کنترل کیفیت برای یخچال‌ آزمایشگاه

فناوری سردسازی انجماد برای عملکردهای روزانه اکثر آزمایشگاه‌های بالینی، به‌ویژه آزمایشگاه‌هایی که با مدیریت تأمین خون، پژوهش درباره تولید خون درمانی و مدیریت و پژوهش درباره بیماری‌های مرتبط با خون سروکاردارند ضروری است. در بیمارستان عمومی ماساچوست، آزمایشگاه دیابت که همه آزمودن‌های سرپایی HbA1c را برای کلینیک‌های این بیمارستان انجام می‌دهد با هزاران نمونه خون، سرم و ادرار برای پژوهش‌های بالینی متعددی درگذشته، حال و پژوهش‌های در حال انجام مرتبط باریابت واگذارشده است، اگرچه نقش تجهیزات سردسازی برای اکثر عملکردها و فن‌آوری‌های پویای آزمایشگاه غالباً چاره‌اندیشی پس از انجام کار هست اما برای یکپارچگی نمونه‌ها و اطلاعات بیماران حیاتی است. پس از سال‌ها جمع‌آوری نمونه، از دست دادن آن‌ها به دلیل شیوه‌های نادرست ذخیره‌سازی، ثبات ضعیف درجه حرارت یا عملکرد بد تجهیزات، غیرقابل‌تصور است.

بسته به کاربرد موردنظر نمونه، آزمایشگاه، اول نمونه‌های بیمار را پردازش می‌کند و سپس برای عملکردهای بعدی آن‌ها را منجمد می‌کند و یا اول نمونه‌ها را منجمد می‌کند بعداً آن‌ها را پردازش می‌کند. علیرغم آن، حتی حداقل نوسانات درجه حرارت می‌توانند بر یکپارچگی نمونه تأثیر بگذارند و درنتیجه آن بر یافته‌های مطالعات نیز تأثیرمی گذارند. دستگاه‌های سردسازی قوی و ایمن مدرج پزشکی برای کیفیت کار حیاتی می‌باشند.

گرفتن داده برای QC,QA

تهیه یخچال و یخ‌زن‌های مدرج پزشکی که کارایی ویژه‌ای دارند اولین بخش از یک برنامه کلی است.

در هنگام انتخاب از میان انواع گسترده‌ای از دستگاه‌های نظارتی موجود دما، عوامل اصلی زیر را درنظرداشته باشید: انتقال داده بی‌سیم در مقابل انتقال داده باسیم، تجهیزات نظارتی تک یا چند کاناله، مکانیزه‌های دریافت داده و هشدار و افزونگی ذخیره‌سازی داده و برق.

آزمایشگاه و تعدادی از حوزه‌های دیگر در بیمارستان، یک سیستم بی‌سیم اینترنتی بکار می‌گیرند که وضعیت هشدار و نظارت شبانه‌روزی را برای همه دستگاه‌های کنترل دما فراهم می‌کند.

ازآنجایی‌که حساسیت دستگاه برای کارایی تجهیزات کنترل دما ضروری است، یخچال یا یخ‌زن ممکن است در طی روز بارها بازو بسته شود. فرکانس و مدت دستیابی به دستگاه بدون صدمه به نمونه‌های خاصی بستگی به تجهیزات دارد، بعضی از واحدها حساس‌تر از واحدهای دیگر هستند.

کنترل سرعت افزایش دما و بازگشت آن به نقطه تنظیم در هر بار دسترسی به دستگاه مهم است.

برای جلوگیری از نوسانات دما بهتر است دستگاه را بازکرده، کار موردنظرمان را سریع انجام داده و سپس درب را برای چند دقیقه ببندیم. اگرچه این نوسانات ممکن است به‌سرعت بر نمونه‌ها تأثیر نداشته باشند، اما هر دو الزامات بالینی وتنظیمی برای حفظ دما وجود دارند

QA برای تجهیزات سردسازی آزمایشگاه

مانند هر سیستم اطلاعاتی جدید، درک کامل اطلاعاتی که سیستم انتخابی کنترل دما فراهم می‌کند، چگونگی دستیابی به آن و چگونگی بهینه‌سازی کاربر د آن مهم هست. سیستم نظارت آنلاین، داده‌های در حال جریان دما را از کنترل‌کننده‌های بی‌سیمی که در هر یخچال و یخ‌زنی در آزمایشگاه قرار داده‌شده است، بیرون می‌کشد.

در این سیستم، هشدار اولیه و ثانویه به هر قطعه از تجهیزات کنترل‌شده، اختصاص داده‌شده است.

در این سیستم دستگاه به‌صورت نمونه‌های ۱۰ ثانیه یک‌بار دما را بررسی می‌نماید و بسته به زمان و محدوده مجاز تعیین‌شده برای هر محیط دمایی به آن را گزارش می‌دهد. به‌طور مثال دمای تعریف‌شده برای یخچال آزمایشگاه

۲ الی ۸ درجه هست وقتی دما از محدوده تعیین‌شده خارج می‌شود هشدار اولیه که به‌صورت بوق است فعال می‌شود اما برای هشدار ثانویه یک رنج بازتر به‌طور مثال ۱ الی ۹ تعریف می‌شود که اگر دمای یخچال به آن دما رسید دستگاه با استفاده از ماژول سیم‌کارت به شماره‌های ثبت‌شده در دستگاه به‌صورت پیامک و زنگ تماس می‌گیرد و کاربر را از مشکل به وجود آمده مطلع می‌سازد.

یک مزیت دیگر سیستم این است که حتی شما بدون این‌که هشداری اتفاق بیفتد نیز می‌توانید با فرستاده یک پیامک از دمای یخچال مطلع شوید.

QC برای دستگاه‌های سر د سازی آزمایشگاه

اگر دستگاه‌های خاصی از محدوده خارج شوند یا هسته برق بدون دلیل دچار تزلزل شود، باید روش جایگزینی و نگهداری در نظر گرفته شود. نرم‌افزار سیستم کنترل، تغییرات دما را به‌صورت مداوم ردیابی می‌کند. برای اطمینان از یکپارچگی مداوم دستگاه، داده‌ها به‌صورت لحظه‌ای بررسی می‌شوند.

تکنسین‌ها برای ثبت دستی درجه‌های حرارت دستگاه که روزانه یک‌بار انجام می‌شود از ورقه‌های ثبت استفاده می‌کنند. این سیستم مخصوصاً به خطای ناشی از دوره‌های طولانی میان گزارش و عدم پاسخ‌گویی آسیب‌پذیر است

برای بهبود این مورد، ثبت‌کننده‌های نموداری در جلوی هر دستگاه سردسازی تعبیه‌شده بودند. درحالی‌که ثبت‌کننده‌ها نوسانات دمایی مرتبط با زمان‌های خاصی را نشان می‌دادند، هشدار فوری را ارائه نمی‌دهند

در حال حاضر، دستگاه‌های کنترل بی‌سیم، اطلاعات در زمان واقعی را فراهم می‌کنند که در یک کامپیوتر برای همه دستگاه‌های سردسازی برای کاربران مجاز موجود است. کاربران، دیگر از گرم شدن چند درجه‌ای دما به خاطر موضوعی که شب گذشته و یا آخر هفته رخ‌داده است، شگفت‌زده نخواهند شد.

نتیجه:

ارزش دستگاه‌های سردسازی که باهدف، طراحی‌شده و مطمئن هستند، برای آزمایشگاه‌های پژوهشی و بالینی نمی‌تواند اغراق‌آمیز باشد. زمانی که یک آزمایشگاه سیستم مناسب حجم کاری خود را تعیین می‌کند. تمرکز باید بر حفظ یکپارچگی دستگاه و نمونه‌هایی که در آن قرار دارد، باشد. در محیط پژوهشی کار ماه‌ها و احتمالاً سال‌ها، ممکن است به خاطر عملکرد بد دستگاه، استفاده بد از دستگاه و یا نگهداری یا نظارت نادرست از دست برود. طرح‌های QC,QA به حصول اطمینان از یکپارچگی مداوم سیستم کمک می‌کند و می‌تواند نقاط شکست بالقوه را پیش‌بینی کرده و مکانیزه‌های پاسخ مناسب را تسهیل کند. دستگاه‌های نظارتی آنلاین این امکان را به کاربران می‌دهد تا تغییرات و روند داده‌ها را ردیابی کنند که این نگهداری صحیح را آسان‌تر کرده و به‌نوبه خود طول عمر دستگاه را به حداکثر می‌رساند. با توجه به ارزش محصولات خون و نمونه‌ها، آزمایشگاه‌ها باید به دستگاه‌هایی که بی‌وقفه از این نمونه‌ها محافظت می‌کنند اطمینان داشته باشند.

بهترین روش برای انجام این کار، سیستم نظارتی مدرج خودکار هست

زنجیره سرد و اهمیت آن

خون و فراورده‌های آن نسبت به حرارت و یخ‌زدگی حساس هستند بنابراین ضروری است در دمای مناسب نگهداری شوند به مجموعه تجهیزات و امکاناتی که موجب می‌شود دمای خون و فراورده‌های آن از زمان تولید تا زمان مصرف حفظ شود و یا به‌عبارت‌دیگر به نظامی مرکب از افراد و تجهیزات که اطمینان می‌دهد خون و فراورده‌های سالم به مصرف‌کننده برسد زنجیره سرد کفتِ می‌شود.

اهمیت حمل‌ونقل و نگهداری انواع فراورده‌های سلولی و پلاسمایی و به‌ویژه زنجیره سرد در این است که خون و فراورده‌های آن اگر به‌صورت صحیح و در دمای مناسب نگهداری نشود علاوه بر تأثیر درمانی ممکن است باعث عوارض متعددی در بیمار گردد.

لازمه اجرای زنجیره سرد این است که بتوانیم در تمامی مراحل انتقال خون از بیمارستان تا سازمان انتقال خون دمای خون و فراورده‌های آن را کنترل کنیم که برای این کار نیاز به دستگاه ثبت دما (logger) داریم که در ایران نیز باکیفیت و دقت بالا تولید می‌شود که این دستگاه با تنظیم دلخواه دمای داخل کلمه را از مبدأ تا مقصد ثبت می‌نماید و به‌محض دریافت فراورده می‌توان منحنی و همچنین جدول دماهای ثبت‌شده را روی کامپیوتر مشاهده و چاپ نمود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *