کیفوز پشتی،علل کیفوز پشتی،درمان کیفوز پشتی

کیفوز پشتی می توان گفت همان قوز پشتی ستون مهره ها می باشد. اما دراینجا توضیخات کاملی را درباره انواع کیفوز و راه درمان ان ذکر می کنیم. البته مانند مطالب گذشته که در این سایت ذکر شده است خواهش می کنیم که حتما اگر خدای نکرده دچار مشکل شده اید حتما با دکتر خود مشورت کنید.

 

گرد بودن ستون فقرات در قسمت سینه ای تا حدودی طبیعی است. وقتی این خم بودن از حدی بیشتر باشد به آن کیفوز Kyphosis میگویند. کیفوز ستون مهره به علت تغییر شکلی که در تنه ایجاد میکند برای بیماران بسیار ناخوشایند است. پزشک ارتوپد برای تشخیص این بیماری از رادیوگرافی ساده استفاده میکند. مهره های اول تا دوازدهم سینه ای قوسی را تشکیل میدهند که زاویه بین 45-20 درجه دارد. اگر این قوس از 50 درجه بیشتر باشد غیر طبیعی محسوب میشود.

کیفوز یا گوژ پشتی در ستون مهره ای سینه ای معمولا به علت مشکلات تعدادی مهره ایجاد شده و بنابراین بصورت یک قوس یکنواخت مانند علامت ( است ولی گاهی اوقات تغییر شکل تنها در یک مهره ایجاد میشود ( مثلا در سل ستون مهره) و ستون مهره به شکل < درمیاید. به این حالت قوز یا Gibosity میگویند.

گاهی اوقات کیفوز ستون مهره همره با اسکولیوز است. به این حالت کیفواسکولیوز Kypho scoliosis میگویند و شایعترین علت آن بیماری نوروفیبروماتوز است.

 

 

انواع کیفوز یا قوس پشتی ستون مهره کدامند

 

کیفوز وضعیتی Postural kyphosis

شایعترین نوع کیفوز ستون مهره است و در واقع یک نوع افزایش قوسی است که بطور طبیعی در ستون مهره سینه ای وجود دارد. این عارضه بیشتر در نوجوانان دیده میشود و در دختران بیشتر است. این بیماران معمولا دختران جوان و چاقی هستند که تحرک و فعالیت بدنی زیادی ندارند. علت دیگر کیفوز وضعیتی بیماری های مفصل ران است.

اگر به هر علتی ( مثلا دررفتگی دو طرفه مفصل ران) مفصل ران در ناحیه لگن نتواند بطور کامل باز شود، بیمار برای ایستادن مجبور است لگن خود را به جلو بچرخاند. این چرخش لگن به جلو موجب افزایش قوس ستون مهره کمری میشود و ستون مهره سینه ای هم که در بالای ستون مهره کمری است برای جبران آن، قوسی در خلاف جهت ایجاد میکند که همان کیفوز سینه ای است.
این بیماری بندرت دردناک است. کیفوز وضعیتی بندرت موجب بروز مشکلی در زمان بزرگسالی میشود.

کیفوز شوئرمن Scheuermann’ Kyphosis

شوئرمن نام رادیولوژیست دانمارکی است که اولین بار این عارضه را شرح داد. این بیماری هم در نوجوانان با سن حدود 16-10 سال یعنی سن بلوغ بروز کرده و معمولاً شدت قوس ستون مهره در این بیماری بیش از کیفوز نوع قبل است.

مشکل این بیماران بجز تغییر شکلی که در ستون مهره ایجاد شده است دردی است که ممکن است در ایستادن و نشستن طولانی مدت بیشتر شود. البته شدت درد اکثرا در حین فعالیت های بدنی و ورزشی هم بیشتر شود. این در حتی بدون درمان بهد از پایان بلوغ بطور خودبخود بهبود میابد.

رادیوگرافی ساده مهره های این بیماران تغییر شکلی را نشان میدهد بطوریکه چند مهره متوالی بجای استوانه ای بودن بصورت گوه دیده میشوند و ارتفاع مهره در جلو کمتر از عقب آن میشود.

کیفوز مادرزادی Congenital Kyphosis

در این نوع کیفوز، ستون مهره جنین در زمانی که در شکم مادر است خوب تشکیل نشده است. ممکن است دو یا چند مهره از یک طرف به هم چسبیده باشد یا یم مهره بصورت ناقص تشکیل شده باشد که در نتیجه آن بعد از تولد با رشد بچه قوس ستون مهره بتدریج بیشتر میشود.

اسپوندیلیت انکیلوزان

اسپوندیلیت انکیلوزان یک نوع رماتیسم ستون مهره است که میتواند موجب کیفوز شود

تخریب یا تغییر شکل مهره

این تغییر شکل میتواند به علت شکستگی یا عفونت یا تومور مهره و یا به علت پوکی استخوان ایجاد شود.

ضعف عضلات ستون مهره

این وضعیت میتواند در جریان بیماری هایی مثل دیستروفی های عضلانی، فلج اطفال و فلج مغزی ایجاد شود. در این موارد عضلات اطراف ستون مهره قدرت کافی ندارند تا آنرا صاف  مستقیم نگه دارند.

 

نحوه ی تشخیص :

شکایت بیماران، درد و بدشکلی است. بسیاری از والدین به علت قوز کردن فرزند خود به هنگام مطالعه یا غذا خوردن وی را نزد پزشک می برند. مراجعه ی به موقع در کنترل انحنا و جلوگیری از عوارض آن بسیار مهم است. در بسیاری از موارد علت دردهای گردن و شانه نیز مربوط به کیفوز بیماران است که باید به آن توجه شود و با استفاده از صفحه شاقولی یا صفحه شطرنجی

اصولا خط شاقولی یا خط مبداء صفحه شطرنجی از نمای پهلویی وقتی که از نقاط شاخص عبور کرد قفسه سینه را با عبور از خط میانی زیر بغل به دو قسمت مساوی قدام و خلفی تقسیم می کند . اگر درصدی که در پشت خط شاقولی قرار می گیرد بیشتر باشد ، شخص دارای پشت گرد است مثلا نسبت 70 درصد در خلف ، 30 درصد در قدام و یا 80 درصد در خلف ، 20 درصد در قدام . به عبارت دیگر در این ناهنجاری قسمت اعظم ناحیه پشتی در خلف خط شاقولی قرار می گیرد .

 

صفحه شاقولی

 

 

 

 

 

 

 

 

برای تشخیص بهتر ، خوب است موارد زیر را در نظر بگیریم .

به احتمال زیاد چنین شخصی دارای سینه های افتاده بوده و شانه های او در سمت قدام (جلو ) به علت حرکت کتف ها به طرفین بر آمدگی پیدا می کند و از جلو به هم دیگر نزدیک می شود .

 

عوامل و علل ایجاد کننده کیفوز :

* عادت های غلط ، در موقع ایستادن که ممکن است در اثر بلندی قد یا خجالت کشیدن

وضعیت صحیح ایستادن

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*عادت های غلط در وضعیت نشستن ، استفاده غلط از میز و صندلی

*وضعیت های کاری غلط

نحوه ایستادن صحیح اتو کردن

 

 

 

 

 

 

 

نحوه صحیح بلند کردن جعبه

 

 

 

 

 

 

 

نحوه صحیح بلند کردن بچه

 

 

 

 

 

 

 

*وضعیت غلط در هنگام خوابیدن

*کیفوز جبرانی در اثر لوردوز (گودی کمر ) اولیه

*کیفوز مادر زادی

*کیفوز جوانی ( بیماری شوئر من)

*کیفوز پیری

*کیفوز ناشی از ضربه ، تومور، عفونت و بیماریهای روماتولوژی

*سل استخوانی

*ناشی از بیماری های روانی مثل افسردگی و بیماری های عصبی -عضلانی

*بیماری نی خیز رانی

*ضعف عضلات پشت ، ضعف عضلات نزدیک کننده کتف ها به ستون فقرات ( عضلات متوازی الاضلاع ) ، تقویت بیش از حد یا کوتاهی عضلات سینه ای کوچک .

*کیفوز وضعیتی و ساختمانی

کیفوز به انواع وضعیتی و ساختمانی تقسیم می شود. کیفوز وضعیتی به وضعیت قرارگیری بد بدن مربوط است که یک انحنای نرم در طول ستون فقرات سینه ای ایجاد می کند و خود بیمار می‌تواند آن را اصلاح کند. کیفوز ساختمانی ناشی از اشکال در استخوان، دیسک بین مهره ای، اعصاب، لیگامان ها یا عضلات است. کیفوز ساختمانی به برخورد پزشکی نیاز دارد چرا که کنترل آن از دست بیمار خارج است.

*بدشکلی Gibbus

این بدشکلی نوعی از کیفوز است که انحنای کیفوز و قوز، بسیار تیز و موضعی است. این بدشکلی ایجاد قوز می کند و در خمیدگی به جلو نیز برجسته تر می شود.

