کیسه خون اطفال Pediatric blood bag

 

بانک خون 1
در حال حاضر طب انتقال خون کودکان به عنوان یک حوزه فوق تخصصی مهم شناخته می شود و در مراکز پیشرفته دنیا برجسته ترین و خبره ترین استادان طب انتقال خون به تدریس این رشته اشتغال دارند.
نیاز به ایمنی و حفاظت بیشتر و دقیق تر در مقابل عفونتهای منتقله از طریق ترانسفوزیون و الوایمیونیتی در کودکان به دلیل عدم بلوغ سیستم ایمنی از مهمترین تفاوتها ما بین ترانفوزیون در بزرگسالان و کودکان می باشد.
با استفاده از کیسه خون اطفال علاوه بر جلوگیری از اتلاف حجم زیادی از خون(در مقایسه با کاربرد کیسه های بالغین برای اطفال)یکی از مهمترین و ابتدائی ترین اصول سلامت در طب انتقال خون کودکان یعنی ایمنی و حفاظت در مقابل عفونتهای منتقله از طریق ترانسفوزیون و الوایمیونیتی محقق می شود و این امکان فراهم شده که در مواردی که کودکان نیاز به تزریق مکرر خون در حجم های کم دارند،خطرات وابسته به تزریق خون از اهداکنندگان متعدد منتفی گردد.
همچنین با برطرف کردن نیاز به انجام ازمایشات مکرر،خونگیری های پیاپی از کودکان و به خصوص نوزادان،مشکلات و عوارض ان نیز منتفی می شود.از طرف دیگر استفاده از کیسه های اطفال موجب پیشگیری از اتلاف منابع خون و فراورده ها می گردد که این نکته به ویژه در مورد گروه های خونی نادر اهمیت بیشتری دارد.

نحوه تولید کیسه خون اطفال

ابتدا خون کامل در کیسه ای به نام کیسه اصلی یا Mother Bag(حاوی ماده ضد انعقاد CPDA1) جمع اوری می شود و این در حالی است که 3 کیسه جانبی به کیسه مادر متصل است.
سپس کورد متصل به کیسه خون اصلی از قسمت بالا به سمت ناحیه اتصال در فواصل معین با استفاده از دستگاه سیلر بست زده و در کنار کیسه جمع می گردد.
در این مرحه برای تهیه خون متراکم،کیسه حاوی خون پس از اماده سازی،سانتریوفیوژ می شوند.
بعد از ان به کمک دستگاه اکسترا اکتور پلاسا از خون متراکم جدا می شود.
و در اخر بعد از جداسازی پلاسما گلبول قرمز متراکم باقیمانده به سه قسمت مساوی(حجم حدود 800-100 سی سی) در کیسه های اطفال تقسیم می شود.
این فرایند ممکن است بصورت اتوماتیک یا دستی انجام شود.
کیسه های بدست امده در دمای 6-1 درجه سانتی گراد نگهداری می شوند.

موارد مصرف کیسه خون اطفال

این فراورده برای شیر خوارانی پیش بینی می شود که در یک دوره چند روزه و یا چند هفته احتیاج به تزریق خون مکرر با حجم کم احتیاج داشته باشند.با دوز 15-10 cc/kg در مدت 4-2 ساعت قابل مصرف است.
کیسه خون اطفال برای هر بیماری با هر سنی می تواند تجویز شود،اگر چه حجم کم ان انتخاب این کیسه را معمولا به شیرخواران محدود می کند.در صورتی که خون سریع تزریق نشود و نیاز به تزریق خون Massive هم نباشد کیسه خون اطفال را تا زمان انقضا می توان با اطمینان(اجتناب از خطر بالقوه ی هیپرکالمی) به کار برد.
نگهداری و مصرف کیسه خون اطفال

کیسه خون اطفال مانند تمامی فراورده های حاوی گلبول قرمز باید در دمای 6-1 درجه سانتی گراد نگهداری شود و دما در مدت ارسال بین 10-1 درجه سانتی گراد حفظ شود.
این کیسه ها زودتر از کیسه های معمولی گرم می شوند.اگر یک واحد خون معمولی بیشتر از30 دقیقه در دمای اتاق قرار گیرد دیگر قابل مصرف نیست،پس برای واحدهای کوچکتر مثل واحدهای اطفال این زمان کوتاهتر خواهد بود.
برگرفته از مطالب اموزشی سازمان انتقال خون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.