اطلاعات دارویی کپسول ممورال

ممورال (اطلاعات دارویی،روش مصرف،فواید و عوارض جانبی)

کپسول ممورال موثر در رفع فراموشی، بالابرنده قدرت تمرکز، تقویت حافظه (در بیماری آلزایمر) و بهبود اختلالات حرکتی در بیماری MS است.

مواد تشکیل دهنده کپسول ممورال

هر کپسول ممورال حاوی ۳۶۰ میلی گرم الئوگم رزین کندر و ۳۶ میلی گرم گرانول پودر ریشه زنجبیل می باشد که بر مبنای ۴/۱۰-۴/۸ میلی گرم اسانس تام و ۱۷۲-۱۴۰ میلی گرم گم و موسیلاژ استاندارد شده است.

روش مصرف
روزی سه بار هر بار ۱ تا ۲ کپسول ممورال با کمی آب میل شود.

اشکال دارویی
کپسول در بسته های ۳۰عددی

موارد منع مصرف

تا کنون موردی گزارش نشده است.

موارد احتیاط
به علت وجود ترکیبات ترپنوئیدی در روغن فرار کندر، می بایست همانند سایر فرآورده های حاوی روغن فرار (اسانس) از مصرف بیش از حد خوراکی این فرآورده اجتناب نمود.

عوارض جانبی قرص ممورال

موارد نادری از سردرد و عوارض گوارشی خفیف گزارش شده است.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی
ممورال در حین بارداری و شیردهی زیر نظر پزشک مصرف گردد.

درباره میوه های مفید برای افزایش حافظه نیز بخوانید

مواد موثره

اولئوگم رزین کندر: مهمترین مواد موثره کندر عبارتند از:
۶۰ %صمغ ، ۲۳ %– ۲۰ %موسیلاژ و ۹%-۵ % اسانس و از مهمترین مواد موثره موجود در اسانس کندر می توان به Thujon برابر ۶۳ % P-Cymen برابر ۱۴% و Linalol برابر۱/۵ % اشاره کرد. افزون براین کندر حاوی یک اسید آزاد بنام Boswelic acid می باشد، که از عوامل مهم خواص درمانی کندر اعلام شده است.

آثار فارماکولوژی قرص ممورال

اسانس های موجود در کندر دارای اثر شل کنندگی بر روی عضلات صاف عروق بالاخص عروق مغزی بوده و موجب برطرف شدن اسپاسم و تنگی عروق و در نتیجه خون رسانی بهتر به بافت و سلول ها می گردد.

بر خلاف داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب، عصاره کندر فاقد خاصیت اسیدزائی در دستگاه گوارش می باشد. عصاره کندر بخصوص اسید بوزولیک یک پنتاسیلیک تری ترپنوئید و مشتقات استیله آن روی تولیـد آنـتی بادی ها و مصونـیت سلـولی هر دو اثـرمی نماید

ثابت شده است که مصرف مستمر داروهای ضد التهاب به عنوان بازدارنده از ابتلاء به بیماری آلزایمر است. عصاره کندر افزون بر این دارای خاصیت ضدکولیت بوده و می تواند کولیت های زخم دار را التیام بخشد. عصاره کندر موجود در  کپشول ممورال دارای اثر ضد سرطان است و می توانند سنتز RNA , DNA و پروتئین را در سلول های لوسمیک در invitroمهار نماید.

کاربرد کندر افزون بر تاثیر مثبت آن در افزایش حافظه و رفع فراموشی، در درمان یک سری از بیماری های التهابی، ازجمله آرتریت روماتوئید، واکنش های آلرژی، آسم برونشیال مزمن، پسوریازیس و MSموثر می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *