان خانگی نگه می دارید…
اگرچه ممکن است نگهداری حیوان خانگی برای شما لذت بخش باشد، اما ممکن است برای کودکان یا افراد مبتلا به آسم یا آلرژی خطرناک باشد و باعث تحریک حمله های آسم و آلرژی شود. برخی از حیوانات خانگی می توانند حملات آسم و آلرژیک را تشدید کنند، به خصوص سگ وگربه و دیگر حیوانات خزدار. مشکل، موی بدن آن ها نیست، بلکه سلول های مرده پوست، بزاق و ادرار آن هاست که می تواند حالت آلرژن داشته باشد. بسیاری از افراد مبتلا به این نوع آسم سعی می کنند حیوان خانگی نداشته باشند. برخی از این افراد نیز ممکن است حیوان خانگی نگه دارند، اما سعی می کنند ورود آن ها را به همۀ اتاق های خانه محدود کنند. بنابراین اگر می خواهید حیوان خانگی نگه دارید، آن ها را از اتاق خواب و مبلمان تان دور نگه دارید و یک یا دو بار در هفته حمام کنید.

اجازه ندهید کسی در داخل خانه سیگار بکشد
کشیدن سیگار می تواند باعث تحریک یک حملۀ آسمی در بسیاری از افراد شود. همچنین می تواند حملات را بدتر کند و حتی باعث ایجاد آسم شود. کودکان حساسیت بیشتری به آن دارند؛ زیرا ریه های آن ها هنوز بالغ نشده و به همین دلیل سریع تر نفس می کشند، بنابراین در مدت زمان کوتاهی، دود بیشتری را وارد ریه های خود می کنند. اطمینان حاصل کنید که کسی در خانه سیگار نمی کشد. حتی دود دست دوم (بوی بدن افراد سیگاری) می تواند آسم را بدتر کند.

از دود آتش اجتناب کنید
دود ناشی از شومینه های چوبی، انواع ذرات کوچک را وارد هوا می کند که می تواند باعث ایجاد و تحریک حمله های آسمی شود. اگر کودکتان آسم داشته باشد، بهتر است از ساختن و روشن کردن این شومینه ها در خانه تان اجتناب کنید.

خانه خود را خشک نگه دارید
همراه با مایت های موجود در گرد و غبار، کپک نیز یکی دیگر از دشمنان اصلی افراد دارای آسم و آلرژی است. آن ها به راحتی در مناطق گرم و مرطوب خانه مانند آشپزخانه، حمام و زیرزمین رشد می کنند. مطمئن شوید که مکان هایی مانند آشپزخانه، حمام یا توالت نشتی آب نداشته باشد. نشتی های شیر آب، دوش و لوله ها را به درستی تعمیر کنید تا هوای خانه همیشه خشک باشد. از سیستم های تهویه مطبوعی استفاده کنید که رطوبت را کاهش می دهند. هنگامی که هوا و خانه تان را خشک نگه می دارید، از رشد مایت ها در گرد و غبار نیز پیشگیری می کنید.

فیلترها و جاروبرقی را به دقت انتخاب کنید.
گفته می شود بسیاری از جاروبرقی ها و فیلترهای هوا می توانند به شما کمک کنند که از آلرژن ها خلاص شوید، اما همۀ آن ها مؤثر نیستند. فیلترهای هوا شوره بدن و گردو غبار را کاهش می دهند، اما بسیاری از این مواد آلرژن ممکن است در فرش و مبلمان جای بگیرند. استفاده از این دستگاه ها بیشتر در اتاق هایی مفید است که سطوح چوبی یا سرامیکی دارند. جاروبرقی های دارای فیلتر HEPA می توانند به کاهش برخی از آلرژن ها کمک کنند. برای تمیزکردن فرش، مبلمان و موکت ها از این جاروبرقی ها استفاده کنید.

منبع

http://www.webmd.com/asthma/child-asthma-17/slideshow-asthma-attacks-home

نظرات بسته شده است.