*کیفوز بیش از حد Hyperkyphosis

این اصطلاح به انحنای کیفوز سینه ای بیش از حد نرمال گفته می شود. یکی از علل شایع آن پوکی استخوان است که معمولاً چندین مهره را درگیر می کند.

*کیفوز مادرزادی

به مواردی گفته می شود که اختلال در ستون فقرات وجود دارد و باعث کیفوز شده است.

*بیماری شوئرمن

عوارض کیفوز :

مهم ترین عوارض پشت گرد عبارتند از :

1 – ایجاد درد مبهم در ناحیه پشت

2 – ایجاد خستگی

3 – کاهش تحمل ستون فقرات

4 – کاهش عملکرد ریوی

5 – کوتاهی قد

6 – افتادگی سینه ها

7 – ظاهر ناخوشایند

8 – سر به جلو و درد گردن

 

 

درمان کیفوز یا قوس پشتی ستون فقرات چیست

 

برای درمان کیفوز پزشک ارتوپد هم از درمان های غیر جراحی و هم درمان های جراحی استفاده میکند . بیمار باید نرمش های طبی ورزشی خاصی را برای تقویت عضلات اطراف ستون مهره انجام دهد . اگر فرد همچنان در حال رشد باشد ممکن است پزشک معالج از بریس های خاصی استفاده کند . استفاده از این بریس ها معمولا تا زمان تمام شدن رشد در پایان بلوغ ادامه میابد.

اگر زاویه قوس ستون مهره بیش از 75 درجه باشد معمولا از درمان جراحی استفاده میشود . در درمان جراحی این بیماری ، پزشک معالج ابتدا امتداد مهره ها را اصلاح کرده و سپس با استفاده از پیچ و میله های خاصی آنها را در وضعیت اصلاح شده نگه میدارد. همچنین با استفاده از پیوند استخوان تعدادی از مهره ها را به یکدیگر جوش میدهد.

درمان کیفوز های مادرزادی نیز به توسط عمل جراحی انجام میگیرد..

کیفوز های خفیف که بر اثر عادات غلط است را می توان با حرکات و نرمشها و ترک عادت های غلط بهبود بخشید  .

حرکات اصلاحی کیفوز پشتی

بهترین توصیه برای افراد مبتلا به کیفوز خفیف این است که زیر سر خود بالشت نگذارند اگر شخص نتواند خود به تنهایی و به راحتی این ناهنجاری را اصلاح کند بهتر است حرکات اصلاحی به صورت یا کمکی توسط درمانگر شروع شود برخی از این حرکات به این شرح هستند :

1 ) شخص به پشت دراز می کشد در این حالت یک بالشت در ناحیه پشتی قرار داده شده و از شخص در خواست می شود که روی بالش به پشت فشار آورده و درمان گر می تواند به قسمت بالای سینه وی فشار وارد کند .

2 ) شخص ایستاده ، درمان گر از قدام او را بغل کرده با قلاب کردن دست ها دور سینه فرد ، با سینه خود به سینه او فشار وارد می کند .

3 ) شخص به شکم دراز کشیده یک بالش در زیر شکم وی قرار داده می شود در این حالت از وی در خواست می شود دست های خود را روی زمین قرار داده و سر و سینه خود را بالا می آورد .

4 ) در همان وضعیت قبل دست های خود را در طرفین بدن قرار داده و سر و سینه خود را بالا     می اورد .

5 )در همان وضعیت یک دست خود را جلو آورده و سر و سینه خود را بالا می آورد .

6 ) در همان وضعیت دو دست خود را جلو آورده و سر و سینه خود را بالا می آورد .

7 ) در همان وضعیت وزنه ای را به دست وی داده و از او درخواست می شود سر و سینه خود را بالا بیاورد .

حرکات دیگری هم می توان پیشنهاد کرد ، و از آن جمله :

1 _ شنا کرال پشت .

2 _ حرکت پل در کشتی ( با کمک و بدون کمک درمان گر )

3 _ آویزان شدن از میله بارفیکس

4 _ حرکت آفتاب مهتاب به شرطی که درمان گر او را کول بگیرد .

5 _ در آب از پشت شخص را گرفته ، دست را دور سینه قلاب کرده و او را به زیر آب می بریم . در این حالت شخص باید تلاش کند سر خود را از زیر آب بیرون بیاورد .

6 _ قلاب کردن دست ها در پشت

 

منبع:ایران ارتوپد،فدراسیون آماتوری ورزش کارگری

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *